PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çember İğneler ( Circle Hooks )

Uğur Arpacı
03.05.10, 10:33
Çember kancalar, isimlerini kanca damağının gövdeye doksan derecelik açısından alırlar.
Bu açı üreticilerin dizayn farklılığından dolayı tam bir standarda oturmamıştır. (http://www.balikdostlari.com/)

http://www.laishleymarine.net/images/Products/tackle/GAMAKAtSU%20CIRCLE%20HOOKS.JPG (http://www.balikdostlari.com/)

Son dönemlerde birçok avcının severek kullandığı çember kancaların maziside balık avcılığı kadar eskiye dayanıyor. (http://www.balikdostlari.com/)

Japonya' (http://www.balikdostlari.com/) da ve Kuzey Amerika' da yapılan kazılarda geyik boynuzundan ve çeşitli kemiklerden yapılma günümüzdekine benzer el yapımı kancalar bulunmuştur.

Günümüzde bir çok üreticininde üzerine yoğunlaştığı iğne çeşitlerindendir.

Yakala-bırak avcılığının yaygınlaşmasıda bu iğnelerin bu kadar sık tercih edilmesinde büyük rol oynamıştır.
Günümüzde gerek ülkemizde gerekse Avrupa ülkelerinde birçok avcı iğneyi balığın dudaklarından çıkartma rahatlığı, istenmeyen balık ölümlerini en aza indirmesinden ve balığın iğneyi yutamamasından dolayı tercih etmektedirler.
Derin su avcılığına yeni merak salan avcılar içinde kullanımı çok kolaydır.

http://i43.tinypic.com/11t0vte.jpg (http://www.balikdostlari.com/)

Dr.Steve Cooke ve Cory Suski’nin(University of British Colombia) 1996-2004 yılları arasında yaptıkları araştırmalarda çember kancalarda balığın kancaya takılma şekli, yakalanma başarısı ve istenmeyen balık ölümleri üzerine yaptıkları çalışmalardaki amaçları 1 milyon levreğin iğneyi yutma yüzünden ölmediğini göstermekti.

Cooke ve Suski bu araştırmalarda şu sonuçlara vardılar.

Kancanın yakalama kabiliyeti: Avcı için en önemli noktadır birçok incelemede standart J tipi kancaların avı yakalamaya uygun olduğu ancak balığın dudak ve çenesinden çıkartmanın zorluğundan şikayetine rastlanmıştır.
Çember kancalarda ise kancayı kolay çıkartma ve tasmalama ihtiyacı duyulmaması gözlemlenmiştir.

İstenmeyen balık ölümleri: Limit altı avların yakalandıktan sonra yaralanmadan geri bırakılması, yaralanma nedeni ile ölümleri azaltır.
Çember kancalar klasik J tipi kancalara oranla daha az ölüme yol açmaktadırlar (http://www.balikdostlari.com/).
Bu oran balık tipine göre %46 lara kadar çıkmaktadır.
Özellikle levrek ve geniş yutaklı balıklarda hissedilir.

Yaralanmadan dolayı balık ölümleri:Kancayla yakalanmadan dolayı fiziksel yaralanma,kanama, solungaç yırtığı ve beyin hasarından dolayı ölüm gerçekleşir.
Ölüm sonrası yapılan incelemelerdeklasik J tipi kancaların kalp, solungaç arkı ve böbrekler, ince barsak yaralanmalarına sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.
Çember kancalar yapıları gereği yutulamadığından, bu tip zedelenme ve yaralanmalar azalmaktadır.
Ancak çember kancalar klasik kancalara oranla daha fazla göz yaralanmalarına sebep olmaktadırlar.
Bu tip yaralanmalarda balığı serbest bırakmak oldukça güçleşmektedir.

Kanca seçimi hedef balığın boyutunu göre yapılmalıdır ancak özellikle denizde dip avcılığında bu çok mümkün olmamaktadır.
Küçük kancalar büyük balıklarda yetersiz kalmakta ve daha sık göz yaralanmalarına sebebiyet vermektedirler.
Yine küçük kancalar için büyük balıklarda dayanıklılık sorunu gözükmektedir.

http://www.igfaoffshorechampionship.com/files/images/Circle-Hooks.feature%20teaser%20small.jpg (http://www.balikdostlari.com/)

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQW4GYCTV0C5ZrqAYGy2_s4p6qVZVSkF JrLkTB5WlVJiHjm3OQ&t=1&usg=__gOjEgA5Rb-OSlGwY4omn9xrevAk=

ik35
03.05.10, 10:35
uğur bilgilendirme için teşekkürler:)
bende 1 takımı gamagatsu nun aynı iğnelerinde 3+1 li yaptım ve adına katil diyorum çünkü kaçarı hiç olmuyor;):)

hakan1453
03.05.10, 10:45
ugur abı bilgilendirme için teşekkürler ellerine saglık..:)

posteki
03.05.10, 11:03
Paylaşım için teşekkürler... Güzel bilgiler. :)

atiozsoydan
03.05.10, 14:13
Merhaba
Paylaşım için teşekkürler. Bizim siteye acemi giren usta balıkçı olup çıkacak benim gibi.:D))

ewalker
03.05.10, 14:42
En kısa zamanda deneyeceğim, bilgiler için teşekkürler...

ifozguner
03.05.10, 15:20
Bilgilendirme için teşekkürler.

tardu
03.05.10, 15:43
Benim gibi bir acemi için çok özel bilgiler. Emek verip derleyenlerin ve kendine saklamayanların eline sağlık.

123
03.05.10, 15:55
bilgi paylasımın ıcın sağol abıcım bundan sonra çamber kancalı iğne kullancam .

Onur Evcioğlu
03.05.10, 16:18
Sevgili Uğur bilgiler için teşekkürler, hoşçakal.

Alpimando
03.05.10, 18:53
Bilgiler için teşekkürler. Benim için tam zamanında bir konu oldu, birkaç videoda bu kancaları görmüştüm ve avantaj-dezavantajlarını düşünüyordum.

Balıkcı Sms
03.05.10, 22:38
Uğur kardeş paylaşım ve bilgi için teşekkürler..:):)

balıkçınınbiri
03.05.10, 22:51
güzel bir anlatım olmuş. bilgilendirme için teşekkürler. çipura ve mercan içinde bu tip kancayı kullanabiliyormuyuz. yoksa çapraz iğneye devam mı ediyoruz.

Bahadır Sarıca
03.05.10, 23:21
Bilgilendirme için teşekkürler, ellerinize sağlık.
Bende mercan avlarında Gamakatsu LS-5354F Size:4-6 (Circle)iğneler kullanıyorum ve çok verim alıyorum. Fakat kıyıdan sardalya ve hamsi ile yaptığım levrek avlarında pek verimli değildi.

http://i43.tinypic.com/1zwepzc.jpg

Uğur Arpacı
03.05.10, 23:24
güzel bir anlatım olmuş. bilgilendirme için teşekkürler. çipura ve mercan içinde bu tip kancayı kullanabiliyormuyuz. yoksa çapraz iğneye devam mı ediyoruz.

Levrek te dahil her türlü balıkta güvenle kullanabiliyoruz bluepeace Aykut abi derinsu patlakgöz mercanları ile ilgili bir konu açmıştı tamamen bu kancaları kullanmıştı hiç tereddütsüz kullanın..:)

ik35
04.05.10, 11:51
Bende mercan avlarında Gamakatsu LS-5354F Size:4-6 (Circle)iğneler kullanıyorum ve çok verim alıyorum. Fakat kıyıdan sardalya ve hamsi ile yaptığım levrek avlarında pek verimli değildi.

işte benim katiller;):D

TIGER
04.05.10, 13:13
Uğurum ellerine sağlık kardeşim.

Uğur Arpacı
04.05.10, 21:36
uğur bilgilendirme için teşekkürler:)
bende 1 takımı gamagatsu nun aynı iğnelerinde 3+1 li yaptım ve adına katil diyorum çünkü kaçarı hiç olmuyor;):)

ugur abı bilgilendirme için teşekkürler ellerine saglık..:)

Paylaşım için teşekkürler... Güzel bilgiler. :)

Merhaba
Paylaşım için teşekkürler. Bizim siteye acemi giren usta balıkçı olup çıkacak benim gibi.:D))

En kısa zamanda deneyeceğim, bilgiler için teşekkürler...

Benim gibi bir acemi için çok özel bilgiler. Emek verip derleyenlerin ve kendine saklamayanların eline sağlık.

bilgi paylasımın ıcın sağol abıcım bundan sonra çamber kancalı iğne kullancam .

Sevgili Uğur bilgiler için teşekkürler, hoşçakal.

Umarım yardımcı olabilmişimdir arkadaşlar ayrıca bu kancalar sazan avında da sıkça tercih edilmektedir..;)

Uğur Arpacı
04.05.10, 21:36
Bilgiler için teşekkürler. Benim için tam zamanında bir konu oldu, birkaç videoda bu kancaları görmüştüm ve avantaj-dezavantajlarını düşünüyordum.

Uğur kardeş paylaşım ve bilgi için teşekkürler..:):)

işte benim katiller;):D

Uğurum ellerine sağlık kardeşim.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu sağolun..:)

kılıç
04.05.10, 22:12
Bilgilendirme için teşekkürler Uğur:)

kazimkalit
05.05.10, 10:58
Bilgilendirmen için teşekkür ederim ugur

Uğur Arpacı
05.05.10, 15:42
Bilgilendirme için teşekkürler Uğur:)

Bilgilendirmen için teşekkür ederim ugur

Zaman ayırıpta okuduğunuz için ben teşekkür ederim.:)

çılgınbalıkçı
05.05.10, 16:47
sazanda da papağan kullanıyorum,süper:)
güzel bir konu olmuş,teşekkürler:)

İsmail YILMAZ
05.05.10, 17:22
paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler

skoylu
02.08.10, 01:52
Bir kaç husustan bahsetmek lazım. Konu çember iğne olunca.

Öncelikle, çember iğne hangi balıklar için uygundur? Bu iğneler sadece, yemi kaptıktan sonra arkasına dönüp geldiği yöne geri giden balıklar için uygundur. Velakin bu tanıma pek çok balık girer. Eğer balık ilk vuruşta sert ve ani bir vuruş yapıyorsa, o balık türü bu işe uygundur.

Diğer yandan çember iğneler yanak etleri yumuşak olan kılıç balığı gibi türler için uygun değildir. Bu iğneler balıkyemi kapıp geri dönerken eksenleri etrafında dönerler ve yanaktan saplanırlar. Yanak etleri yumuşak olan bilhassa büyük balıklarda iğne yanağı yırtar ve av kurtulur.

İğne büyüklüğü kritiktir. İğnenin hedef balığın ağzının içinde dönebilecek kadar küçük, ağız genişliğininse hedef balığın yanak/dudak kalınlığından daha geniş olması gerekir.

Yem takılması ise özellikle önem arzeder. Yemin mümkünse kolayca iğneden kurtulabilecek şekilde takılması lazımdır. Diğer yandan, iğnenin sivri ucu ile bedeni arası, mutlak olarak boş kalmalıdır.

Bu konuları fırsat olursa daha geniş işlemek lazım. Yıllardan beri bunlardan kullanırım, bence yemli avlar için vazgeçilmez iğnelerdir.

Uğur Arpacı
15.08.10, 00:13
sazanda da papağan kullanıyorum,süper:)
güzel bir konu olmuş,teşekkürler:)

Sağolasın Şaban abi..:)

paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler

Ne demek bir şey değil İsmail abi..:)

Öncelikle, çember iğne hangi balıklar için uygundur? Bu iğneler sadece, yemi kaptıktan sonra arkasına dönüp geldiği yöne geri giden balıklar için uygundur. Velakin bu tanıma pek çok balık girer. Eğer balık ilk vuruşta sert ve ani bir vuruş yapıyorsa, o balık türü bu işe uygundur.

Diğer yandan çember iğneler yanak etleri yumuşak olan kılıç balığı gibi türler için uygun değildir. Bu iğneler balıkyemi kapıp geri dönerken eksenleri etrafında dönerler ve yanaktan saplanırlar. Yanak etleri yumuşak olan bilhassa büyük balıklarda iğne yanağı yırtar ve av kurtulur.

İğne büyüklüğü kritiktir. İğnenin hedef balığın ağzının içinde dönebilecek kadar küçük, ağız genişliğininse hedef balığın yanak/dudak kalınlığından daha geniş olması gerekir.

Yem takılması ise özellikle önem arzeder. Yemin mümkünse kolayca iğneden kurtulabilecek şekilde takılması lazımdır. Diğer yandan, iğnenin sivri ucu ile bedeni arası, mutlak olarak boş kalmalıdır.

Bu konuları fırsat olursa daha geniş işlemek lazım. Yıllardan beri bunlardan kullanırım, bence yemli avlar için vazgeçilmez iğnelerdir.

Yorumlarınız için teşekkürler fakat iğneler zaten kendilerini kanıtladılar ve bir çok avcı tarafındanda benimsendiler özellikle tekne' den avlanan dostlarımız..:)

akrepsedat
18.08.10, 00:59
Sazan için OWNER marka 1 numara kanca aldım sizce bu balık türü için uygun bir kancamıdır. Çünkü o da çember tabir edilen kancalardan sanırım.

Uğur Arpacı
18.08.10, 01:10
Sazan için OWNER marka 1 numara kanca aldım sizce bu balık türü için uygun bir kancamıdır. Çünkü o da çember tabir edilen kancalardan sanırım.

Genelde 0.40 misina ile uygulanırsa güzel bir seçim..;)

akrepsedat
19.08.10, 00:53
Genelde 0.40 misina ile uygulanırsa güzel bir seçim..;)

Bilgi için teşekkür ederim. Bir aydır sıcaklar yüzünden balık vurmaz oldu. Ama yakalarsam resimlerini buraya ekleyeceğim.

O N S
23.09.10, 16:54

Serdar Bey, özellikle devam etmenizi ve bu iğnelerin püf noktaları hakkında bizi bilgilendirmenizi rica edeceğim.

Ben de küçük bir ekleme yapmak isterim.Çember iğnelerin en önemli özelliklerinden biri olan tasmalama ihtiyacı olmaması ve balığı kendisi yakalamasıdır.Serdar Bey bahsetti; iğne büyüklüğünde, iğnenin balığın ağzında kolayca dönebilmesinin gerekli olduğunu.Bu dönüşün gerçekleşebilmesi için de iğnenin dönebilecek şekilde bağlanması gereklidir.Çember iğnelerin pekçoğu palalı değil delikli üretilir.Bunun sebebi de yine aynı ihtiyaçtır.Çember iğnenin hareketli olması gerekliliği.

Peki bu nasıl sağlanır?
Esas olan misina kalınlığı ve setliğidir.0,25mm' e kadar yumuşak bir misina ile atılacak düğümlerde genelde çok sorun oluşmaz.misina ince ve yumuşaksa iğne ihtiyacı olan hareketi yapabilir.Ama hedef av büyür, misina kalınlığı artmaya başlarsa bu iğnenin sabit bağlanması halinde avcılık yeteneği kalınlık arttıkça azalır.işte tam da bu sebeple Çember iğnelerin büyük bölümü delikli üretilmiştir.Delikli iğnelerde düğümü deliğe oturtmadan iğne ile kösteğin hareketin birbirinden bağımsız hareket edebildiği bir düğüm atarak bu sorun bertaraf edilebilir.

Bunun için bir kaç düğüm çeşidi idealdir.Rapala düğümünün mümkün oldukça0 küçük gözlü atılan düğümü, ya da kasa düğümünün kasasının içerisinde iğne kalacak küçük bir kasa düğümü atılabilir.Benim kullandığım ise Serdar Bey'den öğrendiğim bir düğümdür.Rapala düğümü gibi başlar, iğneden geçtikten sonra halkadan birkez geçip bedene dolanan ucu bedene dolamadan bir kere geçirdiğimiz halkadan toplam 3 kez geçirip, düğümü iğnenin deliğine doğru yavaşça sıkarak, küçük gözlü rapala düğümü benzeri bir düğüm elde ederiz.Böylece Çember iğnenin avcılığı kaybedilmeden av yapılması sağlanır.

skoylu
24.09.10, 16:44
Kalın misinalarda, bilhassa daha avcı olan FC misinalarda, düğüm yerine çelik tel bağlamak için kullanıldığı şekilde burç kullanmak daha iyi netice verir.

Sivrice'de Yaban TV'nin çekip yayınladığı bir program vardı, orada inceliklerini anlatmıştım bu işin diye hatırlıyorum. Eğer kaydı varsa evde bulup bir şekilde koymaya çalışırım buraya.

Yorumlarınız için teşekkürler fakat iğneler zaten kendilerini kanıtladılar ve bir çok avcı tarafındanda benimsendiler

Sanırım bir yanlış anlama var. Ya ben bu cümleyi yanlış anlıyorum, yada siz benimkini. O halde bu meseleyi gidermek lazım.

Çember iğneleri yaklaşık 20 yıldan beri kullanıyorum. Genel olarak at-çek, rapala, çapari, fly vs. gibi av yöntemlerini pek kullanmam. "Pek", hiç demek değildir elbette. Daha ziyade yemli avcılık yaparım. Bu açıdan eğer elimde uygun çember iğne varsa, tercihim o olur.

Çember iğneler benim gözümde açık ara ilk tercihtir. Fakat her tür balığın avında başarılı olamazlar. Bu bir kaç türde bizim portföyümüzde pek yer alamayan türlerdir.

Sazan için çember iğne kullanımı mümkündür. Fakat sazan yemi kapıp kaçmaz doğal durumda. Bu nedenle çember iğne verimli olamayabilir. Eğer uygun bir takımla kullanılırsa, bu eksik telafi edilebilir. Boili ve mısır takılan "hair rig", yani basitçe boili veya mısırları iğneye bağlı bir ipe dizip, ipi iğneye bağlama türü takımlar genelde çok iyi çalışır. İpin yumuşak, yemle iğnenin arasının bitişik olmaması gerekir. Deneyip ona göre bir şey söylemek daha doğru olur. Sizin takımınıza çember iğne uygun olmayabilir.

Ama bu, çember iğnelerin mükemmel avcılar olduğu gerçeğini gölgelememelidir. Bence, bilinen bir kaç türün avı dışında, her zaman ilk tercih çember iğne olmalıdır. Ama şunu akılda tutmak gerekir: Çember iğneye yem, klasik iğnelerde olduğu gibi takılmaz.

O bir kaç tür ise, çipura, mercan, levrek, lüfer, istavrit, sinarit vs. değildir. Nedir? Mesela mığrıdır. Mesela kılıçtır. Yagın takım düzülen balıklardan sadece palamut çember iğne hususunda biraz sorunludur.

Kısaca, çember iğneler bence vazgeçilmezdir, avcılıkları da tartışılmaz derece üstündür. Her amatörün elinde olması şiddetle tavsiye edilir.

O N S
24.09.10, 19:07
Kalın misinalarda, bilhassa daha avcı olan FC misinalarda, düğüm yerine çelik tel bağlamak için kullanıldığı şekilde burç kullanmak daha iyi netice verir.

http://i51.tinypic.com/hwy9no.jpg

Serdar Bey, söylediğiniz çelik telle bağlama bu olsa gerek.Sormak istediğim birşey var.Ben burç sıkıldıktan sonra köşelerin sivriliği balığı yemi alırken rahatsız etmesin diye makaron(ısıyla daralan kablo muhafazası) ile kapatıyorum.Bunun herhangi bir artısı ya da eksisi olur mu?

Bir de Çember iğneye yem takma konusunu değişik yemlerle nasıl olduğunu biraz daha detaylandırabilirseniz sevinirim...

skoylu
28.09.10, 08:40
Serdar Bey, söylediğiniz çelik telle bağlama bu olsa gerek.Sormak istediğim birşey var.Ben burç sıkıldıktan sonra köşelerin sivriliği balığı yemi alırken rahatsız etmesin diye makaron(ısıyla daralan kablo muhafazası) ile kapatıyorum.Bunun herhangi bir artısı ya da eksisi olur mu?

Bir de Çember iğneye yem takma konusunu değişik yemlerle nasıl olduğunu biraz daha detaylandırabilirseniz sevinirim...

Çelik tel yerine misina kullanıp, aynı şekilde burçla bağlama.

Üzerine makaron kaplamanın pratikte çok bir faydası olmaz. Bunun asıl amacı, misinayı dişlerden korumaktır. Palamut, zargana gibi dişleri olan, ama misinayı kesemeyen balıklar, yakalanınca takımı yıpratır, takımın ömrü kısa olur. Bu makaron aslen bu amaca yöneliktir.

Eğer böyle daha iyi olduğunu düşünüyorsanız, elbette ben yapmayın diyemem. Fakat tavsiyem siyah yerine kırmızı veya yeşil makaron kullanmanızdır.

bülent elverdi
28.09.10, 12:47
Bu tip alıntılarda, kaynak belirtmek zorunludur.Bu, hem alıntı yapılana atıf yapılarak akademik başarısına saygı göstermek, hem de orijinal makaleye ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılır.

Cooke, S. J., and C. D. Suski. 2004. Are circle hooks an effective tool for conserving marine and freshwater recreational catch-and-release fisheries? Aquat. Conserv.: Mar. Freshwat. Ecosyst. 14:299-326.

Çeviriyi yapana da en azından teşekkür etmek gerekir.;)

BulSep
28.09.10, 12:49
Bu tip alıntılarda, kaynak belirtmek zorunludur.Bu, hem alıntı yapılana atıf yapılarak akademik başarısına saygı göstermek, hem de orijinal makaleye ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılır.

Cooke, S. J., and C. D. Suski. 2004. Are circle hooks an effective tool for conserving marine and freshwater recreational catch-and-release fisheries? Aquat. Conserv.: Mar. Freshwat. Ecosyst. 14:299-326.

Çeviriyi yapana da en azından teşekkür etmek gerekir.;)
Haklısın gözden kaçmış..:o
Tüm emeği geçenlere teşekkürler..:)

bülent elverdi
28.09.10, 12:53
http://i52.tinypic.com/ajxc0n.jpg

Alternatif kancaları da incelemek gerek.
Bana kullanımı kolay gibi geldi.Ne yazık ki deneme şansımız yok.

BulSep
28.09.10, 12:55
http://i52.tinypic.com/ajxc0n.jpg

Alternatif kancaları da incelemek gerek.
Bana kullanımı kolay gibi geldi.Ne yazık ki deneme şansımız yok.
Yeni bir tercüme ve yeni bir başlığa ne dersin?*

Tabi zamanın var ise..

bülent elverdi
28.09.10, 12:57
Yeni bir tercüme ve yeni bir başlığa ne dersin?*

Tabi zamanın var ise..

Yeni gelişmeleri araştırmak lazım.Yeni makaleler ile desteklendiğinde neden olmasın.

BulSep
28.09.10, 13:02
Yeni gelişmeleri araştırmak lazım.Yeni makaleler ile desteklendiğinde neden olmasın.
Şimdiden teşekkürler..:)

zuzu_izmir_35
28.09.10, 13:17
cok guzel bır konu olmus cok dıkkatımı cektı bastan sona tum sayfaları ve yorumları okudum yenı bır baslık beklıyorum sevgılı bülent hocam :)

KEKEME
28.09.10, 13:31
benimde bir zamanlar kafama taktıgım igne çeşidi idi.fakat canlı yem takışlarında poroblem çıkıyordu.mamun teke balık gibi.sonradan kullanmaktan vazgeçtim.balık yemi agzına aldıktan sonra mesele pek kalmıyor bence.herhangi bir igne iş görüyor.araştırmalarınız için teşekkür ederim.

skoylu
28.09.10, 14:53
Ömer abi, bazen o kadar basit olmuyor.

Örneğin lüfer avında, kullanılan geleneksel iğneler (3282, 1523 gibi) bol bol yem kestirmeyle sonuçlanıyor. Çember iğne bu sorunları ortadan kaldırıyor.

Tüm mesele şu. Zaten oltamıza çok nadiren balık vuruyor. Bu arada kıraça filan gibi harcıalem şeyleri balıktan saymıyoruz zaten. Ve o vuruşu neticelendirememek belki bir kaç aylık bekleyişi hüsranla sonuçlandırmak demek oluyor.

Literatürde trofe denen bir avcılık vardır. Herkesin kafasında farklı bir trofe tanımı olabilir elbette. Ama trofe deyimi aslen, seçerek, özellikle hedef gözeterek yapılmış ava denir. Ne çıkarsa diyerek çapari sallayıp bir levreği sırtından tutup getirmek, trofe olarak kabul edilmez. İstavrit tutmak için sıyırtma atıp çekip, 12 cm'lik istavritleri yakalamaya çalışırken atlayan 3 kg'luk levrekte bir trofe olmaz.

Siz eğer levrek olsun, büyük olsun, şöyel olsun diyerek, diğer avları yok sayıp özel bir şeylere uğraşıyorsanız, işte o zaman yakaladığınız balık bir trofedir. Ve bu noktada o avı kaçırmış olmak, hüsrana yolaçıyor. Yoksa, aha kova, aha takım, dolsun da nasıl dolarsa dolsun diye düşününce, elbetteki böyle sorunlar olmuyor.

Bir tane 3 kg'luk balık tutmaktansa, 4 kg kıraça ile dolu kovayı tercih edenler için çember iğne bir fark yaratmaz. Ama kendi adıma, yılda bir defa 4 kg balık tutabilecek olduğumu bilsem dahi, ufak balığa takım atmam. Ha, kova doldurmak mı? Zaten benim kovam hiç yok.

izmirli hüsnü
29.12.10, 16:51

bülent bey bu başlıkta konu açtınız mı ben ulaşamadım teşekkürler:) :)

Cenk Bayraktar
23.03.11, 15:51
Eh darısı kullanmayanların başına :)

charcharias
23.03.11, 16:12
bu kadar güzel açıklama olunca kullanmak farz oldu. emeğine sağlık.

dipkıbrısı
23.03.11, 19:39
Paylaşım için teşekkürler :) ilk fırsatta kullanmak lazım ;)

mr black
23.03.11, 20:00
çok güzel yorum ve anlatım için teşekkürler

ilhanparin
23.03.11, 20:15
Her daim avınız bol,livarınız dolu ol.

ahaluk
23.03.11, 20:16
Elinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş.

Ancak daha önce uğradığım Karaköy de olta malzemeleri satan dükkanlarda çember oltayı tanımıyorlar. Eğer beim yaşimda ve gözlüksüz yakını göremiyorsanız raflarda kendi kendinize aradığınız ürünleri bulmak şansa kalmış.

Net den satış yapan firma biliyorsanız link gönderebilirmisiniz?

selam ve sevgiler

iboni
23.03.11, 20:19
Bir hayli emek vermişsiniz, Bilgi ve paylaşımlarınıza teşekkür ederim.

Ben de bu iğnelerden kullandım. Gerçektende çok avcı bir iğne gibi görünüyor. Şekli itibariyle, balık yemi ısırırsa iğnenin balığın ağzına saplanma şansı düz iğnelere göre çok daha fazla. Ama yemi ısırmaz da olduğu gibi yutarsa ve sonra yemi geri çıkarmak istediğinde ucun içe dönüklüğü yüzünden saplanma sansı da o kadar zayıf olur.

Bence bu iğnenin en kötü tarafı da takacağınız yeme iğnenin ucunu dik batıramamak. Yumuşak yemlerde sorun olmasa da yengeç, mamun gibi kabuklu ve sert yemlere hiç batmıyor, yemi parçalıyor.:mad: Yem takarken iğne palasını iki parmakla tutarken sivri uç neredeyse parmağınıza değiyor.:( Deneyimim bu, belki de usulünü ben bilemedim.

Saygılarımla,

h-tamaz
23.03.11, 20:21
dragutreis e aynen katılıyorum ben de o iğnelerden kullandım fakat hiç verim alamadım.yalnız sazan avında verim sağlayabilir...

crocodille
23.03.11, 20:47
malesef denemeden olmuyor diyenlere açık yanıt olur bu açıklamalar emeğine çalışmalarına sağlık kardeş ürkek dip balıkları için ideal aslına bakalrsan coğumuz tasmalama yüzünden hep balık kaçırmışızdır mutlaka denemeyin artık kullanın birde diğer iğnelere boşa para harcamamış oluruz .. aylaşım için teşekkürler herkese rastgelsin einizden olta livarınızdan balık eksik olmasın can dostlar..

Turgay KARAASLAN
23.03.11, 21:36
ellerinize sağlık...son derece açıklayıcı bilgi yüklü bir yazı...yemli avlanan kıyı balıkçıları için son derece faydalı olacaktır...teşekkürler...

programlayan
23.03.11, 22:00
Bilgiler için çok teşekkürler,

Çember iğneler ülkemizde Japon markaları ile yaygınlaşmaya başladılar. Sıradan bir malzemeci bile önünüze artık çember iğne koyabiliyor. Ancak nedense, çember iğne denince akla 1/0 ve üzeri iğneler geliyor olmalı ki, daha küçük çember iğne bulmakta sorun yaşanabiliyor.

Benim kıyıdan deniz deneyimlerimde, 6 no. bronz matzuo çember iğne (kendinden 8 lb. 50 cm köstekli) ve arkasında fırdöndü ile ayrılmış gezer kurşunlu takımlar güzel neticeler verdi.

Eğer bulabilirseniz kırmızı 8-10 numara çember iğne ile denemeler yapmanızı öneririm, kıyıdan ya da tekneden keyifli avlar yapacaksınız.

İşin en güzel tarafı bana göre, tutulan balıktan iğneyi kurtarma kolaylığı, balığın ağzına batmadığı için, yaralamadan, kanatamdan, incitmeden geri bırakabiliyorsunuz. Özellikle yanlışlıkla yakalanan balıkları bırakmak için ideal.

mayda
23.03.11, 23:07
anlatım çok güzel

erhan_gurgen
24.03.11, 00:22
elinize sağlık

serdsum
24.03.11, 00:44
guzel anlatım için tesekkurler

volkan_şensoy
24.03.11, 00:45
Bilgiler için çok teşekkürler,

Çember iğneler ülkemizde Japon markaları ile yaygınlaşmaya başladılar. Sıradan bir malzemeci bile önünüze artık çember iğne koyabiliyor. Ancak nedense, çember iğne denince akla 1/0 ve üzeri iğneler geliyor olmalı ki, daha küçük çember iğne bulmakta sorun yaşanabiliyor.

Benim kıyıdan deniz deneyimlerimde, 6 no. bronz matzuo çember iğne (kendinden 8 lb. 50 cm köstekli) ve arkasında fırdöndü ile ayrılmış gezer kurşunlu takımlar güzel neticeler verdi.

Eğer bulabilirseniz kırmızı 8-10 numara çember iğne ile denemeler yapmanızı öneririm, kıyıdan ya da tekneden keyifli avlar yapacaksınız.

İşin en güzel tarafı bana göre, tutulan balıktan iğneyi kurtarma kolaylığı, balığın ağzına batmadığı için, yaralamadan, kanatamdan, incitmeden geri bırakabiliyorsunuz. Özellikle yanlışlıkla yakalanan balıkları bırakmak için ideal.

benim yurt dışından okuduğum bir kaynakta(şu an bulamadım) çember iğnelerin özellikle göz yaralanmasına yol açtığı anlatılıyordu ki bunu tekne avında geri bırakmak istediğim hemen bütün hanoslarda gördüm yaşadım. çember iğne hedef balık dışındaki balığı yakaladığında gözüne kadar giriyor. geri bırakılmak istenen balık için yaşamsal problem oluşturuyor.
evet tasmalama gerekmeksizin size balığı aldırıyor ama her yem uygun değil. sanki bait elastic kullanarak büyük yemler için daha uygun gibi veya canlı bırakma/sürütme için.
Japonlar yaptıysa kesin bildikleri vardır o ayrı :) hedef balık dışı ölümlere yol açsada kullanmaya devam ediyorum.

apodayı
24.03.11, 01:04
Bizler için ayrıntılı bilgiler paylaşomınızdan dolayı teşekkürler ederiz.

sami sökeli
24.03.11, 10:26
Verim alamadım diyen arkadaşların bilgisine bu igneyi normal palalı igne baglar gibi misinaya sabit baglarsanız verim alma sanşınız düşer resimleri dikkatle incelerseniz göreceksiniz igneyi misinaya rapala bagı ile baglayacaksınız igne misinada haraketli olacak.

BulSep
24.03.11, 10:31
Konu, konu sahibinin isteği doğrultusunda daha sonra tekrar açılmak üzere kaldrılmıştır.
Yazılan mesajlar Daha önce forumda mevcut olan aynı başlık altına kaydırılmıştır.
Bir süre sonra hepsi ayni başlık altına alınacaktır.

Hatipoğlu
24.03.11, 10:32
Paylaşımın için sağol her ne kadar kullanmadıysam da denemek lazım derim teşk. rastgele

nco58
31.05.11, 11:45
daha çok hangi tür balıklarda denediniz?..balıkçı için tecrübe ve gözlem çok önemli

sami sökeli
31.05.11, 12:02
29.5.2011 pazar günü bu ignenin 3 nosu ile 1 çipura,1 antenli mercan aldım 300 gr üzeri daha öncede dedigim gibi igne misina ucunda serbest hareketli olacak ucundaki yemi küçük balık didiklemezde hedef balık agzına alırsa geri atma şanşı azalıyor

KEKEME
31.05.11, 15:40
gamakatsu.
pahalı bir igne.bir arkadaşımdan ögrendim.kısa saplı düz igneyi alıyorsunuz.çelik muhafazalı tükenmez kalemin ucunu koruyan makanizmanın içine ignenin ucunu yerleştirip içe dogru büktügünüz zaman çember ucu elde ediyorsunuz.burada önem arz eden igne ucunun girebilecegi boyutta kalem ucu kovanını tedarik etmektedir. bu içeşit igne ler pahalı oldugundan .evde deneyin bir bakın.çünki mesele butip agzı içe yatık :) ignelere yem takmak çok zor oluyor.

KAPTAN 007
01.06.11, 10:00
:):):)Teşekkürler Uğur kardeş güzel bilgilerin için.

ekiter
01.06.11, 11:24
Daha önce Owner (MUTU) 50660 kullandım. İğneye yem takmak oldukça zor. Yem takarken ele batma oldukça sık. çok mutlu olamadım..Belki biraz tecrübe gerektiriyor :):)

akarabina
01.06.11, 13:23
Bilgilendirme için teşekkürler.eline,diline sağlık

BABANGİDA
01.06.11, 14:59
Paylaşım için teşekkürler

rahmi kaçmaz
01.06.11, 21:01
sevgili uğur kardeşim bilgilerin ve emeğin için çok teşekkür ederim:) Ancak bu kancalara sazan ve kadife avlamak için yemin nasıl takılacağınıda tarif edebilirmisin:rolleyes: yem kancayı tamamen kapatıyomu ekmek için nasıl solucan için nasıl gibi. yada bu konuda görüşü olanlardanda paylaşımlarını beklerim. şimdiden teşekkür ederim:)

amatör21
05.06.11, 23:21
Paylaşımınız için teşekkürler.

Bu iğneleri bir dönem kullanmıştım.

Bu iğneleri balığın ağzından çıkarmak onu avlamaktan daha zor.

Uğur Arpacı
06.06.11, 00:42
Paylaşımınız için teşekkürler.

Bu iğneleri bir dönem kullanmıştım.

Bu iğneleri balığın ağzından çıkarmak onu avlamaktan daha zor.

Bir yanlışlık olmalı bu iğnelerin özelliği balığın yanağına saplanarak çok kolay çıkmalarıdır.

Bu iğnelere kimisi yakala-bırak iğnesi bile derler yani..:)

engelli
06.06.11, 03:45
vermiş olduğunuz bilgileriçin tşkler

haziran 15 te deneyecem

sanlı korsan
28.06.11, 17:57
emeğine sağlık bunlardan zamanla deneriz bakalım rahat bağlaması kolay olur her halde tşekkürler

serkant paksoy
17.10.11, 00:46
bu iğneleri misinaya nasıl bağlıyoruz, halkasından mı yoksa pala kısmından mı. eğr halkasından bağlıyorsak özel bir düğümü var mı. teşekkürler.

Uğur Arpacı
23.11.11, 12:26
vermiş olduğunuz bilgileriçin tşkler

haziran 15 te deneyecem

Rica ederim ne demek raporlarınızıda sabırsızlıkla bekliyor olacağım..:)

emeğine sağlık bunlardan zamanla deneriz bakalım rahat bağlaması kolay olur her halde tşekkürler

Rica ederim ne demek bende henüz deneme şansı bulamadım fakat zannedersem çok pratik olacaklar..:)

bu iğneleri misinaya nasıl bağlıyoruz, halkasından mı yoksa pala kısmından mı. eğr halkasından bağlıyorsak özel bir düğümü var mı. teşekkürler.

Genellikle halkasından bağlanıyorlar fakat palalı iğne bağlar gibi bağlarsanızda çok sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum..:)

levrekavcısı
23.11.11, 14:31
Verimli oluyor mu bu çapraz iğneler? :)

deringuc
23.11.11, 16:27

http://img63.imageshack.us/img63/1220/balikcidugum11tj4.gif (http://imageshack.us/)

şu bölümümüzde Bağlar&Düğümler (http://www.balikdostlari.com/forum/forumdisplay.php?f=69) şahane bilgiler bulabilirsiniz..

skoylu
23.11.11, 17:20
http://img63.imageshack.us/img63/1220/balikcidugum11tj4.gif (http://imageshack.us/)

şu bölümümüzde Bağlar&Düğümler (http://www.balikdostlari.com/forum/forumdisplay.php?f=69) şahane bilgiler bulabilirsiniz..

Çember iğneyi böyle bağlarsan büyük ihtimalle balık tutmaz.

Çember iğne snelling denen bir yöntemle bağlanır:

http://www.fishingkites.co.nz/fishingknots/images/snelling.jpg

Daha önce söylemiştik diye hatırlıyorum gerçi.

deringuc
23.11.11, 17:29
Çember iğneyi böyle bağlarsan büyük ihtimalle balık tutmaz.

Çember iğne snelling denen bir yöntemle bağlanır:

http://www.fishingkites.co.nz/fishingknots/images/snelling.jpg

Daha önce söylemiştik diye hatırlıyorum gerçi.

teşekkürler Serdar Hocam..
kızmayın yahu..:) atlamışım demek ki..

diğer animasyondaki yöntemin balık tutmamasının sebebi ne olabilir..?
düğümden sonra iğnenin duruş şekli mi..?

skoylu
24.11.11, 01:02
teşekkürler Serdar Hocam..
kızmayın yahu..:) atlamışım demek ki..

diğer animasyondaki yöntemin balık tutmamasının sebebi ne olabilir..?
düğümden sonra iğnenin duruş şekli mi..?

Tam olarak değil.

Üzerinde yük olan misina, düz durmaya çalışacaktır. Bu durumda eğer içten geliyorsa, deliğin üst kenarından iğneyi içe doğru, yani sivri ucun baktığı yöne doğru bastıracaktır. böylece, sizin yada balığın asılma gücü, aynı zamanda iğnenin ucunu saplanmaya zorlayan bir kuvvet oluşturacaktır.

Aynı durum J iğneler içinde geçerlidir. Palomar vs. gibi düğümler sağlam olurlar ama, yakalamakta pek başarılı olamazlar. Misinanın iğnenin iç tarafından gelmesi, tasmalama başarısı kadar, balığı iğnede tutup düşürmemekte de etkili bir faktördür.

N@mık
24.11.11, 01:04
Tam olarak değil.

Üzerinde yük olan misina, düz durmaya çalışacaktır. Bu durumda eğer içten geliyorsa, deliğin üst kenarından iğneyi içe doğru, yani sivri ucun baktığı yöne doğru bastıracaktır. böylece, sizin yada balığın asılma gücü, aynı zamanda iğnenin ucunu saplanmaya zorlayan bir kuvvet oluşturacaktır.

Aynı durum J iğneler içinde geçerlidir. Palomar vs. gibi düğümler sağlam olurlar ama, yakalamakta pek başarılı olamazlar. Misinanın iğnenin iç tarafından gelmesi, tasmalama başarısı kadar, balığı iğnede tutup düşürmemekte de etkili bir faktördür.

Serdar'ım civanım..:)

Uzun zaman oldu şööle birbirimizi kündeye alıp iki lafın belini kırmayalı:)

Nasılsın:)

skoylu
24.11.11, 01:08
Serdar'ım civanım..:)

Uzun zaman oldu şööle birbirimizi kündeye alıp iki lafın belini kırmayalı:)

Nasılsın:)

Sizi sormalı abi..

Yakında Antalya'ya gelmek planlarım var. Kötü emellerime seni alet edeceğim gibi; oralardaki balıklar hakkında çok hain şeyler düşünüyorum. Önlerine bir yem atıp kandırmak gibi mesela..

balıkavcısı
24.11.11, 01:11
Sizi sormalı abi..

Yakında Antalya'ya gelmek planlarım var. Kötü emellerime seni alet edeceğim gibi; oralardaki balıklar hakkında çok hain şeyler düşünüyorum. Önlerine bir yem atıp kandırmak gibi mesela..

N@MIK onların hepsini bilinçlendirmiş, Olta atanlara el sallayıp, kuyruk kıvırtıyolarmış.:)

N@mık
24.11.11, 01:17
Sizi sormalı abi..

Balık için zaman ayırabilmem 1/28 ihtimal zira ayda tek parzalık izinlerin başladığı dönemdeyiz:confused:

Ama gelmeden 2 gün önce haberim olsun zira işimdeki programı yapıp ofisde bir kahve ısmarlamaya zaman ayırmak isterim.;)Gözgöze tüketilecek kafeinin bundan sonraki tartışmalarımıza yön vereceği kanaatindeyim;)

Bu arada senle alakası var mı bilmem ama 6 veya 8 kullanıcı için lisanslı Autocad almamız şart oldu. Yol gösterirsen bundan sonraki tartışmalarımızda sana biraz daha şevkatli davranırım:rolleyes:

skoylu
24.11.11, 13:23
Balık için zaman ayırabilmem 1/28 ihtimal zira ayda tek parzalık izinlerin başladığı dönemdeyiz:confused:

Ama gelmeden 2 gün önce haberim olsun zira işimdeki programı yapıp ofisde bir kahve ısmarlamaya zaman ayırmak isterim.;)Gözgöze tüketilecek kafeinin bundan sonraki tartışmalarımıza yön vereceği kanaatindeyim;)

Bu arada senle alakası var mı bilmem ama 6 veya 8 kullanıcı için lisanslı Autocad almamız şart oldu. Yol gösterirsen bundan sonraki tartışmalarımızda sana biraz daha şevkatli davranırım:rolleyes:

Ben lisanslı program kullanmıyorum, Windows dahil. Bilen bilir, 10 kadar makinemin hiç birinde Windows yok. iOS'ta yok. Linux + BSD.

O yüzden bu lisans vs. işlerine kafam basmıyor hiç.

Fakat o camiadan (bilgiişlem camiası) olunca, bu işlerden anlayacak bir tanıdık olması ihtimali de yüksek oluyor. Bir araştırayım senin için, en uygun yol yordam ne olabilir?