PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trakya Ve Çevresi Gölller,Barajlar

Moti
13.12.07, 21:27
Trakyada ve çevresinde bulunan Göl,Gölet,Baraj ve Nehirler,Bulunan Balık Türleri

EDİRNE

1 Altınyazı
2 Alıç Regülatörü
3 Kadıköy
4 Süloğlu
5 Sultanköy
6 Merkez-Korucuköy Göleti
7 Merkez-Eskikadın Göleti
8 Merkez-B.Doğanca Göleti
9 Merkez-Uzgaç Göleti
10 Merkez-Keramettin Göleti
11 İpsala-Kumdere Göleti
12 İpsala-YeniKarpuzlu Göleti
13 Keşan-Dokuzdere Göleti
14 Keşan-Mercan Göleti
15 Keşan-Muzalıdere Göleti
16 Keşan-Mecidiye Göleti
17 Keşan-Kocadere Göleti
18 Keşan-Koruklu Göleti
19 Keşan-Boztepe Göleti
20 Keşan-Kavakdere Göleti
21 Keşan-Kadıköy Göleti
22 Keşan-K.Doğanca Göleti
23 Keşan-Çamlıca Göleti
24 Keşan-Beğendik Göleti
25 Keşan-Y.Muhacır Göleti
26 Keşan-Karasatı Göleti
27 Meriç-Merkez Göleti
28 Meriç-Kavaklı Göleti
29 Meriç-Küpdere Göleti
30 Meriç-K.Doğanca Göleti
31 Uzunköprü-Kavacık Göleti
32 Uzunköprü-Başağıl Göleti
33 Uzunköprü-Beykonak Göleti
34 Uzunköprü-Kurtbey Göleti
35 Uzunköprü-Bülbüldere Göleti
36 Uzunköprü-Değirmenci Göleti
37 Uzunköprü-Yağmurca Göleti
38 Uzunköprü-Gazihalil Göleti
39 Uzunköprü-Çiftlikköy Göleti
40 Uzunköprü-Kavakayazma Göleti
41 Havsa-Osmanlı Göleti
42 Enez-Çavuşköy Göleti

KIRKLARELİ (http://www.balikdostlari.com)

1 Kayalıköy
2 Kırklareli
3 Armağan
4 Merkez-Üsküp Göleti
5 Merkez-Dolhan Göleti
6 Babaeski-Sofuhalil Göleti
7 Lüleburgaz-Sarıcaali Göleti
8 Lüleburgaz-Ahmetbey Göleti
9 Lüleburgaz-Turgutbey Göleti

TEKİRDAĞ (http://www.balikdostlari.com)

1 Karaidemir
2 Bıyıkali Göleti
3 Ulaş Göleti
4 Türkmenli Göleti
5 Bayramşah Göleti
6 Temrezli Göleti
7 Merkez Göleti
8 İnanlı Göleti
9 Balabancık Göleti
10Karacahalil Göleti
11Güneşkaya Regülatörü
12Şarköy Göleti
13-Sarılarköyü Göleti
14-Yeniçiftlik Göleti
15-Değirmenköy Göleti

Altınyazı Barajı

http://www.dsi.gov.tr/tricold/images/altinyz.gif (http://www.balikdostlari.com)

Aliç Barajı
http://www.dsi.gov.tr/bolge/dsi11/resim/alic.JPG

Kadıköy Barajı
http://img105.imageshack.us/img105/142/adszez6.png

Süloğlu Barajı
http://img105.imageshack.us/img105/3764/sulogluvw8.jpg (http://www.balikdostlari.com)
Bulunan Balık Türleri:
Kefal,israil sazanı, aynalı sazan, yayın, tatlı su levreği ve sudak

Sultanköy Göleti
http://img178.imageshack.us/img178/8277/sultankoyfz8.jpg

Korucuköy Göleti
http://img178.imageshack.us/img178/7489/korucukoyfk0.jpg

Eskikadın Göleti
http://img401.imageshack.us/img401/9594/eskikadinwt8.jpg

B.Doğanca Göleti
http://img401.imageshack.us/img401/2724/budakdogancaga3.jpg
Bulunan balık Türleri:Sazan,yayın,Levrek

Uzgaç Göleti
http://img402.imageshack.us/img402/6677/uzgacrg8.jpg (http://www.balikdostlari.com)

Keramettin Göleti
http://img178.imageshack.us/img178/8043/keramettintg7.jpg
Bulunan Balık Türleri:Sazan,İsrail Sazanı

Kumdere Göleti
http://img254.imageshack.us/img254/876/kumdereah7.jpg

Yenikarpuzlu Göleti
http://img254.imageshack.us/img254/876/kumdereah7.jpg
Bulunan Balık Türleri:Tatlısu Levreği,Sazan,Kızılkanat

Çorlu Civarı Göletleri :

Sarılarköyü Göleti:Verimli Göletlerdendir Genellikle Turna (Kaşık-rapala ve yemli) Trakya levreği (Testere) sezonunda bol miktarda çıkar Göletin Kuzeydoğu yönünde sağlı sollu iki yerel dere koylarında Özellikle İri Sazan ve bilhassa gece yayın
(Max 80Kg) tutmak mümkün

Yeniçiftlik Göleti:Kesinlikle tavsiye edeceğim göletlerin başında gelir Gölette mevcut olan balık çeşitleri Sazan çeşitleri İri kızılkanat çıkıyor(500gr) Trakya levreği (Testere)
Gece Yayın çıkıyor (Maxsimum 15 Kg)

Değirmenköy Göleti:2002 den buyana eski veriminden çok uzak Etrafına Gölet evleri adı altında birçok villa tarzında ev ve Koop.Evler yapıldığından ayrıca bu evlerin atıklarıda gölete verildiğinden son yıllarda balık durumu pek iç açıcı değil (Sazan çeşitleri, Testere (Trakya levreği) Tutulmakla beraber tutulursa iri balık çıkıyor.

Ergene deresi : Çorlu -Edirne E-5 Üzerindeki Çorlu 20Km sonra Ulaş kasabasından Karamehmetköyü istikametinde Miryana dere kızılkanatı ve Yayın balığını elle yakalamada uzman olanlar için Çok iri yayın balığı tutulabilir Belli bölgelerinde (100 Kg)ve üzeri ;)[/

kelanj
13.12.07, 21:30
Teşekkürler abi bilgiler için ama Değirmenköy'e üzüldüm.Atık veriliyorsa az bir zaman sonra tarih olur orası yazık.

Moti
13.12.07, 21:41
Teşekkürler abi bilgiler için ama Değirmenköy'e üzüldüm.Atık veriliyorsa az bir zaman sonra tarih olur orası yazık.Malesef Erhan kardeş 1985 den 2000 yılına kadar İnan Eskişehirden Balıkesir Bursa civarından Edirne'den gelenler 3 gün 5 gün kalır balığı talan edercesine tutarlardıki en ufağı Kg lık Fakat göletin çevresi kavun karpuz domates ayçiçeği ekilen bir alan olduğu için çiftçiye yıllarca çok zarar veridi İlk önce çiftçiler balığı kurutmak için Tarım ilaçları göleti sabote ettiler daha sonrada gölet evleri projesiylede Gölet malesef Bitti gibi birşey :(

CanDost
13.12.07, 22:22
Paylaşmış olduğunuz bilgilerden ötürü çok teşekkürler Tuncay bey.Gelişinizle birlikte ortama bilgi sağanağı ve renk vereceğiniz görüntüsü çok güzel açıkçası.Tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım..:)

Moti
13.12.07, 22:32
Paylaşmış olduğunuz bilgilerden ötürü çok teşekkürler Tuncay bey.Gelişinizle birlikte ortama bilgi sağanağı ve renk vereceğiniz görüntüsü çok güzel açıkçası.Tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım..:)Estağfurullah Candost :)Yarin yanağındaki gülden gayri herşey paylaştıkça güzeldir :)

CanDost
13.12.07, 22:42
Estağfurullah Candost :)Yarin yanağındaki gülden gayri herşey paylaştıkça güzeldir :)
Kullanmış oldugunuz üslup ve içinizi klavyeye döküşünüz balıkçılıktan daha üstün olan yürek güzelliği üstadlığınızı açıkça ortaya seriyor, keyif alıyorum katılımınızdan ötürü.Teşekkürler Tuncay bey:)

yalnız balıkçı 45
14.12.07, 09:32
Değerli paylaşım için teşekkürler.Trakya hariç Türkiyenin birçok yerini gezdim.Ama trakyayı çok mera ediyorum.Tabi gelirsem balık tutmadan dönmem herhalde.Birde 100 kg yayınları duyduktan sonra çok ayıp olur. ;)

izmirlikaptan
14.12.07, 10:11
Tuncay bey detaylı bilgilendirmelerinizden dolayı teşekkürler, eminimki tatlı sucu arkadaşların ve yöreye yakın arkadaşların çok işine yarayacaktır.

Moti
14.12.07, 15:53
Kullanmış oldugunuz üslup ve içinizi klavyeye döküşünüz balıkçılıktan daha üstün olan yürek güzelliği üstadlığınızı açıkça ortaya seriyor, keyif alıyorum katılımınızdan ötürü.Teşekkürler Tuncay bey:)Estağfurullah Candost Bende sizin gibi açık sözlü ve kültürlü kardeşlerimin arasında bulunmaktan dolayı mutluyum:)Teşekkürler ederim

paylaşımlar için teşekkür ederim trakyanın en büyük balıkcılarından mahşerin 3 atlı balıkçısından tuncay amcamFatih kardeşim güzel yorumun için teşekkürler ederim :)

Değerli paylaşım için teşekkürler.Trakya hariç Türkiyenin birçok yerini gezdim.Ama trakyayı çok mera ediyorum.Tabi gelirsem balık tutmadan dönmem herhalde.Birde 100 kg yayınları duyduktan sonra çok ayıp olur. ;)Sevgili yalnızbalıkçı arkadaşım bundan 10 senekadar evvel Ergeneden 150 Kg yayını benim arkadaşım yakaladı ve yine 3 4 sene evvelde Bakırçalı'lar 100 Kg civarı yayın çıkardıklarını biliyorum ve işin güzel tarafı elle yakalanıyor :D Tabi balığı bulabilmek için iyi gözlem yapmak ve suya dalınca kovukta balığı sıkıştırıp çıkarmak önemli :)

Tuncay bey detaylı bilgilendirmelerinizden dolayı teşekkürler, eminimki tatlı sucu arkadaşların ve yöreye yakın arkadaşların çok işine yarayacaktır.Ben teşekkür ederim.Faydalı olabilirsem sevinirim :)

Moti
14.12.07, 16:55
tuncay amca nasıl durumlar çorluda başladı mı kar burası bayağı kötü her yer bembeyazFatih kardeşim Çorlu'da insanın gözlerini yaşartacak rüzgar ve soğuk var fakat yağış yok :)Kar yağmaya niyetide yok havanın :)

timsah_23
09.02.08, 14:19
İBRAHİM kardeşim bizde tam kemerburgazdaki eski maden ocaklarına gitmeyi planlıyorduk eğer tafsiye edebileceğin bir yer varsa şimdiden teşekkür ederim zira çok fazla gölet var oralarda saygılar

leventtalay
03.04.08, 16:26
Tuncay bey merhaba;

yazdıklarınız için teşekkürler. istanbulda yaşayan birisi olarak yakın çevreler ilgi alanımda. Bahsettiğiniz yerlerden özellikle Yeniçiftlik göletine nasıl gidebilirim?

Şİmdiden ilginize teşekkür eder, saygilar sunarim.

Not: Yeniçiftlikte (Sahilde) yazlık evimiz var ama inanın yakınlarında bir gölet olduğundan haberim yoktu.

Moti
06.04.08, 18:40
Tuncay bey merhaba;

yazdıklarınız için teşekkürler. istanbulda yaşayan birisi olarak yakın çevreler ilgi alanımda. Bahsettiğiniz yerlerden özellikle Yeniçiftlik göletine nasıl gidebilirim?

Şİmdiden ilginize teşekkür eder, saygilar sunarim.

Not: Yeniçiftlikte (Sahilde) yazlık evimiz var ama inanın yakınlarında bir gölet olduğundan haberim yoktu.Levent Kardeş Merhaba :)Yeniçiftlik göletine en rahat iki yönden gidebilirsin İlkönce Yazlığınızın varolduğunu söylediğiniz Yeniçiftlik'ten Tarif edeyim :)Sahilden 2 veya 3 KM içerde olana Yeniçiftliğe girin ve ana yoldan Çorlu İstikametine doğru Köy çıkışında Sağda Baraj istikametine giden genişçe köyyolu var ve devan edin 3 Km kadar ilerde doğruca baraja ulaşırsınız .
ÇORLU'dan ise Şahpaz ve Yakup'lu köy ilerinin içinden geçip M.Ereğli'si istikametine döndüğünüzde Göz alabildiğine göleti göreceksiniz zaten Burasıda göletin Üs bölümü oluyor :)Ulaşım Çok Kolaydır Bu Gölette İri kızılkanat(100Gr+400gr arası)İstemediğin kadar Boy boy Kara sazan (İsrail)ve orta irilikte yayın balığı yakalama imkanın vardır (Kapalı sezondayız) Yardımcı olabilmişimdir inşallah Rastgele :)

kazimarikan
03.05.08, 02:31
Çorlu Civarı Göletleri :

Sarılarköyü Göleti :Verimli Göletlerdendir Genellikle Turna (Kaşık-rapala ve yemli) Trakya levreği (Testere) sezonunda bol miktarda çıkar Göletin Kuzeydoğu yönünde sağlı sollu iki yerel dere koylarında Özellikle İri Sazan ve bilhassa gece yayın
(Max 80Kg) tutmak mümkün

Yeniçiftlik Göleti :Kesinlikle tavsiye edeceğim göletlerin başında gelir Gölette mevcut olan balık çeşitleri Sazan çeşitleri İri kızılkanat çıkıyor(500gr) Trakya levreği (Testere)
Gece Yayın çıkıyor (Maxsimum 15 Kg)

Değirmenköy Göleti :2002 den buyana eski veriminden çok uzak Etrafına Gölet evleri adı altında birçok villa tarzında ev ve Koop.Evler yapıldığından ayrıca bu evlerin atıklarıda gölete verildiğinden son yıllarda balık durumu pek iç açıcı değil (Sazan çeşitleri, Testere (Trakya levreği) Tutulmakla beraber tutulursa iri balık çıkıyor.

Ergene deresi : Çorlu -Edirne E-5 Üzerindeki Çorlu 20Km sonra Ulaş kasabasından Karamehmetköyü istikametinde Miryana dere kızılkanatı ve Yayın balığını elle yakalamada uzman olanlar için Çok iri yayın balığı tutulabilir Belli bölgelerinde (100 Kg)ve üzeri ;)

bilgiler için eline sağlık tuncay abicim halen Değirmen köy'de doğa katliyamına devam ediliyormu bu tip durumları durdurmak için ne yapmalıyız. Hoşçakal hoşçakal

Moti
09.05.08, 14:04
bilgiler için eline sağlık tuncay abicim halen Değirmen köy'de doğa katliyamına devam ediliyormu bu tip durumları durdurmak için ne yapmalıyız. Hoşçakal hoşçakalMalesef kardeşim değişen birşey yok :( Bizler (Halk olarak) birşeyi zarar göresiye tahrip eder daha sonra yaptığımız tahribatı tamir etmeyi düşünmeyiz :(Birkaş idealist kişiler çıkar mücadele verir sonra onlarında önüne set çekeriz :( Herşey olacağına varır :)Selam ve sevgiler :)

BulSep
15.05.08, 23:20
Teşekkürler.;)

C@feran
15.05.08, 23:34
Ellerinize sağlık güzel ve faydalı olmuş.;)Keşke avlaklarda hangi tür balıklarında olduğunu yazsaydınız çok makbule geçerdi;)

BulSep
15.05.08, 23:41
Ellerinize sağlık güzel ve faydalı olmuş.;)Keşke avlaklarda hangi tür balıklarında olduğunu yazsaydınız çok makbule geçerdi;)
Bu konuda eminizki seninde bilgilerin vardır. Nede olsa tatlısucusun..:)
Belki yardımcı olabilirsin..:rolleyes:

C@feran
15.05.08, 23:56
Bu konuda eminizki seninde bilgilerin vardır. Nede olsa tatlısucusun..:)
Belki yardımcı olabilirsin..:rolleyes:
Trakyaya hiç gitmedim:)Ama netten araştırırız bakalım neler varmış;)

BulSep
15.05.08, 23:59

Şimdiden teşekkürler..;)

kazimarikan
16.05.08, 00:25
hulisi kardeş tatlı sucular için süper paylaşım olmuş
bilgilendirdiğin için teşekkürler

C@feran
22.05.08, 18:47
Süleoğlu Barajı:
Bulunan Balık Türleri:
İpsala Karpuzlu Barajı:
Keramettin Göleti:
Budakdoganca Göleti (Bulgaristan Sınırı)
Lalapasa baraji:
Bulunan Balık Türleri:Sazan,

turna
22.05.08, 21:38
Eline sağlık güzel paylaşım.nerdeyse her köye bir baraj bravo.

durankaptan
22.05.08, 22:56
Hulusi kardeşim tatlusu avcılarının bizden sanki daha çok balık avlanma bölgeleri var gibi, kıskandın yani

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Eczacı
09.07.08, 00:52

Daha araştıramadınmı Cafer :o bak bu başlık seni bekliyor:)

kelanj
09.07.08, 10:20

Her yere gidiyorsun orasımı uzak geldi.:)

Fevzi B.
11.07.08, 15:17
Teşekkürler Edirne'de baya çok gölet varmış...:cool::)

C@feran
11.07.08, 19:12
Daha araştıramadınmı Cafer :o bak bu başlık seni bekliyor:)

Her yere gidiyorsun orasımı uzak geldi.:)

Süleoğlu Barajı:
Bulunan Balık Türleri:
İpsala Karpuzlu Barajı:
Keramettin Göleti:
Budakdoganca Göleti (Bulgaristan Sınırı)
Lalapasa baraji:
Bulunan Balık Türleri:Sazan,

Bu kadarı bile altın değerinde.. Bunu bulmak için bile 1 günüm gitti:):rolleyes::D

HACI
11.07.08, 21:05
Trakya bölgesi tatlı ve tuzlu su yönünden şanşlı bir bölgemiz

muratx22
25.08.08, 18:55
Merhabalar ben aranızda Edirne - ipsaladan katılmaktayım.

bu göletlerden

Altınyazı Barajı
Sultanköy
yeni karpuzlu göletinde

avlandım.

sadece kumdere göltine gitmedim.

yakup kadri
20.11.08, 00:39
Degerli moti
keşan yaylagönen baraji (haliçköye giderken danişmentten sola dönüyorsun)ni yazmayi unuttun herhalde.güzel turna yapiyor.gitmediysen tavsiye ederim.rast gele.

melek balığı
27.12.08, 22:23
trakyanın ne kadar da barajı varmış

aynalisazan195
28.12.08, 00:29
moticiğim tam şehrini bilmiyorum ama birde Damandıra diye bir köy var oradada sazan ve orta boyda yayın çıkıyor ama köyden bir ahbabp olursa daha rahat edersiniz.

enginozcan
17.04.09, 23:24
Selam moti.. ben cerkezkoyden. senin bahsettigin barajlara hic gitmedim fakat ilk firsatimda gidecegim. Ben yayin ve turna hastasiyim fakat senin bahsettigin ergene deresini bulamadim. bana bu knuda yardimci olursan sevinirim. Rastgele...

Xanthina
25.04.09, 00:34
moticiğim tam şehrini bilmiyorum ama birde Damandıra diye bir köy var oradada sazan ve orta boyda yayın çıkıyor ama köyden bir ahbabp olursa daha rahat edersiniz.

Ahmet Abi ismi yanlış yazmış olabileceğini düşünerekten Danamandıra'yı kastetmiş olabilir misin acaba? Orasıysa eeğer İstanbul/Çatalca taraflarında kalıyor ve gerçekten mevsiminde güzel balık yapan bir yer. Solucanla ufak yayınlar, küspe ilede kiloluk sazanlar aldığım çok oldu ordan fakat aşağı yukarı bi 4 sene önce idi...

fbstar59
15.07.09, 13:22
yaptığınız tanıtım için teşekkürler.müsade varsa bende biraz ekleme yapmak istiyorum.çorlu da bulunan sağlık mahallesi göleti,marmaracık göleti ve ulaş gölet lerini unutmayalım.kısaca tanıtayım:çorlu sağlık mahallesi göleti:aynalı sazan,kızılkanat ve tatlı su levreği,marmaracık göleti:aynalı sazan ve kızılkanat,ulaş göleti: turna, aynalı sazan, tatlı su levreği,kızıl kanat.iyi avlar dilerim:)

karam66
23.08.09, 13:36
bende bir trakyalı olarak paylaşim için çok teşekkür ederim arkadaşim :)trakyada kırklareli bölgesinde sorusu olan özel msj atabişlir balık için yardimci olurum nerde hangi balık var diye :) hangi yemi kullanir hepsi için yardimcı olurum ,,,,,,,

SunLight
25.08.09, 19:05
Trakyada gölet çoktur ama nufusun nerdeyse tamamı balıkçıdır.Balıktan çok balıkçı vardır yani. :) Ayrıca son zamanlarda ağla kaçak avlanma sonucu balık miktarında çok ciddi azalma var.

flyhigh22
25.09.09, 00:29
Merhabalar,
Ben İsmail,
Edirneden.
Trakya tüm Türkiye gibi gölet ve baraj konusunda zengin olmasına rağmen amatör-sportif balıkçılık ve ticari balıkçılık konusunda tam rezalet bir yerdir. Herhalde dünyada bu konuda kötü örnek gösterilmesi için en uygun ülke maalesef ki Türkiye'dir.
Pek çok farklı ilde pekçok farklı baraj ve gölette avlanma fırsatı yakaladım. Ancak büyük çoğunluğu o su havzasını benden önce duymuş olan kaçak ağcılar, DSİ yada Tarım Bakanlığı'nın saçma su politikaları, kaçak yapılaşma yada çeşitli atıklar yüzünden hüzünle bitti. Çok uzun bir konu olduğu için bu kadar yazıp üzüntülerimi belirtmek istedim.
Dilerim ki bundan sonra kimse benzer durumlarla karşılaşmaz.
Herkese iyi avlar dilerim.

karam66
27.11.09, 19:48
bazilari yaz kış sazan baliği satiyor dur diyen yok polis ne jandarma av yeri dişinda sormuyor nerden bu baliklar diye :(

hcibran
27.12.11, 12:28
bazilari yaz kış sazan baliği satiyor dur diyen yok polis ne jandarma av yeri dişinda sormuyor nerden bu baliklar diye :(

Maalesef durum böyle; bir kaç çete var Trakya'da.. Bunların bazılarının İstanbul'dan geldiği söyleniyor. Zodyak bot çok uzun ağlar ve kamyonetle gelerek gece yarısı ağ atıp , gün ağarmadan ağları toplayıp kaçıyorlarmış. Göletlerde avlanan varsa başka göletlere gidiyorlarmış. Yaz aylarında göletlerde hep avlanan olduğu için ağ atmaları biraz zor. Ama kış aylarında ücra göletleri talan ediyorlarmış.

kengin
27.12.11, 12:47
Degerli moti
keşan yaylagönen baraji (haliçköye giderken danişmentten sola dönüyorsun)ni yazmayi unuttun herhalde.güzel turna yapiyor.gitmediysen tavsiye ederim.rast gele.
bu baraja boşuna gitmeyin.geçen yıllarda birkaç defa baraj sulama kapakları açılıp,su tamamen boşaltıldı.ayrıca birkaç defada tarım ilacı atılarak;balıklar zehir ile öldürüldü.eh işte böyle birşey daha yapılmazsa bi 5 yıl sonra balık çıkabilir.

hcibran
27.12.11, 14:49
Trakyada ve çevresinde bulunan Göl,Gölet,Baraj ve Nehirler,Bulunan Balık Türleri

Göletlerde epeyce eksik var, %20-%30 u kadar daha var..

posteki
27.12.11, 20:00
Danamandıra Göleti'nde amatör olta balıkçılığı her dönem için yasaktır.
Bilginize...

Ahmet Abi ismi yanlış yazmış olabileceğini düşünerekten Danamandıra'yı kastetmiş olabilir misin acaba? Orasıysa eeğer İstanbul/Çatalca taraflarında kalıyor ve gerçekten mevsiminde güzel balık yapan bir yer. Solucanla ufak yayınlar, küspe ilede kiloluk sazanlar aldığım çok oldu ordan fakat aşağı yukarı bi 4 sene önce idi...

İçsulardaki yer yasakları ve sınırlamalar

MADDE 22 – (1) Ek-1 ve ek-2’de belirtilen alanlarda avlanmak tamamen yasaktır.

Ek'in ilgili bölümü aşağıdadır:

http://img847.imageshack.us/img847/3447/ek1lgiliblm.png (http://imageshack.us/photo/my-images/847/ek1lgiliblm.png/)

Ekler için Tıklayınız.. (http://www.kkgm.gov.tr/teblig/2008-49Ek.zip)

Bu arada amatör tebliğ "Yayın Balığı" boy limitini, 90cm ve günlük 1 Adet ile sınırlandırmıştır.
Bilginize...

horozbina
02.02.12, 23:59
Teşekkürler abi bilgiler için ama Değirmenköy'e üzüldüm.Atık veriliyorsa az bir zaman sonra tarih olur orası yazık.

Yıl 2012 oldu ama, sözü edilen siteye kurulduğundan beri tek bir eve yerleşen olmadı.

4 sene önce sete yakın bir restoran açıldı. Bunun da yaşam üzerine etkisi olduğunu sanmıyorum. Sorun restorandan önce vardı. Bu restoran hala devam ediyor mu bilmiyorum. Barajın orman yönünde tarım yok. Fakat doğu yönünde henüz kimsenin yerleşmediği sitenin altı suya kadar tarladır. Buğday ekilir. Ve eğimli arazi gölete doğru sürülür. Eğim yönünde sürme nedeniyle baraja doğru aşırı toprak erezyonu var. Bizde bilinçsizce tüm tarlalar traktörün devrilmemesi için hep eğim yönünde sürülerek her yıl aşırı toprak kaybedilir. Bu erezyonla birlikte tarlalara atılan nitrat ve etiketlerinde balıklar için zehirlidir, sulara karışmasını önleyin yazan mantar ilaçları, ne yazık ki, denizlerimize ve diğer sularımıza karıştığı gibi buraya da karışmakta.

Son yıllardaki kuraklık nedeniyle yaz aylarında 8 de bire inen su yüzey alanı ve bu tarla ile kuzeyden göleti besleyen dereden gelen potasyum, fosfor bileşikleri yapay gübreler ve aşırı amonyum nitrat kullanımı nedeniyle suda siyano bakteriler ve aşırı yosun üremekte. Yosun belki yavru sazanlar için besin fakat mavi algler o kadar yoğun ki rüzgarlı havalarda, Değirmenköy barajının rüzgarın tersindeki kıyısı muhallebi kıvamında mavi alg çorbası oluyor.

Bu gölette şu anda baraj bendi tarafından atılan yüzlerce oltadan haftada bir balık yakalanabiliyor. Ancak orman ve kaynak tarafındaki sazlıklarda marttan sonra bol balık oluyor. Bunlar da yumurtlamaya gelen 10 kg civarındaki sazanlar ve 30-40 kglık aynalı sazanlar. Küçük sazan yok, çünkü yavrular artık yaşayamıyor. Bunlar da bitince sadece kızılkanat vs kalabilirse kalacak. Yumurtlama zamanı yakalamak aslında doğru değil fakat yavrular zaten mantar ilaçları ve gübreler nedeniyle yaşayamıyor.
6 sene önce kışın tuttuğum 34 kglık aynalı sazandan 5-6 kg havyar çıkınca ben burada avlanmayı bıraktım. Nisan aylarında da 7-11 kglık, bölgede kara sazan denilen sazanlar tutuyordum.

Sözünü ettiğim yere gidebilmek için mutlaka jeep gerek, TEM üzerindeki köprü altından geçilerek gidiliyor. Buraya da ulaşmak için var olan her iki tarla yolunda da, birisi derin dibi kum, diğeri dibi kayalık derelerin içinden geçiliyor. Daha sonra bir buğday tarlasının içinden geçilecek.

Bölgeye yakın Muratlı Ballıhoca köyünün arkasında dere üstünde kum almak için oluşturulmuş futbol sahası boyutlarında 20-30 tane gölet var. Buralarda, kim attıysa yılın her ayı sazan ve turna avlamak mümkün.

Sonuç olarak insan yaşamındaki değişimlerden tarım da payını aldı. Bilinçsiz yapay gübre ve ucuz ilaç kullanımı sularımızı kirletti. Biz sanıyoruz ki sularımız sanayi ve şehir atıkları ile kirlendi ve yaşam yok oluyor. Tarımın da çevre kirliliğinde önemi büyük. Bugün yoğun kullanılan ilaçları hepsi balıklar, sürüngenler, kuşlar ve sonuçta dolaylı ve dolaysız bizler için de zararlıdır. Balıklar için zararı yoktur ancak sulara karışmasını engelleyin uyarılı ilaçlar da pahalı olduklarından kullanılmıyor. Bu tür ilaç üretimi ülkemizde de var olmasına rağmen. Bu ilaçları üretenler de üretimlerinin %95 ini alan olmadığı için ihraç ediyor.

horozbina
03.02.12, 00:03
Danamandıra Göleti'nde amatör olta balıkçılığı her dönem için yasaktır.
Bilginize...

Dediğiniz gibi Danamandra havuzunda avlanmak yasaktır. Burası da hayvancılık ve tarımla az da olsa kirletilmiş bir avuç su.

kenanb
03.02.12, 18:58
Kemal eline sağlık. Yanlış hatırlamıyorsam bundan 6-7 yıl önce Değirmenköy Göleti'nde bir çocuk boğulmuştu, cesedi çıkarmaya gelen dalgıç kısa bir süre sonra korku içinde sudan çıktı, suda 70-80 kg. lık balıkların olduğunu ve dalamayacağını söyledi.

Bunun dışında İSKİ tarafından içme suyu rezervleri çevresinde tarımsal ilaç kullanılması tamamen yasak olmasına rağmen Büyükçekmece Gölü'ne bir kaç metre uzaklıkta buğdaylara ilaç atıldığını gözlerimle defalarca gördüm. Daha fazla ürün alma hırsı bırakın balıkları, doğrudan bizi zehirliyor.

nevaca
25.04.12, 17:37
teşekkürler

halitsnc48
26.04.12, 10:50
Trakya Kadıköy barajının yapımında rahmetli babam dozer oparatörü olarak çalışmıştı uzun süre Baraja adını veren Kadıköyde ikamet ettik çok iiyi bildiğim bir bölgedir,kara avı ve balık avına müsait bir bölgedir,bilgilendirme için teşekkür ederim rastgele

Gitarist
24.04.13, 01:43
saygı değer balık dostları biz beş arkadaş bugün değirmen köy barajına keşif amaçlı gittik ve göl su oranını gayet güzel buldum yasak olduğu üzre olta atmadım yalnız havyar dökmeye gelen iri aynalı sazanlarla karşılaştım etrafımız da da balık tutan insanlar vardı testere ve sazan tutanlara rastladım. ben ve arkadaşlarım Tekirdağ Namık Kemal üniversitesinde okumaktayız ve haziranda sınavlarımız biter bitmez orada kamp kurmayı düşünüyoruz. gideceklerin ise değirmen köy yolu üzerinde çamlık ve türbe görecekler oradan sağa girip oradan gitmelerini öneriyorum çünkü diğer yollar çok bozuk ve orada yaşayan hasan abiylede tanışın (uzun saçlıdır.) gitmenizi öneririm :)

halitsnc48
24.04.13, 10:55
Eskilere gittim bir an Rahmetli babam dozer oparatörüydü kadıköy santral barajı yapımında uzun süre çalıştı biz bu barajın adını aldığı köyde 9 sene kaldık,hatırladığım kadarı ile babam haftada bir veya iki gün balığa giderbüyük turna balıklarıyla geri dönerdi..Şimdilerde burası nasıldır bilemem en yakın zamanda gitmeyi düşünüyorum sunum için teşekkürler:)rast gele