PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sazan Balığı Av Teknikleri


BulSep
19.10.07, 12:16
Sazan balığının dipteki yeme karşı nasıl bir davranış içerisinde olduğuna dair ilginç bir video..Biraz uzun ama seyredilmeye değer bir video...

http://video.google.com/videoplay?docid=3998838564674308556
--------------------------------------------------------------------------------------
Sazan Avına Hazırlık

Sazan avına çıkarken en unutulmaması gereken şey kepçedir,daha sonra yemler oltalar ve aparatlar.Avlağa vardınız;ilk önce yer seçimini yapmalısınız,eğer daha önce bu yere gittiyseniz balık açısından performasnlı bir yerse tekrara oraya oturmanızı tavsiye ederim,eğer yeri bilmiyorsanız yer seçimini şu esaslara bağlı olarak yapmalısınız;

RÜZGAR-en belirleyici etkendir.

GÖLÜN DENİZ SEVİYESİNDEN YÜKSEKLİĞİ-(balığın havyar atma zamanları,yemlenmesi,yatması,dolaştığı bölgeler değişir)
BALIĞIN YATTIĞI YER (her gölün coğrafi yapısına göre değişir)
GÖLÜN KENAR TOPRAK YAPISI (gölün farklı kıyılarında farklı toprak yapıları olabilir yer seçimi değişebilir)
AVLANILACAK BÖLGENİN KIYI EĞİMİ(bu çok önemli bir kaidedir)
SAZANIN YEMLENMEYE İLK ÇIKACAĞI BÖLGE-yer seçiminde ana esas budur balığın ilk yemleneceği kıyıyı bulmak.eğer trofe arıyorsanız büyük sazanların çok fazla hareket etmediğini,yemlenmek için fazla mesafe katetmediğini,ve daha uzun zaman aralıkları ile yemlenme yaptığını göz önünde bulundurmanız gerekir,buna bir örnek olarak;(sizin beslediğiniz bir bölgeden siz 2-3 gün uğraşmanıza rağmen alamadığınız bir trofenin 4. gün başaksının alması gibi)bu esaslara göre yer seçimini yaptıktan sonra;
OLTALARIN ATILMASI KAMP-oltalarınızı atarken en dikkat edeceğiniz şey sessizliktir,yaptığınız aşırı gürültü oradaki yemlenen balıkların saatlerce oraya uğramamasına neden olur ,buna göre kamp bölgesi mümkün olduğu kadar oltaları görüş açısına bağlı olarak uzak seçilmelidir,ayağınıza lastik özel ayakkabılar giymenizi tavsiye ederim, özellikle taşlık yerlerde bu çok işinize yarar .sazan avcılığında yemlerin süresi ortalama bellidir,mümkün olduğu kadar uzun aralıklarla oltaların başına inilmelidir.attığınız olta sayısı da abartı olmamalıdır 3 adım ara en maksimum aralık olmalıdır daha sık atılan oltalar suyun içinde misina curcunası görüntüsü vermekte ve çok akıllı olan sazan balığını ürkütmektedir.Kurduğunuz kamp oltalara hakim yerde olmalı,eğer gece kalınıyorsa oltalardan size seslenen arkadaşınızı duyacak şekilde kurulmalıdır ,gece mutlaka bir nöbetçi bırakılmalıdır çünkü sazan balığı yakalandıktan sonra hızlı müdahale edilmesi gereken bir balıktır,yakalandıktan sonra hemen en yakın taş ın veya kökün arkasına siner ve oltanız takılır.Gece asla yapmamanız gereken iki şey vardır birincisi arabanın kapısını vurmak ve suya ışık tutmaktır.
YEMLEME-yemleme esasları şu olmalıdır;
MEVSİM-(seçeceğiniz yemi belirleyen ilk esas mevsimdir,balığın bulunduğunuz mevsimde rağbat ettiği yem olmalıdır.)
AVIN SÜRESİ-(yemlenme avın süresi ile doğru orantılıdır,günümüzde en yanlış anlaşılan konulardan biridir kısa zamanlı gidilen bir yerin fütürsuzca abartılı yemlenmesidir)
BALIK TUTMAK İÇİN KULLANDIĞINIZ YEM-(eğer balık tutarken parteküllerden yani küçük parçalardan oluşan yem kullanıyorsanız,yemleme asla yapmamalısınız.
TERS YEMLEME-( canlı yem ile avlanırken kuzu yemi ile yemleme yapmak gibi)
BALIK POPÜLASYONLARI-(göldeki balık popülasyonunu bilmek önemlidir,attığınız yemi hangi balıkların yiyeceğini ve bu balıklarının popülasyon olarak baskınlığını bilmeniz atacağınız yem miktarını belirler.)
ALIŞTIRMA YEMİ-(balığı herhangi bir yeme alıştırmak için yapılan yemleme günümüzde yeni gelişen boili ile avcılıkta ağırlıklı kullanılan bit sistemdir balığın alışık olmadığı yemlere alıştırılması zaman alabilir)
BALIĞI ÇEKME YEMİ-(bu yemleme şekli küçük parçacıklar şeklinde olmalıdır ana esas tutmak istediğiniz balığın küçüklerini o bölgeye çekip büyüklerin dikkatini çekmektir,önceden yapılmasına gerek yoktur ,balık tutarken yapılır.)
Bu esaslar çoğaltılabilir ama buradaki ana mantık şu şekilde üç bölümde toplanabilir;
1-BALIĞI BİR YEMLENME BÖLGESİNE ALIŞTIRMAK
2-BALIĞI KULLANDIĞINIZ YEME ALIŞTIRMAK
3-BALIĞI KULLANDIĞINIZ YEMİN ŞEKLİNE ALIŞTIRMAK
unutmayalım arkadaşlar balıkta DOYAR .son yıllarda yaygın olarak yemlemek balık tutmanızı arttırır fikri doğru olmakla beraber fazla yapılan yemleme de tam tersi sonuç vermektedir.
Bu bölüm Bilent Yıldırım'dan alıntıdır.
--------------------------------------------------------------------------------Tatlısu avcılığı denildiğinde ilk akla gelen şüphesiz sazan balığı avcılığıdır.Avlaması bir o kadar kolay olduğu halde sazan balığının yerini tespit etmek biraz zordur.Şimdi bakalım sazan balığı nerelerde yaşar buna birlikte göz atalım.

Sazan Balığı nerelerde yaşar?
Çok değişik şartlara adapte olup yaşabilmesine rağmen, genelde büyük, hafif akıntılı veya durgun suları daha çok severler, ama nehirlerde de rahatlıkla yaşarlar. Sazan derin dip yamaçlarında, dibi taşlık kayalık yerlerde pek bulunmaz. Hafif eğimle derinleşen, otluk, dibi kum veya çamurla kaplı yerlerde, derelerin göllere döküldüğü ağızlarda daha çok bulunur. Akarsularda ağaç kökleri, kovuklar. suların mendereslerle anaforlar yaptığı bölgeler sevdiği yerlerdendir. Gençlerini daha sığ sularda yakalamak mümkün iken yaşlı ve iri balıklar daha derin sularda kıyılardan uzaklarda olmayı tercih eder. Sıcak seven bir balık olduğundan yaz boyunca genelde güneşin ısıttığı sığlıklarda dolaşır ve yemlenir. Kışın derine çekilir.

Yaşadığı ve nerelerde bulunduğuna dair ipuçlarından yola çıkarak;
Şimdi gelin hangi olta ve yöntemlerle tutulduğunu birlikte görelim.

Takım
Kamış 3,5 - 3,8 metre boyunda 40 - 80 veya 80 - 150 gr. ağırlık atma kapasiteli.
Makara 0.40 misinadan en az 100 metre alacak kapasitede.
İğne balığın boyutuna göre bir numaradan altı numaraya kadar olabilir.
Kurşun 50gr. – 100 gr. olabilir.

YEMLEME: Bu işlem için en uygun materyal bayat ekmek ve haşlanmış tahıldır. Ufalanmış bayat ekmek yada tahıl çamurla karıştırılıp avuç içine sığacak büyüklükte toplar yapılır. Bunlar güneş altında 2-3 saat kadar kurutulur . Daha sonra bu materyal avlanacak mıntıkaya atılır. Balığın oltaya vurmasına göre yarım saatte bir yada saat başı 1 top atılarak balıkların o bölgede toplanması sağlanır. Ayrıca av sırasında kullandığımız yeme göre bu yem parçaları , top şeklindeki hazır yemlerde aynı amaçla kullanılabilir. Hatta boili denilen fındık büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne değişen boylardaki hazır yada evde avcı imalatı olan yemleri sapanlarla uzaktan yakına doğru atıp balığın kıyıya çekilmesine çalışan örnekleri gösteren pek çok internet sayfası vardır. Özetle işin özü iyi yemlemeden geçer.

YEMLER

tahıllar ve tahıl ürünleri
canlı ve hayvansal kaynaklı yemler

ekmek, hamur, taze haşlanmış mısır, küspe, kuru üzüm, mısır konservesi, yarma, kepek, patates ve bitki tohumları veya bunlardan yada karışımlarından mamul yemler
Sinek, solucan, çekirge, böcek, balık iç organları, canlı küçük balık, sazanın kendi eti, tavuk yada kanatlı ciğeri, tavuk göğüs eti, balık filetoları, kırmızı et...

Yukarıdaki listeden de anlaşılacağı üzere sazan avında akla hayale gelecek neredeyse her türlü yem kullanılmaktadır. Yemlerin bu kadar çeşitlilik göstermesi yörelere göre bitki örtüsünün dolayısıyla da daha çok bitkisel kaynaklı beslenen balığın beslenme alışkanlıklarının değişik olmasındandır. Ancak hayvansal kaynaklı yemler de pek farklılık gözlenmemekte ve özellikle solucan her yerde daima ortak payda olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dip oltası ile avcılık.
Dip oltası avcılığında genellikle kullanılan klasik 3'lü dip oltasına mısır.solucan,ekmekiçi,hamur,Boili (http://www.balikdostlari.com/forum/showthread.php?t=8196)v.s... takılarak avlanılır.Diğer bir dip oltası şekli ise SAZAN YAYI'dır.
Bunlara örnek vermek gerekirse:
Boili ile avcılık
http://img6.imageshack.us/img6/7909/sazann.jpg
Mısır ile avcılık
http://img6.imageshack.us/img6/5157/misir1.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/9559/misir1n.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/8554/17881903.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/8208/96227124.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/749/15258865.jpg


Sazan yayı ile avcılık

http://i49.tinypic.com/5k0sc0.jpg

Bu yöntemde amaç hem yemlemek hemde yayın etrafındaki yemleri sazanın dikkatini çekmek amacıyla kullanılır.Peki nasıl mı kullanılıyor Sazan Yayı?
Yem tarifi
1 kilo civciv yemi
5-6 adet yumurta
5 adet vanilin
bir miktar un
Bu karışımı çok sert olmayacak şekilde yoğurduktan sonra iğneler dışarda kalacak şekilde yaya avuç içi kadar yapmış olduğunuz hamur takılır..Dışarda kalan iğneler hamurun içine monte edilir. İğnelerin uçları yukarda kalacak biçimde az uçları gösterilir ve suya atılır.
Şamandra ile avcılık
http://img392.imageshack.us/img392/424/amandrady1.jpg
Şamandralı sistemde yukardaki saydığımız yemler kullanılarak iyi sonuç almak mümkündür.Birazda şansınız varsa trofe sazan almamak için hiç bir sebeb yoktur.;)
Rastgelsin...

SAZAN BALIĞI YASAK DÖNEMLERİ
http://img4.imageshack.us/img4/5282/sazan.jpg
SAZAN BALIĞI BOY LİMİTİ:40 CM
GÜNLÜK TUTMA ADEDİ:10 ADET

Eczacı
13.11.07, 22:06
SAZAN AVI En makbul kabul edilen cinsi Aynalı sazan dır. Doğal takvime göre Arpa hasadından sonra oltaya vurmaya başlar ve bağbozumuna kadar bereketli av verir. Özellikle iri boylarının yakalanması için gece avı tercih edilmektedir . Tüm tatlı su balık avcılarının en çok avladıkları balık çeşidi sazandır. Tatlı su balık avı denilince akla ilk gelen sazan avıdır.Dip oltası ve şamandıralı olta ile iki şekilde avı yapılır. Sazan avı için bir çok yem kullanılabilir.Bu herkesin bildiği yemlerden başka yöresel olarak kullanılan çeşitli tahıl hamurları da mevcuttur. Birçok türü olan sazanın en çok bilinen türü kara sazan ve aynalı sazandır. Hangi tür sazan olursa olsun,hangi yöntemle av yapılırsa yapılsın avlanılacak bölge mutlaka önce yemlenmelidir.

YEMLEME Bu işlem için en uygun materyal bayat ekmek ve haşlanmış tahıldır. Ufalanmış bayat ekmek yada tahıl çamurla karıştırılıp avuç içine sığacak büyüklükte toplar yapılır. Bunlar güneş altında 2-3 saat kadar kurutulur . Daha sonra bu materyal avlanacak mıntıkaya atılır. Balığın oltaya vurmasına göre yarım saatte bir yada saat başı 1 top atılarak balıkların o bölgede toplanması sağlanır

BULUNDUĞU YERLER Sazan hafif meyilli yerlerde bulunur. Çok dik yamaç kenarlarında bulunmaz. Baraj yada göle açılan küçük dere yataklarının ağızlarında, bahar yağmurlarının aktığı su yollarının önlerinde dibi kayalık olmayan akıntı ağızlarında, bilhassa kumluk ve yosunlu kısımlarda çokça görülürler. Akarsularda ise ağaç kökleri sazlık araları ve kovuklarda irileri kaya önlerindeki derin girdaplarda, ve akıntılı yerlerde suların köpürerek aktığı akıntı ağzının hemen önünde bulunurlar.

ŞAMANDIRALI TAKIM İLE AVI Önceden yemlenen bölgeye 50-60 numara misinadan oluşan bir bedene fırdöndü bağlanır bunun ucuna aynı kalınlıkta 30 cm kadar bir misina beden bağlanır ve şamandıra mantarı burada yer alır. Bununda ucuna klipsli bir fırdöndü bağlanır. Klipsten itibaren 40 numara misina ile 1 metre kadar bir köstek bağlanır ve olta iğnesi bunun ucuna bağlanır. Bu şekilde bağlamanın faydası olta iğnesini rahatça değiştirebilmek ve iri bir balık yakalandığında şayet misina kopacak olursa tüm takıma zarar vermek yerine uçtan kopmasını sağlamaktır.Eğer makine ve kamışla av yapılıyorsa makinenin debriaj sistemi bulunduğundan beden için 40 köstek için 35 numaralı misinalar kullanılabilir. Kullanılacak yem olta iğnesine iğnenin tamamını kapatacak şekilde takılıp olta atılır. Balık yemi kaptığında hemen tasma vurulmamalıdır. Balık şamandırayı birkaç metre götürdükten sonra tasma vurulup balığın direnci ölçülür. Oltada iri bir balık olduğu anlaşılırsa misina yavaş ,yavaş çekilir. Çok direnç gösterirse hafifçe bırakılıp tekrar çekilmelidir. Bu işlem balığın yorulup kendini bırakmasına kadar sürdürülmelidir bu bazen 15 dakika kadar sürebilir. Balık kıyıya geldiğinde en iyisi kepçe ile almaktır. Eğer kepçe yoksa misinadan tutarak balık dışarı alınmamalı mutlaka bir el ile balık karnından tutularak karaya alınmalıdır. Bu işlemler mümkün olduğunca sessiz yapılmalı, yemlediğimiz yerde başka balıklarında olabileceği untulmamalıdır. Avladığınız yerin özelliğine ve balığın iriliğine göre suya düşmemek için mutlaka önlem alınmalı eğer can güvenliği tehlikeye düşecekse teredüt edilmeden balık salıverilmelidir

DİP OLTASI İLE AVI Bunun için Gerekli olan misina kalınlığı şamandıralı oltanın ki gibidir. Bedene tek bir klipsli fırdöndü bağlanır. Bunun ucuna yine aynı kalınlıkta 1 m kadar bir beden ve bununda ucuna 30-40 gr. Bir kurşun ağırlık bağlanır. Bu 1 m lik kısma yine 1 boy ince 25-30 cm’lik bir köstek ile 2 olta iğnesi bağlanmalıdır. 2‘ den fazla iğne bağlamak oltanın idaresini güçleştirir. İğneler yemlenip atıldıktan sonra bir ucu sivriltilmiş 40-50 cm lik ağaç bir kazık yere saplanır. Bu kazıkların üstüne bir çentik açılıp oltanın boşluğu alındıktan sonra buna mandal yada klipsle bir çıngırdak bağlanır.Bu yöntem avcıya 1 den fazla oltayı idare etme şansı yaratır. Çıngırdak çaldıktan sonra ayrıca tasalanmaya gerek yoktur. Şamandıralı oltada tarif edildiği gibi balık dikkatlice çekilir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta avcının idare edebileceği kadar olta kullanmasıdır. Çünkü genellikle çıngırdaklar peş peşe çaldığından lüzumundan fazla olta atmak hem zamanında çekilemeyen oltanın karışmasına hem fazla gürültü balığın ürkmesine neden olabilir hem de zaten dar ve az olan avlaklardan daha fazla sayıda balıkçı yararlanabilir.

Moti
21.12.07, 04:47
SAZAN AVI En makbul kabul edilen cinsi Aynalı sazan dır. Doğal takvime göre Arpa hasadından sonra oltaya vurmaya başlar ve bağbozumuna kadar bereketli av verir. Özellikle iri boylarının yakalanması için gece avı tercih edilmektedir . Bunun içinde yem alternatifiniz ne kadar çok olursa boş dönme ihtimalinizi azaltmış olursunuz ayrıca av yapacağınız yerde hangi yemle avlanacaksanız onunla yemleme yapmalısınız
4/4 lük Tarif ve anlatım teşekkürler

paylaşım için teşekkürler bende mehmet abimin anlatıklarına ekleme yapmak istiyorum affına sığınarak ,bir başka yemleme çeşidi ise 0,50 lt lil pet şişelerden 2 veya 3 tane alınır bunların etrafına şişle küçük delikler açılır içine tavuk yemi+ yağ konur bu işlemi yapmadan önce yağda tavuk yemleri karıştırılarak pişirilir ,dah asonra şişelere konur bunların ağzı kapatılır misina yardımıyla sallama olta atımı gibi 25-30 mt suya fırlatılır

Ahmet kardeşim senin ilavelerinde çok güzel benimde ilk aklıma gelen yemleme taktiğim şu Nalburlarda satılan WC lerde silindir şeklinde içine kokugiderici (ernet)bilye şeklinde hap konulan etrafı çok delikli plastik bir aparat var onun içini sazan için yapmış olduğumuz yemle veya iğneye solucan takılıyorsa çamur küspe ve solucanı avucumda topak yapıp onun içine doldurup kurşuna yakın biryere köstekle bağlayıp öyle atıyorum ve muhakkak faydasını görüyorum :)

kelanj
21.12.07, 18:15
Bu konuda bilgilendirme yeterli ama senelerin deneyimine dayanarak benim de katkılarım olacak.Az sonra.Teşekkürler.

Linos
21.12.07, 23:29
Çok teşekkürler bilgiler için... ;)

cobocobo16
28.12.07, 21:18
güzel paylaşım teşekkürler.çoğunu gölde deniyorum ama artık olta balıkçılığı yok oldu.israil sazanından başka balık yok denecek kadar az.

kelanj
28.12.07, 21:27
Haklısın abi baraj ve göletlerde azalan sular neticesinde bilinçsiz avlanma sonucu çok sayıda balık yakalandı bu sezon.Zamanında serbest olduğu zamanlarda bile jandarma göz açtırmazdı ama son zamanlar artık kimse ilgilenmez oldu.Yağış olmayan bölgelerde bundan sonra balıkların çoğalacağını hiç zannetmiyorum çünkü sayı olarak bitti denebilir.2 yıl sürecek acil önlem paketi yapılmazsa durum çok kötü.

turna
29.12.07, 22:24
Erhan çok haklısın aynen katılıyorum.

ozansancak
31.05.08, 22:08
bilgi için sagol bundan sönce ben kurtbogazı barajında tutmaya çalıştım yanımda bir kişi daha vardı ne o tuttu nede ben belkide zaman yanlıştı bilgi için yeniden sagol

BulSep
04.06.08, 14:48
Sazan için şamandıralı bir takım örneği. Özellikle çok akıntılı olmayan ve 1.5 - 2 metre civarı derinliklerde ayrıca saz kenarlarında çok geçerli bir yöntemdir.http://img222.imageshack.us/img222/3986/sazamoltashr1.png (http://imageshack.us)

C@feran
05.06.08, 22:15
Bu şemada Kelanjdan olsun;)
Misina:0,28
İğne :4 numara
http://img392.imageshack.us/img392/424/amandrady1.jpg

bogaziçigençlik
05.06.08, 23:47
yazılı ve görsel paylaşımınız için teşekkürler bülent abi her gün yeni bilgiler öğrendikçe daha çok seviyorsun balık dünyasını ve daha içten severek yapıyorsun

bozkurt112
06.02.09, 02:59
paylaşımlarınız için teşekkürler pek faydalı paylaşımlarınız elelrinize ve emeğinize sağlık

Dt.muratoz
06.02.09, 11:20
Ben bu şemayı biryerlerden hatırlıyorum ama:D:D Herkese tavsiye ederim bu takım çok işe yarıyor;)

namal26
11.02.09, 15:13
bilgi ve önerileriniz için teşekkürler

wagabond_by
20.02.09, 01:50
abi bu aylarda gölde sazan çıkmazmı ama balık felaket çok yemlerimiz oltalarımız herşeyimiz hazır 2 hafta sonra çıkacaktık. acil cvp bekliyorum abi ltfn . bu arada bu bilgilerinizden dolayı hepinize tşkr edeirm güzel ve yarayışlı bilgiler elleriniz dert gömesin...!

turgutlu45
20.02.09, 02:18
abi bu aylarda gölde sazan çıkmazmı ama balık felaket çok yemlerimiz oltalarımız herşeyimiz hazır 2 hafta sonra çıkacaktık. acil cvp bekliyorum abi ltfn . bu arada bu bilgilerinizden dolayı hepinize tşkr edeirm güzel ve yarayışlı bilgiler elleriniz dert gömesin...!

arkadasim sana zahmet imza ayarini yaparmisin:)

gecen gün mesaj yazmistin baliga giderken MG3 ile ilave yapmistin aciklama istedim fakat mesajimi görmedin sanirim:)

sen bize yardimci olki bizde sana yardimci ola bilelim degilmi;) daha bir tanisma konusu bile acmamissin:rolleyes:

srk06
19.03.09, 00:03
verdiğin bilgiler içn tşk ederim

tevfik
25.03.09, 16:36
Bülent bey hiç anlamayanı bile usta yapacak bilgilendirmeniz için teşekkürler.

tuncali
29.03.09, 18:41
Ellerinize sağlık dostlar tam mevsimi geldi İstanbul Ömerli Barajı için.
Rasgele

C@feran
30.03.09, 17:12
Ellerinize sağlık dostlar tam mevsimi geldi İstanbul Ömerli Barajı için.
Rasgele
Sanırım zaman konusunda biraz geç kaldınız.Çoğu yerde sazan avının yasak dönemine girildi.Girilmeyen bölgelerdede 1 nisanda yasak başlıyor.;)
http://img362.imageshack.us/img362/9005/isulardayasaknb0.jpg

adige71
20.05.09, 14:32
merhaba sevgılı dostlar.ben 1971 dogumluyum profosyonel olarak
16 senedir.hem tatlı su hemde denizde avcılık yapıyorum.dedem
dede korkut derkı.sazan cok akıllı bır balıktır lakın cok kolay yakalanır der.ama.cok yem secer der.benım ıse yemım kendımındır
100.de 100 kızıl ırmak deltasında garntıdır

yem trıfi:: tavuk gosünün.tum.derisini vede sinirini alin
rendenini iri kısmı ile rendeleyin.ekmek ici.vede yumurta.akı.ile
harc yapın.uzerıne.alabalık yemını un halıne getırıp.serpın3
3.paket vanılya katıp hamur halıne getırın. simdiden.rat gele
bol avlar

Birahas
20.05.09, 14:45
Öncelikle hoşgeldiniz :)

Sizi yakından tanıyabilmemiz için profilinizde bulunan imza ayarlarını düzenlerseniz seviniriz.

Ayrıca; yazmış olduğunuz mesajda belirtmiş olduğunuz profesyonel balıkçılık kavramını açarsanız seviniriz.
merhaba sevgılı dostlar.ben 1971 dogumluyum profosyonel olarak
16 senedir.hem tatlı su hemde denizde avcılık yapıyorum.dedem
dede korkut derkı.sazan cok akıllı bır balıktır lakın cok kolay yakalanır der.ama.cok yem secer der.benım ıse yemım kendımındır
100.de 100 kızıl ırmak deltasında garntıdır

yem trıfi:: tavuk gosünün.tum.derisini vede sinirini alin
rendenini iri kısmı ile rendeleyin.ekmek ici.vede yumurta.akı.ile
harc yapın.uzerıne.alabalık yemını un halıne getırıp.serpın3
3.paket vanılya katıp hamur halıne getırın. simdiden.rat gele
bol avlar

adige71
20.05.09, 15:13
hay hay profoyonel avılıgı acayım kardeleri
ben avlamdan. avlıcagım balıgı yetıstırenlerdenım
oce yavru balıgı.varılle alır el degmeyen bolgeye bıraskır
ve o bolgeyı haftanın 6 gunu konturol edırim.ve avımı buyturum
kendı elıme.bu yuzden profosyonelımdır.avlıyan.bırcok ınsan
sadece avlar.ben ıse 1 varıl 25.000 bın yavruya tarım orman su ıslerınden 2000ytl para verıyorum . helalı hos olsun.verdıgım parda gozum yok neden dersen zevle sevkle av yapıyorum ben balıklarım buyuyunce bol avlar

adige71
20.05.09, 15:17
eger.benim gibi.acemi avci varsa.onceden yavru balıgı.yetıstırsın
sonra avlasın.kı zevk alsın

Birahas
20.05.09, 15:32
hay hay profoyonel avılıgı acayım kardeleri
ben avlamdan. avlıcagım balıgı yetıstırenlerdenım
oce yavru balıgı.varılle alır el degmeyen bolgeye bıraskır
ve o bolgeyı haftanın 6 gunu konturol edırim.ve avımı buyturum
kendı elıme.bu yuzden profosyonelımdır.avlıyan.bırcok ınsan
sadece avlar.ben ıse 1 varıl 25.000 bın yavruya tarım orman su ıslerınden 2000ytl para verıyorum . helalı hos olsun.verdıgım parda gozum yok neden dersen zevle sevkle av yapıyorum ben balıklarım buyuyunce bol avlar

Cevabınız için teşekkürler,

Anladığım kadarı ile, kendinize ait bir göletiniz var ve burda balıkları yavruyken alıp, büyütüyor ve sonrada amatör olarak avlıyorsunuz.

Peki hocam bu işten bir maddi bir çıkar sağlıyormusunuz. Yani Besleyip büyüttüğünüz ve yakaladığınız balığı satıyormusunuz.

adige71
21.05.09, 07:30
sevgılı kardesım kendi goletim yok.kapulukaya.barajına bırakıyorum.zaten basımıza ne gelıoyosa.agcılrdan.gelıo
ınsan.dogadan.almadan.önce.dogaya.vermelıkı.avcı.o ldugu bellı
olsun.bedava.balıgı.herkez.avlar.ama.nereyekadar.a vlar.o bellıdegıl.kendın.yetıstıresınkı.avlarken.zevk.als ın.

saban76
30.05.09, 14:00
eyvallah sağol emeğine sağlık bende yarın ömerli barajına gidecem bakalım kısmetse tutup geleceğiz teşekürler.

C@feran
30.05.09, 14:58
eyvallah sağol emeğine sağlık bende yarın ömerli barajına gidecem bakalım kısmetse tutup geleceğiz teşekürler.
Öncelikle hoşgeldiniz.İsminizi bilmediğimden isminizle hitap edemiyorum.
Sazan balığı av yasağından haberiniz yok sanırım.
Bence av yasağının bitmesini beklerseniz sazan neslinin çoğalmasına katkıda bulunmuş olursunuz.;)

hisarbazaar
21.06.09, 12:58
bilgiler çok hoş emeği geçenlere teşekkür ederim balık avında yeniyim ama şuurlu avcılık en güzeli yani bohçacı olmamak lazım :)

karacocuk74
26.06.09, 13:21
ben bu gruba yenı katıldım oncelıkle hepnıze teşekkür edıyorum çok guzel paylasımlar. Ben 14 yasındayım bartında yaşıyorum. Ve burada kı ırmakta sazan avına gıdıyoruz.Yem olarakta hamur kullanıyoruz.Benım merak ettım sazanı daha garantılı yakalamak ıçın neler yapılabılır.

BulSep
26.06.09, 13:23
ben bu gruba yenı katıldım oncelıkle hepnıze teşekkür edıyorum çok guzel paylasımlar. Ben 14 yasındayım bartında yaşıyorum. Ve burada kı ırmakta sazan avına gıdıyoruz.Yem olarakta hamur kullanıyoruz.Benım merak ettım sazanı daha garantılı yakalamak ıçın neler yapılabılır.
merhaba. Hoşgeldin. Mesajının bir kopyasını soru Cevap bölümüne taşıyacağım..
Bu arada sende profilinden imza ayarlarını tamamlarmısın?

karacocuk74
26.06.09, 18:28
teşekkür ederım.Tamamlarım

karacocuk74
09.07.09, 12:45
Paylaşımlar çok güzel, ben bu sene ilk defa sazana başladım.Sizin paylaşımlarınız sayensinde koyduğunuz video sayesinde balığın yemle nasıl oynadığını anlayabiliyorum.Sazan avında yeni olmama ramen sizinlerin sayesinde,paylaşımlarınız sayesinde sazan avından çok keyif alıyorum.Paylaşımlarınız için size çok çok teşekkür ediyorum.:)

ahmet yoldas
24.07.09, 13:19
üniversiteyi istanbulda okudum. bundan ötürü genelde boğazda istavrit, mezgit, izmarit, çinekop avladık. gel gör ki ne zaman okul bitti memlekete döndük (Isparta) başladı tatlı su avcılığı. gerçi aileden de gelen bir avcılık var. onların tecrubesiyle doğru avlakları bulmakta pek zorlanmadık.

sazan avı için ağlasun civarındaki göletleri tercih ediyorum. boili ile avlanmaya yeni başladım. bundan önce konserve tatlı mısır kullanıyordum. evimde hazırladığım mısıra hiç uğramayan sazanlar konserve tatlı mısırın (tat, tukaş vs) peşini bırakmıyorlar. yalnız onun da şöyle bir dezavantajı var çok fazla yavru balık geliyor. hepsini tekrar tekrar suya atmak yorucu oluyor. boili ile istediğim sonucu elde edersem muhakkak paylaşırım. herkese rast gele

not: foruma yeni geldim. okuduklarımdan da çok samimi bir ortam olduğunu farkettim. saygılar...

ustura40
02.08.09, 22:59
sazan avında yem olarak solucan,hamur,makarna,küspe,mısır,üzüm,jelibon,lok um ve daha neler denedim. küspe ve mısırdan pek verim alamadım. jelibon ve lokum a pahalıya mal oluyor. merak ettiğim bir konu da hazır satılan sarı hamurlar var biliyorsunuzdur. bunları nasıl yapıyorlar ve ne katıyorlar. bir de hamuru ve makarnayı iğneye nasıl takmalıyız ?

turgutlu45
03.08.09, 00:01
sazan avında yem olarak solucan,hamur,makarna,küspe,mısır,üzüm,jelibon,lok um ve daha neler denedim. küspe ve mısırdan pek verim alamadım. jelibon ve lokum a pahalıya mal oluyor. merak ettiğim bir konu da hazır satılan sarı hamurlar var biliyorsunuzdur. bunları nasıl yapıyorlar ve ne katıyorlar. bir de hamuru ve makarnayı iğneye nasıl takmalıyız ?

Mahmut arkadasim küspeyi nasil kullaniyorsun acaba merak ettim:)
ignelimi veya ignesizmi kullaniyorsun,eskiden igneli küspe ile güzel Sazan avi yapilirdi:rolleyes:

simdiden tesekkür ederim:)

ustura40
03.08.09, 09:05
iğneli küspe ile denedim. ama birtane bile balık yapamadım küspe ile . hazır takımlardan da kullandım kendim de yaptım. ama olmadı.

Öztemiz
03.08.09, 09:30
iğneli küspe ile denedim. ama birtane bile balık yapamadım küspe ile . hazır takımlardan da kullandım kendim de yaptım. ama olmadı.

Küspe kullanımı Amatör Balıkçılık Tebliğinde yasaklanmıştır.:o

(2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Boyutları belirlenerek ilan edilmiş olan yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme vb.) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.

ustura40
03.08.09, 12:49
öğrendiğim iyi oldu. zaten balık alamıyorum diye küspeli takım atmıyorum 1-2 senedir. aklımızın kenarında da bulunsun..

amatörbalıkçı
04.08.09, 03:47
paylaşım için çok teşekkürler bülent abi emeğine ve adı geçen abimizinde emeğine sağlık...

boamaster
15.09.09, 12:33
üstad yararlı bilgiler için çok teşekkürler.:)

alihan34
24.09.09, 23:12
Bence sazan için en ideal yem solucandır. Diğerleri daha sonra gelir benim için. Ama merak ettiğim bir kou var. Bu suni yemler. TV.lerde bazen reklamları çıkıyor. Bu suni yemleri deneyip tutan arkadaşım varmı? Deneyimlerini bizimle paylaşırsa sevinirim.

h-atalay
25.09.09, 00:20
son derece geç olsada yeni ve ilk defa okuyorum konuyu bülent abi :)

bilgi için teşekkür ederim

zeus54
13.10.09, 23:16
değerli bilgiler için teşekkürler.

ilkerorenli
17.10.09, 11:17
bilgiler için çok teşekkürler

yagız_42
22.10.09, 10:42
bu yararlı bilgileriniz için çok teşekkürler.

dadaş
05.12.09, 17:58
Abiler olta avcılığına yeni başladım.Herhagi bir bilgim yoktu. Siz kıymetli abilerim sayesinde bu güzel siteden çok bilgi edindim. Hepinize ayrı ayrı teşekküe ediyorum.DADAŞ METİN

ob1kanobi
01.01.10, 23:01
Merhabalar, öncelikle burada paylaşılan değerli bilgiler için çok teşekkürler. Ben forumu, göl balıkçılığı için bilgi ararken tesadüfen buldum ve hemen üye oldum. Nasipse yarın ilk defa gölde avlanacağım ve bu konuda hiç bilgim yok. Ancak burada verdiğiniz bilgilerle kendimi hazır hissediyorum. Umarım yarın yemleme yapmadığım ve hiç tanımadığım biryerden ilk sazanımı tutabilirim. :) herkese rastgele...

ob1kanobi
03.01.10, 22:44
Şu anda elim boş olarak eve dönmüş bulunmaktayım. :( sitede görüp birebir kopyaladığım biri dip, diğeri şamandıralı iki ayrı oltama, yine siteden öğrendiğim "hamur" diyebileceğim yemi kullanarak Bozdağ - Gölcük'te avlanmaya gittim. Cumartesi gecesi kötü hava koşulları dolayısıyla çadırdan burnumu çıkartamadım. :( Bugün ise hava çok soğuk ve rüzgarlı olsa da, yağmura rağmen denemelerimi gün boyu sürdürdüm. Yerli halk balığın soğuk hava dolayısıyla pek gezmediğini Mart ayında bereketli olduğunu söylediler. (Bildiğim kadarıyla Mart'ta av yasak?) Deniz avcılığına alışkın birisi olarak, tek "tık" bile olmaması durumundan sıkılarak gölün karşı tarafını denemek istedim. Orada karşılaştığım ve yörenin yerlisi olan bir avcıyla biraz sohpet ettim. O da bu dönemde pek balık olmadığını, kafa dağıtmak için geldiğini, eskiden gölün daha bereketli olduğunu anlattı. Ben de ülkemizde kontrolsüz avcılığın ve denetim eksikliğinin kötü etkilerinden bahsederken torbasındaki 25cm'lik sazanı gördüm ve kendisiyle geçirdiğim 15 dakikaya acıyarak, tekrar uyarmanın nafile olacağını düşündüğüm için uzaklaştım. Bu sessiz tepkim canını sıkmış olacak ki o da arkamdan toplanıp ayrıldı... Bir diğer tespitim ise, gölün kıyısına sıfır konumlanmış olan haftasonu turistlerine yönelik tesisler, sokak lambaları, mangalcılar gibi faktörlerin, sessizliği sevdiğini bildiğim bu balıkları avcılardan uzak tutması... Gördüğünüz gibi, eli boş dönmeme amatörlüğüm dışında bir hayli sebep bulabiliyorum :)

42alny06
04.01.10, 12:17
Ellerinize sağlık çok güzel anlatımlar olmuş
yanlız Alanya ya yakın yerlerde sazan avı yapabileceğimiz yerler varmı ?
keşke olsa çok zevkli bir balık avıdır sazan
çocukluğumda Akşehir de avlardım ama gölümüzü kuruttular :(

nazim
08.01.10, 16:27
Bilgileriniz için çok teşekkürler ben Fransa'da yaşıyorum ve bir senedir balık avı yapıyorum verdiğiniz bilgiler beni çok aydınlattı teşekkürler.

esasoglan35
05.02.10, 09:28
SABAH SABAH mail atınca ahha işte eksik gedik olur..
Emeginize saglık usta bunlar çok önemli bilgiler bence.

gazikent
18.02.10, 12:34
paylaşımın için teşekkürler ...

adoner32
17.03.10, 01:49
çokgüzel anlatılmış

powerm
31.03.10, 23:02
bilgilere teşekkürler...

alper bektaş
02.04.10, 19:00
Nasıl iştaha geldim.Büyük bir sazan gibisi yok.Yakalaması bir zevk yemesi bir zevk

oltadasazan
03.04.10, 20:51
http://img534.imageshack.us/img534/78/sazanyayi.jpg (http://img534.imageshack.us/my.php?image=sazanyayi.jpg)

Sazan avı ile ilgili konuyu yeni inceledim.Faydalı bilgilerini bizlerle paylaşan arkadaşlara teşekkürler.Yanlız yeni başlayan arkadaşların yanlışlığa düşmemesi için bir hususun açıklanmasında fayda var.Alıntı olduğunu tahmin ettiğim sazan yayında beş kanca görünüyor.Yürürlükte bulunan 2/2 sayılı amatör/sportif balıkçılığı düzenleyen tebliğ gereği bir amatör sazan avında en fazla 3 er kancalı 4 adet olta kullanabilir.Bu fotoğrafın paylaşımdan kaldırılması yanlışlığı önleyecektir.Rastgele.

trhazel
03.06.10, 22:52
Bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Sazan için atmış olduğumuz oltanın yanından, at çek metodu ile levrek avlayabilir miyiz?Sorum belki usta balıkçılara anlamsız gelebilir.Acemiliğimize verin

BulSep
04.06.10, 00:00
Bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Sazan için atmış olduğumuz oltanın yanından, at çek metodu ile levrek avlayabilir miyiz?Sorum belki usta balıkçılara anlamsız gelebilir.Acemiliğimize verin
Levrek var ise neden olmasın??:)
Tatlı suda atçek ile levrek avı zaman, rüzgar yönü gibi faktörlere bağlıdır.:)
Tabi en önemliside şans..;)

BulSep
04.06.10, 00:09
http://img534.imageshack.us/img534/78/sazanyayi.jpg (http://img534.imageshack.us/my.php?image=sazanyayi.jpg)

Sazan avı ile ilgili konuyu yeni inceledim.Faydalı bilgilerini bizlerle paylaşan arkadaşlara teşekkürler.Yanlız yeni başlayan arkadaşların yanlışlığa düşmemesi için bir hususun açıklanmasında fayda var.Alıntı olduğunu tahmin ettiğim sazan yayında beş kanca görünüyor.Yürürlükte bulunan 2/2 sayılı amatör/sportif balıkçılığı düzenleyen tebliğ gereği bir amatör sazan avında en fazla 3 er kancalı 4 adet olta kullanabilir.Bu fotoğrafın paylaşımdan kaldırılması yanlışlığı önleyecektir.Rastgele.Bumudur..:)
İlginize teşekkür ederiz..:)


http://img37.imageshack.us/img37/78/sazanyayi.jpg

günizi
21.06.10, 02:02
Teşekkürler üstad bilgiler için gölde sazan avı için yaylı olta kullanıyorum süper işe yarıyor videoda çok güzeldi orda olsam varya :D :D :D

GARİP HAMSİ
28.06.10, 10:03
Kim demiş 'sazan her yeme atlar' diye ....

ilkzey
05.07.10, 18:20
çok güzel bir paylaşım olmuş ellerinize emeğinize sağlık....

Hasim
27.08.10, 22:40
Eyvallah abi. Gerçekten güzel aydınlattın bizi teşekkürler....

blackmoon
30.08.10, 23:52
Paylaşım için teşekkürler.
Ben bir konuyu gündeme getirmek istiyorum.
Sirkülere göre küspeli olta yasak. Ama yay serbest.
Bunda bir eksiklik yok mu?
İkisi de balığı kokuya toplama yoluyla avcılık değil mi?

tardu
31.08.10, 03:24
Paylaşım için teşekkürler.
Ben bir konuyu gündeme getirmek istiyorum.
Sirkülere göre küspeli olta yasak. Ama yay serbest.
Bunda bir eksiklik yok mu?
İkisi de balığı kokuya toplama yoluyla avcılık değil mi?

Sorun küspeli dip oltasındaki civatada bulunuyor. Sular çekildiğinde hayvanların ot diye civata yemesinden ya da ayağına iğne batmasından korkuluyor:cool:

Zaten bi keyfi de yoktu;)

elli2
18.09.10, 22:45
paylaşım için çok teşekkürler eksik ve yanlış bildiğim konularda ben ve benim gibi arkadaşları egittiğiniz için ayrıca teşekkürler

isadmz
22.10.10, 00:05
ben sürekli olarak sazan avına çıkarım . ve mutlaka mısır küspesi kullanırım ve küspenin her tarafına tentürdiyot sürerim. daha iyi geliyor

onurSah
16.11.10, 22:16
benim birkaç sorum olacak şimdi bu tatlı sulardaki göllerdeki balığın azlığından şikayet edilmekte ve bunun için arayışlar sürmekte... bunun için göl avcılığına ara vererek 2 yıl kadar süre sonra başlamak daha doğrumu olur yoksa kendimi avdan mahrum bırakmamalımıyım ??

ikinci konu ise malumunz israil sazanı... bu balığı yakaladıktan sonra yenmiyor diye biliyorum ben peki ne yapmak gerekiyor bu balığı ? yiyelimmi yoksa suya bırakalım mı yada kedilerime yemek olarak mı hazırlayayım :) ?

bulentyılmaz
07.12.10, 02:47
benim birkaç sorum olacak şimdi bu tatlı sulardaki göllerdeki balığın azlığından şikayet edilmekte ve bunun için arayışlar sürmekte... bunun için göl avcılığına ara vererek 2 yıl kadar süre sonra başlamak daha doğrumu olur yoksa kendimi avdan mahrum bırakmamalımıyım ??

ikinci konu ise malumunz israil sazanı... bu balığı yakaladıktan sonra yenmiyor diye biliyorum ben peki ne yapmak gerekiyor bu balığı ? yiyelimmi yoksa suya bırakalım mı yada kedilerime yemek olarak mı hazırlayayım :) ?

Bence Kedileride düşün Onur... :)
Suya geri salma zaten sularda yeterince var...

boamaster
26.03.11, 01:19
Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler üstad.

yiğitt
06.04.11, 21:37
emeğine sağlık güzel video olmuş

halilkursat96
25.05.11, 17:01
bende deneyecegım en kısa zamanda

farklı teknikler var mı?

iyi ve bereketli avlar

muratgencer
22.11.11, 20:41
emeğine sağlık

husocan75
17.06.13, 09:56
sagolasın bülent abi

Kenanusta06
16.07.14, 15:14
Bilgiler icin tesekkurler

serkano
15.11.14, 20:08
Arkadaslar boili yapimiyla ilgili bilgisi olan varmi

ergunsirin
15.11.14, 20:24
Arkadaslar boili yapimiyla ilgili bilgisi olan varmi

Formda bu konuda açılmış konu var,;)
Ancak resimleri açmıyor,gerekli bilgileri oradan öğrenebilirsin.:)

Link'i aşağıdadır.

http://www.balikdostlari.com/forum/boili_yapimi-t8196.html

Rastgele.:)

yaşar
28.11.14, 21:38
bu bilgiler için çok teşekkür ederim bir gün tatlı suda sazan avlarken sazan yayını deneyeceğim

ibrahim55
21.07.15, 10:39
öncelikle merhaba arkadaşlar abilerim kardeşlerim
ben taltlı su balıkçılıgına merak salmıs 18 yaşlarında bir gencim ve benim maalesef şu ana kadar güzel bir balık avım olmadı samsunun bafra ilçesindeyim BOHÇACILAR yüzünden !!! balık alamadık daha dogrusu kızılırmak nehrınde ag ıle avdan dolayı adam gıbı bır avlak maalesef yok bnım sorum av öncesı av anında balıgı yakalamak ıcın gerekene teknıklerdır orn nasıl yemleme yapılır ve şamandıra nasıl konumda ıken hareket ettirlmelidir die ? cevalarınızı beklıyorum şimdiden teşekkürler

iftina
21.07.15, 10:59
öncelikle merhaba arkadaşlar abilerim kardeşlerim
ben taltlı su balıkçılıgına merak salmıs 18 yaşlarında bir gencim ve benim maalesef şu ana kadar güzel bir balık avım olmadı samsunun bafra ilçesindeyim BOHÇACILAR yüzünden !!! balık alamadık daha dogrusu kızılırmak nehrınde ag ıle avdan dolayı adam gıbı bır avlak maalesef yok bnım sorum av öncesı av anında balıgı yakalamak ıcın gerekene teknıklerdır orn nasıl yemleme yapılır ve şamandıra nasıl konumda ıken hareket ettirlmelidir die ? cevalarınızı beklıyorum şimdiden teşekkürler

Sazan avı, ayrı bir teknik; avlağı tanımak-bilmek gerek balığın yaylıma çıktığı saatleri bilmek gerek dip çamur mu taşlık mı bilmek gerek( takımı ona göre yaparsın) vs vs .
İşte bu sebeplerden dolayı sen o bölgede av yapanlardan küçük tiyolar kapmaya çalış.Her şey birden olmaz,yavaş yavaş hazmede hazmede.;)

ibrahim55
21.07.15, 11:10
peki yemlemede ne kullanmamı önerirsiniz pratik kullanılan şeylerden ?

iftina
22.07.15, 10:30
peki yemlemede ne kullanmamı önerirsiniz pratik kullanılan şeylerden ?

Haşlanmış mısır,haşlanmış makarna,boş(aparatsız,ayçiçeği)küspe.