PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akdeniz değişiyor

Bozok
16.08.11, 12:25
İyi bir haber mi:), kötü bir haber mi:( karar veremedim :eek:

Akdeniz'in kimyası değişiyor

Küresel iklim değişikliğinin denizler üzerindeki etkisini araştırmak üzere biraraya gelen 15 ülkeden 21 bilim adamı, Akdeniz'in tropikal yapıya dönüştüğünü ve 58 yeni türün tespit edildiğini bildirdi.

http://i54.tinypic.com/uu2hy.jpg

Akdeniz Ülkeleri Bilimsel Araştırmalar Komisyonu Canlı Kaynaklar ve Deniz Ekosistemi Başkanı, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, yaptığı açıklamada, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak Akdeniz'in yapısında da bir değişimin meydana geldiğini vurguladı.

Yaşanan iklim değişikliği ile Akdeniz'de birçok canlı ekosisteminin değişikliğe uğradığını anlatan Turan, Akdeniz Ülkeleri Bilimsel Araştırmalar Komisyonu oluşturarak Akdeniz'in Tropikalleşmesini İzleme Programı (CIESM Tropical Signals) oluşturduklarını söyledi.

Turan, programda 15 Akdeniz ülkesinden seçilmiş 21 bilim adamının görev aldığını, bu temsilciler aracılığıyla her ülkede sıcaklık, ısı, biyolojik çeşitlilik ve yabancı türlerinin izlendiğini, bu kapsamda küresel iklim değişikliği ile Akdeniz'de meydana gelen değişimlerin ne boyutta olduğunu araştırdıklarını anlattı.

Türkiye'de de İstanbul Üniversitesi ile Mustafa Kemal Üniversitesi'nin bu görevi üstlendiğini anlatan Turan, şunları söyledi: “İskenderun Körfezine program kapsamında denizin ısınma ve tuzluluğunu ölçen “prob” adı verilen aletler yerleştirdik. Bu aletler denizin sıcaklığını ve tuzluluk oranını ölçüyor. Bunun haricinde Akdeniz'de Antalya Körfezi, Ege Denizi için de Bodrum ve Gökçeada civarlarına “prob”lar yerleştirildi. Bu aletleri 30 Mart itibari ile yerleştirdik. Altı ayda bir aletleri tekrar su yüzüne çıkartarak değişimleri bilgisayar programlarına yükleyeceğiz. Günlük anlık değişimleri gözlemleyebiliyoruz. Daha sonra aleti tekrar yerine koyarak bunu birkaç yıl sürdüreceğiz. Duruma göre bu programı devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Bu program çerçevesinde, halk sağlığını ve balıkçılık ekonomisini tehdit eden invansif dediğimiz Kızıldeniz aracılığı ile yabancı türlerin geldiğini belirledik. Bu türler Akdeniz'in yerli türleri ile bir besin rekabetine girmektedir. Yeni bir ortam onlar için oluşuyor. Sadece balık değil, kabuklular, denizanaları, bakteriler, parazitler gibi birçok canlı gurubu Kızıldeniz'den geliyor. Bir ekolojik değişim oluşuyor.”

http://i53.tinypic.com/2vlk11k.jpg

58 YENİ TÜR BULUNDU

Turan, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan'ı da kapsayan program kapsamında 40 cihazın su altında ölçümler yaptığını, gözlemlenen değişim sonucunda 58 yabancı türün Akdeniz'e girdiğini tespit ettiklerini belirtti.

Akdeniz'in geçmişte subtropikal bir yapıya sahip olduğunu anlatan Turan, “Akdeniz artık tropikalleşmeye başladı. Yaşanan değişim sonucu kimi türler kayboluyor veya azalıyor. Küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olarak, balık kültürümüz değişecek. Bir çok değerli balık kayboluyor, azalıyor. Yerini kızıl denizden gelen balıklar alıyor. Bazı barbun ve mezgit türleri, gümüş balığı, kayabalıkları Akdeniz'de azalmaya başladı. Bu gelişmeler balıkçılık ekonomisini değiştiriyor” dedi.

Turan, tüm bunlarla ilgili bilim adamları olarak yeni çalışmalar yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Bunların gerek ekolojik yapılarını gerek biyolojik yapılarını araştırmak durumundayız. Diğer balıklara ve halk sağlığına etkileri neler olabilir? Nasıl önlemler alınmalıdır? gibi soruları cevaplamaya çalışıyoruz. Bu programın amaçlarının bir tanesi de erken uyarı sistemi oluşturabilmek. Bunu yıllarca takip edeceğiz. Mesela bir denizanası patlaması oluyor. Bu patlama sonucunda yüzde 80-90 oranında İskenderun Körfezinde sadece denizanası avlandı.

Balıkçı büyük zararlara uğradı. Balıkçı artık bu denizanalarından dolayı avcılığa çıkmıyordu. Çünkü denizanası yakalıyor ve bu ağlarını tahrip ediyor, büyük ekonomik kayıplar oluşturuyor. İşte bu denizanası gibi farklı türler erken uyarı sistemi ile ne zaman nerede hangi bölgede çıkabileceğini bilme ve önlemler alma durumumuz olabilecek.”

Kaynak: Hürriyet

Cenk Bayraktar
16.08.11, 13:16
Bende okumuştum sen açarsın konuyu diye bekledim ...

Akdeniz akdeniz akdeniz , kalmasın , bitiriyoruz . . . :cool:

Bozok
16.08.11, 13:18
Bende okumuştum sen açarsın konuyu diye bekledim ...

Akdeniz akdeniz akdeniz , kalmasın , bitiriyoruz . . . :cool:

Biraz geç kaldı ama :)

N@mık
16.08.11, 13:22
Evvel zaman içinde Akdeniz 9 kere çöl olup tekrar deniz halini almıştır..

Dünya, var oldu olalı değişiyor

Kıta değişiyor
Akdeniz değişiyor
Sen değişiyorsun
Ben değişiyorum

Değişim şart;)

Bozok
16.08.11, 13:30
Evvel zaman içinde Akdeniz 9 kere çöl olup tekrar deniz halini almıştır..

Dünya, var oldu olalı değişiyor

Kıta değişiyor
Akdeniz değişiyor
Sen değişiyorsun
Ben değişiyorum

Değişim şart;)

Bu değişim biz amatörler için iyi midir kötü müdür. Çşit çeşit balıklarmı tutacağız. Yoksa haberde de adı geçen yerli balıklarımızı mumla mı arayacağız :cool:

N@mık
16.08.11, 13:33
Bu değişim biz amatörler için iyi midir kötü müdür. Çşit çeşit balıklarmı tutacağız. Yoksa haberde de adı geçen yerli balıklarımızı mumla mı arayacağız :cool:

Değişim o denli uzun sürecek ki sen dönüşümleri göremeyecen..

Tutacağın 2 mercan,, yediğin balonun haddi hesabı yok:D

Bozok
16.08.11, 13:46
Değişim o denli uzun sürecek ki sen dönüşümleri göremeyecen..

Tutacağın 2 mercan,, yediğin balonun haddi hesabı yok:D

Süre ver, ben ayar çekerim :cool:

Bozok
16.08.11, 13:55
Akdeniz'de bu balıktan kalmayacak mı :confused::confused:

http://i52.tinypic.com/505ye8.jpg

N@mık
16.08.11, 14:06

Akdenizde o balık vardı da sana ne faydası vardı:cool: Sanki sabah akşam bundan tutuyomuş gibi konuşmaz mı:rolleyes:

Bozok
16.08.11, 14:08
Akdenizde o balık vardı da sana ne faydası vardı:cool: Sanki sabah akşam bundan tutuyomuş gibi konuşmaz mı:rolleyes:

14 Ağustos pazar günü Kumlucalı 3 amatörün tuttuğu patlaklar.

Ben niye tutamayayım ki :cool:

http://i52.tinypic.com/no7qsw.jpg

N@mık
16.08.11, 14:09
14 Ağustos pazar günü Kumlucalı 3 amatörün tuttuğu patlaklar.

Ben niye tutamayayım ki :cool:
http://i52.tinypic.com/no7qsw.jpg

Çünki sen cumartesileri izinlisin:cool:

Bozok
16.08.11, 14:19
Çünki sen cumartesileri izinlisin:cool:

Bunlar da cumartesi günü tutuldu, yinede mi şansım yok :cool:

http://i51.tinypic.com/k1uic3.jpg

N@mık
16.08.11, 14:23
Bunlar da cumartesi günü tutuldu, yinede mi şansım yok :cool:

http://i51.tinypic.com/k1uic3.jpg

o zaman sen işi bilmiyon...

Sen al beni gidelim meraya, yada gel benim meraya bak patlağın alasına:cool:

cemşid
16.08.11, 14:34

bundan daha bol ne varki akdeniz'de?

Bozok
16.08.11, 14:34
o zaman sen işi bilmiyon...

Sen al beni gidelim meraya, yada gel benim meraya bak patlağın alasına:cool:

Benim tecrübelerimden yararlanacan dimi çaktırmadan, yemezler :cool:

N@mık
16.08.11, 14:38
Benim tecrübelerimden yararlanacan dimi çaktırmadan, yemezler :cool:

senin neyin?:confused: Neyin?:confused:

Bozok
16.08.11, 14:41
senin neyin?:confused: Neyin?:confused:

Kapat hadi, kapat! Çok yazmasın sana... :cool:

BulSep
16.08.11, 15:06
Az önce karı koca hastalarımı uğurladım.
Her ikiside doğuştan görme özürlü.:o
Bay % 3 ışık alıyor.
Bayan hiç görmüyor.:o

Seans sırasındaki sohbette bay şu şekilde cümleye girdi.

" Bülent bey, sabahleyin internetteki bir haber Akdenizde değişik türlerin türediğinden söz ediyor..
Sizin merakınız var bu konuda neler dersiniz.."

Görme özürlü, internet haberi, akdenizdeki değişim..
Burası balıkçılık forumu, haber bir bakıma balıçılık haberi..
Bakıları izleyin, cevap sayısını takip edin..
Yazık..:(:(:(

N@mık
16.08.11, 15:28
Bay % 3 ışık alıyor.

" Bülent bey, sabahleyin internetteki bir haber Akdenizde değişik türlerin türediğinden söz ediyor..

Biz duyarlı üyeler gelene kadar konuyu yukarda tutmaya çalışıyoruz:cool:

BulSep
16.08.11, 15:59
Biz duyarlı üyeler gelene kadar konuyu yukarda tutmaya çalışıyoruz:cool:
Buna da yazık..:o:o

N@mık
16.08.11, 16:09
Buna da yazık..:o:o

alayımıza yazıklar olsun o zaman:o

borwekci
16.08.11, 16:15

beni karıştırma

çılgınbalıkçı
16.08.11, 16:22

Beni de karıştırma ,ben barajda avlanıyom:D

N@mık
16.08.11, 16:23
Beni de karıştırma ,ben barajda avlanıyom:D

Kim değiştiriyo ozmaan bunu:confused:

Kulek Reis
17.08.11, 00:20
Atlas okyanusu akdenizden 75 cm yüksek. Sular akdenize doğru akmak zorunda.
Karadeniz 35 cm yüksek derler. Marmaraya ve egeye oradan akdenize akıyor. Suyun tek çıkş yolu kalıyor süveyş kanalı oradan yükselen akdeniz de kızıldenize akıyor. Dünyanın en tuzlu bölgesi kızıldeniz. Tuz yoğunluğundan
bir miktar akdenize dipten akıntı olsada üstten akan daha fazla Dünya ortalam 10 yıldır soğuma dönemine yavaş yavaş giriyor. Bu bilgileri değerli bilim dergileri yayınlıyor. Antartika da Buzul kitleleri hacim olarak büyüyor. Pasifik okyanusunun diğer denizlere göre yüksekliği çok fazla. Güney Amerikanin altından oldukça hızlı bir akıntıyla Afrikanın alt ucundan Antartikanın soğuk sularını hint okyanusuna taşıyor. . Bu sirkülasyondan dolayı sıcaklıklar nasıl artmiş. Dünya bankası bazı bilim kuruluşlarına etüd ve inceleme yapılması için hatırı sayılır paralar ödüyor.

çılgınbalıkçı
17.08.11, 00:35
Kim değiştiriyo ozmaan bunu:confused:

Valla ben senden şüpheleniyom:cool:

N@mık
17.08.11, 01:07
Atlas okyanusu akdenizden 75 cm yüksek. Sular akdenize doğru akmak zorunda.
Karadeniz 35 cm yüksek derler. Marmaraya ve egeye oradan akdenize akıyor. Suyun tek çıkş yolu kalıyor süveyş kanalı oradan yükselen akdeniz de kızıldenize akıyor. Dünyanın en tuzlu bölgesi kızıldeniz. Tuz yoğunluğundan
bir miktar akdenize dipten akıntı olsada üstten akan daha fazla Dünya ortalam 10 yıldır soğuma dönemine yavaş yavaş giriyor. Bu bilgileri değerli bilim dergileri yayınlıyor. Antartika da Buzul kitleleri hacim olarak büyüyor. Pasifik okyanusunun diğer denizlere göre yüksekliği çok fazla. Güney Amerikanin altından oldukça hızlı bir akıntıyla Afrikanın alt ucundan Antartikanın soğuk sularını hint okyanusuna taşıyor. . Bu sirkülasyondan dolayı sıcaklıklar nasıl artmiş. Dünya bankası bazı bilim kuruluşlarına etüd ve inceleme yapılması için hatırı sayılır paralar ödüyor.

Bırak üğstadım bu deli saçmalaıklarını eline hiç mi küresel harita almadın:cool:

Orada da göreceksin ki karadeniz ak denizden azcık yukarda kalmaktadır bu yüzden sular aşağı doğru kaymaktadır. Hele gele bütün sular kuzey kutbundan aşağı yani güneye kutbuna kaymaktadır.

Kuzey kutbu da maşallah bol yağmurlu bi yer ki suyu hiç bitmemektedir:D:D:D:D

Kulek Reis
17.08.11, 01:51
Demekki aşagida büyük bir çatlak var,su kaçırıyor.

N@mık
17.08.11, 01:53
Demekki aşagida büyük bir çatlak var,su kaçırıyor.

He sahi onlar nereye gidiyor:confused: Demekki bu bilim coğrafya falan hepsi hikaye:D

Bozok
17.08.11, 12:07
Bay % 3 ışık alıyor.

Sorun başlıkla ilgili de olabilir, "Akdeniz değişiyor" belkide bir çok kişinin ilgisini çekmemiştir. :confused:

BulSep
17.08.11, 12:27
Sorun başlıkla ilgili de olabilir, "Akdeniz değişiyor" belkide bir çok kişinin ilgisini çekmemiştir. :confused:
Değiştiririz..:)
Ne diyelim..:confused::confused:
Öğleden sonra da konuyu mailliyelim..
Bakı artar ama yorum pek değişmez sanırım:)

cemşid
17.08.11, 13:05
amatörler için iyi haber; mesela antalya'da kılkuyruk denen balık iyice çoğaldı tabi yanında balonda aynı şekilde çoğaldı, çok daha önceleri akdenize yerleşen barbunun yerini alacak gibi, kılkuyruk mercanın merasında pek bulunmuyor o yüzden mercan için sorun yok gibi, ceylan palamudu var birde oda muğla fethiye taraflarında çoğalmaya başladı, aslında balık azalıyor gibi olsada çeşit olarak çoğalıyor bu görünen bir gerçek,tabi balığın azalması akdenizin değişmesiyle alakalı bir durum değil.

edekon
18.08.11, 22:33
Bay % 3 ışık alıyor.

dostlar bu konu belki ilginizi çeker.
-----------------------------------------
Dicle'de yeni alabalık türü keşfedildi

Türk ve yabancı bilim insanları Dicle nehrinde keşfedilen yeni alabalık türüne Salmo Tigridis adını verdi.

Doç. Dr. Turan, İsviçreli bilim adamı Dr. Maurice Kotellat ve Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Bektaş ile Dicle Nehri'nde yeni balık türlerinin keşfi için çalışma yaptıklarını söyledi. Turan, "Yaklaşık 2 yıl süren çalışmalarımız sonucunda Van'ın Çatak ilçesinde dünyada ilk kez tanımlanan yeni bir alabalık türü keşfettik. Bu yeni türe Dicle'nin Latince adı olan 'Tigris'den esinlenilerek 'Salmo Tigridis' adını verdik." dedi.

Doç. Dr. Davut Turan, yeni keşfettikleri alabalık türünde yüzgeçler arasında daha fazla pul sırası bulunduğunu, derin ve kalın kuyruk yapısı sebebiyle ile diğerlerinden kolayca ayırt edilebildiğini dile getirdi. Davut Turan, "Bu tür sadece Dicle Nehri'nde yaşıyor. Başka bir yerde yaşadığına dair bir bulgu elde edemedik. Nehrin özellikle Çatak ilçesi bölümünde bu balık türünden bolca gözlemledik. Yeni keşfettiğimiz alabalık türü ile ilgili Amerika'daki bilim dergisi Zootaxa'da makalemiz yayımlandı." diye konuştu.

Doç. Dr. Turan, önceki yıllarda ekibi ile yaptığı çalışmalar sonucunda 2 yeni balık türü daha keşfettiğini hatırlatarak şunları söyledi: "Türkiye oldukça bakir bir ülke. Balık çeşitliliği yönünden de oldukça zengin bir ülke. Pek çok keşfedilmemiş balık türünün bulunduğunu sanıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Yakın zamanda yeni keşiflerim olacaktır. Ancak bu konuda TÜBİTAK'ın daha fazla destek vermesini bekliyoruz. Bugüne kadar yeterli desteği bulabildiğimizi söyleyemem. Yeterli destek verildiği takdirde çok daha fazla yeni keşifler yapılacağına inanıyorum."

-NTVBLM-

facebook-belgesel günlüğünden alıntıdır.

filfaik
18.08.11, 23:13
Dünya belli aralıklarla hep değişim geçiriyor.Yok buzul çağı,yok efendim sıcak çağ,niye telaş ediyonuz anlamadım.Patlak gider çatlak gelir,mırmır gider papağan gelir.
Sonuç olarak biz amatörlere herzaman yakalayacak balık çıkar.Şimdi belki yeni türleri yemeyi bilmiyoruz,tadı hoşumuza gitmiyor ama onlarıda öğreniriz.
O nedenle telaşa gerek yok herkes baksın keyfine:);)

ÖNCE3N
19.08.11, 18:39
Allah denizlerimizi hayır eylesin...

şabba
21.08.11, 17:23
Konuyla ilgili çoğu kişinin bir görüşü vardır elbet.Çoğumuz bilimsel gerçekliklerden haber değiliz ki buna bende dahilim.Evet dünya değişiyor ve bu değişimin önünde artık duramayacağız.Konuya cevap yazanların sayısına değilde yazılan cevapların içeriğine bakmakta fayda var.Biri öbürüne pas vermiş o öbürüne en az 15 mesaj böyle.

spharus
21.08.11, 17:37
Konu kelliğe çare olsaydı bence daha fazla ilgi görürdü.

s.rakipoglu
24.08.11, 18:25
teşekkürler.