PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fish Finder - Balık bulucu tartışma platformu / Tavsiye , öneri ve yorumlarınız..

Cenk Bayraktar
30.09.10, 10:22
Öncelikle herkese merhabalar

bu konuyu şe sebeplerden dolayı açmayı düşündüm ;

1 - yeni bir Balık bulucu almak isteyen arkadaşlar

2 - başlangıç seviyesinde ve ileri seviyede balık bulucuların incelenmesi ve tavsiyeler

3 - balık bulucu kullanan arkadaşların tecrbüleri , resimli anlatımları ve önerileri

tüm bu başlıkları bir konuda birleştirebilirsek harika bir kütüphane olur diye düşünüyorum

Bende bir balık bulucu almak istiyorum ve kullanan arkadaşların tecrübe , fikir ve önerilerine ihtiyacım var

kendimde araştırma yapıyorum elbette , fakat fiziksel olarak kullanan arkadaşlardan da yardım almak gerekli

Kullanıcı arkadaşlarımız var ise yorum ve tavsiyelerini bekliyorum.

filfaik
30.09.10, 12:29

2 - başlangıç seviyesinde ve ileri seviyede balık bulucuların incelenmesi ve tavsiyeler

3 - balık bulucu kullanan arkadaşların tecrbüleri , resimli anlatımları ve önerileri

tüm bu başlıkları bir konuda birleştirebilirsek harika bir kütüphane olur diye düşünüyorum

Bende bir balık bulucu almak istiyorum ve kullanan arkadaşların tecrübe , fikir ve önerilerine ihtiyacım var

kendimde araştırma yapıyorum elbette , fakat fiziksel olarak kullanan arkadaşlardan da yardım almak gerekli

Sevgili Cenk

Çok güzel bir konu yarım yamalak bilgilerimizle idare etmeye çalışıyoruz.Ben enson garmın 400 c aldım.Yeğenim amerikada gelirken getirdi fiyat olarak 320 dolar a maloldu.470 metre derinlik istedim bu aynanın dual frekans olması gerekiyordu yeğenim bu ayrıntıya dikkat etmemiş dual beam almış oda 270 metre ye kadar gösteriyor.Benim için yeterli bi cihaz,Türkçe kataloğu internetten indirdim.Cihazı çözünce bende açıklamaları yaparım

zuzu_izmir_35
30.09.10, 12:33
boyle bır konu ıcın tesekkurler benım de gündemımde olan bır konu abonelıklerıme ekledım takıpteyım ;)

Bozok
30.09.10, 13:22
Sevgili Cenk

Çok güzel bir konu yarım yamalak bilgilerimizle idare etmeye çalışıyoruz.Ben enson garmın 400 c aldım.Yeğenim amerikada gelirken getirdi fiyat olarak 320 dolar a maloldu.470 metre derinlik istedim bu aynanın dual frekans olması gerekiyordu yeğenim bu ayrıntıya dikkat etmemiş dual beam almış oda 270 metre ye kadar gösteriyor.Benim için yeterli bi cihaz,Türkçe kataloğu internetten indirdim.Cihazı çözünce bende açıklamaları yaparım

Bu bilgi iyi oldu Faik abi, teşekkürler.
Daha derini gösteren varmı acaba.

Cenk Bayraktar
30.09.10, 14:01
Sevgili Cenk

Saygıdeğer Faik abicim , değerli katkın be iyi dileklerin için tşk ederim. Garmin 400c Bu aralar adını sık duyduğum bir cihaz , 270 Mt minumum gösterisi ile kayda değer bir ürün diye düşünüyorum. mali durumu destekleyenler için güzel bir seçim zira Türkiye 'de fiyat aralığı 920-1120 TL arasında değişmekte

İleriki mesajlarda bu cihazla bilgilendirmelerinizi bekleyeceğiz.

Tşkler Faik abi.

Genel olarak özellikleri ;

Fiziksel Özellikler
Boyutlar: 12,7 cm Y x 14,4 cm G x 7,62 cm D (5 inç x 5,7 inç x 3 inç)

Ağırlık: 0,544 kg (1,20 lbs)

Ekran: 10,19 cm diyagonal (4 inç), 8,16 cm Y x 6,12 cm G (3,21 inç x 2,41 inç),

ayarlanabilir parlaklığa sahip QVGA ekran, 320 x 240 piksel,
4.096 renk.

Kasa: Tam izolasyonlu, darbelere dayanıklı plastik kaplamalı, IEC 529 IPX7
standartlarına göre su geçirmez.

Sıcaklık. Aralığı: -15ºC - 55º C (5ºF - 131ºF)

Güç Kaynağı: 10-35 VDC

Kullanım: 12 VDC’de maks. 21 Watt

Sigorta: AGC/3AG 3,0 Amp

Sonar
Güç: Çift Frekans, 500 Watt (RMS), 4.000 Watt (tepeden tepeye);
Çift Açı, 400 Watt (RMS), 3.200 Watt (tepeden tepeye);
Frekans: 50/200 kHz (çift frekans), 80/200 kHz (çift açı)
Derinlik: 1.500 ft (çift frekans), 900 ft (çift açı)
(Derinlik kapasitesi suyun tuzluluk oranına, dibin tipine ve diğer su koşullarına bağlıdır.)

Cenk Bayraktar
30.09.10, 17:40
Lowrance Mark 5x son derece dikkatimi çeken bir ürün 83- 200 khz ve 480*480 çözünürlüğü sahip çok güzel bir makina , keşke gümrüğe takılmayacağını bilse ebayden hemen getireceğim ama sorun olacağını biliyorum belkide memurun insiyatifiyle takılmadan da geçebilir .

Furuno yu kullanma şansım olmadı ama meziyetlerini duydum , herkesin hayali sanırım :)

Genel anlamda Balık bulucu diye tabir edilen cihazlar

KESİNLİKLE balık bulmak için değil ;

DİP YAPISINI GÖRMEK içindir , bunu özellikle yeni alacak arkadaşlarımızın bilmesi gerekir.

Finder , dip yapısında balık var der ama yoktur , yer düzdür , aldanırsınız , çapayı at-çekten :) bitkin bir hal alırsınız

Ama ;

Dip yapısı birden 2 - 3 Mt yükselen bir kaya gösterir fakat balık bulucudan ses çıkmaz hiç aldırış etmeyin kayayı bulmuşsunuz balık bulucu yok desede , muhakkak bir iki kafa balık oraya gelecektir.

bu doğa kanunu gibi birşey

denizde taş kaya bambu topluluğu varda kesin iri balıkta vardır , asıl amacımız bu tip yapıları bulmaktır.

Fish finder , balık bulucunun kullanım amacı bu yapıları bulmaktır.

KAZIMUGUR
01.10.10, 07:52
Bir kaç şey ekleyeyim.
Sesin suda yayılma hızı 1300-1500 metre arasındadır.
Fark tuzdan kaynaklanır.
Derinlik ölçümünde bir kaç metre hataya denk gelir.
İleri sistemlerde menu üzerinden trimlenebilir.

Her frekans aynı karakterde yayılmaz.
Frekans arttıkça daha dar bir "koni" gibi yayılır.
50 kHz frekans 45 derece açı ile yayılır.
200 kHz 22.5 derece ile yayılır.
Bu efektif değerin açısıdır.
Her iki frekansda aynı derinliğe ulaşsalarda enerji kaybı ,frekans yükseldikçe artar.
Özellikle yüksek frekanslarda her cihaz aynı gücü basamaz.

Transducer önemlidir.
Yeri daha önemlidir.
Büyük teknelerde ister istemez alta takılır.
Fiberlerde alta takılması uygun değil.
Özellikle ördek göğsü olanlarda az bir hızda bile alta hava kabarcıkları ve ya yastığı girer ve hemen ekranda bir sürü parazit nokta belirir.
Uygun şekilde bir boru ve arka tarafta sancak ve ya iskelede suya 30cm civarı girmiş şekilde uygundur.
Hızlı yüzmede sorun olacağı için kolayca dışarı alınacak bir şekil uygundur.
Bronz olması bir şeyi değiştirmez sadece daha pahalıdır ve sadece mekanik sağlamlık içindir.
Silindir şekli tercih edin.Daha düşük profilde montaja imkan verir.
Tekne altı montaj için kendiniz hidrodinamik şekilde tahta yuva yapabilirsiniz.

Alındığında max skalasını verebilen bir cihazda 1-2 yıl sonra düşme görülür.
Yani 400 metre gösteren cihaz giderek daha az derinlikde dibi kaybeder.
Buna teknik dilde emisyondan düşme denir.
Bu sadece ucuz cihazlarda değil tanınmış çoğu markada da görülür.
Sebebi uygun yapılamamış "tank devreleri" ve transducer dir.
Yani uygun olmayan elektronik devreler.
Bazı marka sounder ve transducerler böyle değil.
Yıllarca aynı derinliği görürsünüz.
Tabii ki pahalıdırlar.

Şimdilerde sounder ve gps bir arada oluyor.
Ben şahsen bir arızada 2 cihazı birden kaybetmek istemem ama özellikle ufak teknelerde iyi bir şey...

lakerda
01.10.10, 08:56
ozaman bir soruda ben sorayım.

Bir adet lowrance HDS5 fishfinder GPS combo bir cihaz almak istiyorum. 50- 200 khs transducer ile. 1500 m derinliğe kadar gösterebileceği 1000 m yi kolayca göreceği hem satıcı tarafından ifade edildi hem de lowrance ın sitesinde böyle bir bilgi var. kullanan eden varsa görüşlerini alabilirmiyim

filfaik
01.10.10, 10:39
ozaman bir soruda ben sorayım.

Bir adet lowrance HDS5 fishfinder GPS combo bir cihaz almak istiyorum. 50- 200 khs transducer ile. 1500 m derinliğe kadar gösterebileceği 1000 m yi kolayca göreceği hem satıcı tarafından ifade edildi hem de lowrance ın sitesinde böyle bir bilgi var. kullanan eden varsa görüşlerini alabilirmiyim

Sevgili Ozan

Sanıyorum metre ile foot karışmış 3 e bölmek lazım pratik olarak 1500 foot ta yaklaşık 470 m eder:)

incekumlu07
01.10.10, 10:44
Selam.Ben 340 c garmin kullanıyorum.Daha önce hammbord vardı.Ama 180 m den fazla göstermiyordu.340c ile de bir süre 180 m den fazla göremedim.Ama orijinal ayna ve iyi proğram seçimi ile 546 m derinliği ve o derinlikteki balığı gördüm.Genel olarak ava gidilen derinliklere göre seçim yapılmalıdır.Rastgele..

skoylu
01.10.10, 12:01
Öncelikle piyasadaki Eagle, Garmin vs. gibi frekansı 40 - 200 kHz arası olanların üzerinde yazan 100m, 300m gibi lafları kaale almayın. Bu aletler o derinlikte dip kaya ise, ancak onu gösterebilir. Bunların onda biri fiyatına bir deep finder alırsanız, o da aynı işi yapar.

Piyasadaki aletlerin, 500W filan gibi olan aletlerin, etkin derinliği 20m civarıdır. Daha derin sular için en iyi ihtimalle bir dip derinliği gösterme işi yapabilirler en fazla.

Balık bulucuların balıkçı için pratik anlamı, üç hususa dayanır.

1. Feature bulucu: "Feature" gelişmiş, üstün özellik vs. gibi bir anlama gelir. Bu mevzu, dipteki taşlıklar, tepeler, çukurlar gibi, ortamın genel coğrafyasından farklı bir nitelik gösteren yapıları ifade eder. Balıklar bu gibi havzalarda yerleşir çoğu zaman.

2. Termoklin bulucu: Termoklinler balıkların hareketinde etkili bileşenlerdir. Bilhassa kışın, üst sular soğuk olunca, balıklar termoklinin altına girer. Bu sayede balığın yeri daha kolayca tespit edilebilir.

3. Derinlik bulucu: Bulunduğunuz yerin derinliğini verir, malum.

Peki ya balık? Aletin kalitesine göre, belli bir balık gösterme potansiyeli vardır. Fakat bu aletler çoğu zaman 100 kasa palamutu değilde, yarım kova hamsiyi gösterebilirler.

Piyasadaki bu gibi ucuz, amatör modeller ile balık bulmak, şans işidir. Bunların efektif derinliği 20m civarında kalır. Daha derin için balık, feature ve termoklin göstermeleri pek güvenilir netice vermez.

Bu gibi aletlerde bakılacak şey, aletin temiz sinyal gösterebilmesidir. Parazitleri vs. arındırmalıdır. Bu ise yoğun işlemci gücü ve daha hassas elektronik gerektirir. bu noktadan bakınca, garmin pek iyi düşünmediğimiz bir markadır.

Humminbird, temiz göstermez, ama çok yönlü gösterim imkanı sunar. Böylece en süper CPU olan sizin beyniniz kendisi parazitleri temizleyebilir. Zira, bunu sağlayabilecek kadar çok bilgi verir.

Eagle ise, Lowrance'ın ucuz model markasıdır. Gayet temiz gösterme kabiliyeti vardır.

Diğerleri ortalarda gezinir durur.

Eğer daha derinlere bakmak istiyorsanız, profesyonel cihazlar almanız gerekir. Bunlar 2 kHz den 250 kHz'e her frekansta çalışabilir. Çıkış güçleri binlerce watt olur. Derini görmek iki hususa bağlıdır. Biri güç, diğeri frekans. Güç mutlaktır, daha güçlü olan daha iyi görür. Elbette sorun çok fazla şey görüp, gereksiz gürültüyüde görecek olmasıdır. Frekans ise, arttıkça daha çok detay görür, ama derinlik azalır.

Profesyonel aletler, Hondex, Suzuki, Raytheon, Lowrance ve Furuno'nun üst modelleri gibi, daha düşük frekanslarda daha güçlü çalışıp daha derini makul kalitede gösterebilir. Detay kaybı ve parazit sorununu karmaşık filtreler, enhancerler vs. kullanarak giderirler. BU gibi aletlerin fiyatları yüz binlerce dolardır. Aradaki bir yerde olan gene profesyonel ama daha düşük kabiliyetli shore, yani kıyıya yakın çalışanlar için olan modeller, binler ve onbinlerce dolar tutar.

Eğer bu gibi profesyonel bir alet almıyorsanız, elinizdeki aletin etkin kullanım derinliği 50m'yi aşmaz. 50m'den derinde görecekleriniz güvenilir değildir. Dahası, etkin kullanım derken, deneyimsiz ve eğitimsiz bir göz için bu menzil 20m'yi aşmaz. 18 kulaçtaki çinekop yada 7 kulaçtaki palamut sürüsünü bunlarla görmeyi aklınıza getirmeyin. Ama 90m'deki kolyozları görebilirsiniz, o ayrı. aha canavar gibi gösteriyor dersiniz, 5m altınızdaki akyaları atladığınızı farkedemezsiniz.

Bu nedenle, balık bulucu alırken amanda şu kadar derinlik, bu kadar güç filan gibi fuzuli özelliklere değil, filtreleme, detaylı gösterim gibi daha az nicel özelliklere bakmak gerekir.

KAZIMUGUR
01.10.10, 13:00
Garmin Humminbird gibi oyuncaklar ucuz.
Dediğim gibi giderek düşen derinlik bilgisi zaten hemen anlaşılır da kaybettiğiniz kalite ancak başka markaları görünce anlaşılabilir.
Sözü geçenlerde Hondex iyidir.

Ama benim bu işe verecek 2kilodolardan çok param var derseniz tek isim var :

http://www.simrad-yachting.com/upload/Simrad/Images/Campaigns/Simrad_NSE_2_0_banner.jpg

Şimdi üretilmeyen ancak abd gibi yerlerden 2.el bunabilen EQ serilerinden EQ30 u 16 sene - EQ33 ü 6 sene aralıksız kullandım hala aynı derinlik ve hassasiyette devam.
Hediye gelen Hondex (120metrelik) tam 20 yaşında , çok kullanıldı ve hala sağlam.
Hatıra diye saklıyorum.
EQ lar 800 up metredir .
200 gram kurşun 100 metre derinliğe kadar kolayca takip edilebilir.
Gelişmiş yazılımları var.
Lakin artık üretilmiyor .
Onun yerine NX serileri var ve onlarda aynı kalitede...

lakerda
01.10.10, 13:42
Sevgili Ozan

Sanıyorum metre ile foot karışmış 3 e bölmek lazım pratik olarak 1500 foot ta yaklaşık 470 m eder:)

faik abi öyle değil 5000 feet makina. 1500 m civarında bir şeye denk geliyor

manısaıbrahım
01.10.10, 14:47
herkese teşekkür ederim ben de malum sazan için düşünüyorum kullanan marka ve bilgi verebilirmi

vaytacoglu
01.10.10, 16:44
Arkadaşım
Benim 95 liraya aldığım bütçem ile çok mütenasip 4 kalem pilli "en dandik"inden bir FF ,m var Çok hassas derinlik gösteriyor.buda bana kerteriz bulmade çok yardımcı oluyor.Dip yapısınıda üç aşağı beş yukarı gösteriyor.Ne varki garibim balik gösterirken az biraz kafası karışıyor.Takımın kurşununu yemleri demir ipini hasılı ne bulursa balık zannediyor.eee ne kadar köfte o kadar ekmek.
İlk aldığımda bunlarıda yapamıyordu aynanın 8m.kablosunu 2m. düşürdüm de bu kadar oldu
Sevgi ile kalın

Yeşil
01.10.10, 21:13
çok değerli bilgiler arkadaşlar teşekkürler ileride bende almayı düşünüyorum daha ziyade kerteriz almak için gps ama ikisi bir arada olan varsa tabiki daha iyi olur.

Bozok
01.10.10, 23:04
Kafam iyice karıştı.

alihsanercan
02.10.10, 08:31
ben de yaklaşık 6 ay evvel garmın 410 C aldım.ingilizce menülü.türkçe menülü olanlar 300-350 lira daha pahalı.almak isteyenlere özelden adresi verebilirim.ben derin su için aldım.450 metrelik yazıyor.ama ben 550 metreyi gördüm.şu anda avlandığım meralar jig meraları ve 385-400 metreler.ve ben gayet başlarılı buluyorum.ayrıca ben de 150 gr jigi attığım zaman 30-40 metreye kadar izini görüyorum.180 mtredeki mercan meralarında balığı gösteriyor.bence buradaki önemli nokta cihazın verilerini iyi okumak.yani dibin kummu otmu yoksa kayamı olduğunu anlamak.son olarak cihazın şu ana kadar çok balığını yedik.(avatardaki araplar sadece bazıları)

tolgate
02.10.10, 12:02
çok teşekkürler abi. kesinlikle böyle olduğuğnu düşünmemiştim

Cenk Bayraktar
04.10.10, 09:37
Hatırlatmadır , konuya katkı bekliyoruz :)

autan
09.10.10, 15:24
Selamlar,
Ben de yaklaşık 30-35 gün önce cabelas dan Garmin 140 aldım. Fiyatı 99 $ dı yanında birkaş ürün daha almıştım hepsine toplam 30 $ kargo verdim. Yani benim için çok avantajlı bir alışveriş oldu. Gümrüğe takılırmı diye endişem vardı ama ürün 3 haftada elime ulaştı. Öncelikle FF140 ile kullanacağım aküyü temin ettim. Henüz tekneye montajını yapıp deneme imkanım olamadı ama sık sık akvaryuımda (derinliği 75 cm) denemeler yapıyorum (lütfen gümleyin) :). Cihazın kullanması çok kolay. Benim güzel discuslarımı da gösteriyor. Ama denizde ne gösterecek tam olarak bilemiyorum. En azından ekranda gördüğüm datalar hakkında yorum yapıp cihazın dilinden anlamaya çalışıyorum şimdilik. Teknem 4.65 fiber ayna kıç. Montaj için tavsiyelerinizi bekliyorum.

aygroup
09.10.10, 16:33
Selamlar,
Ben de yaklaşık 30-35 gün önce cabelas dan Garmin 140 aldım. Fiyatı 99 $ dı yanında birkaş ürün daha almıştım hepsine toplam 30 $ kargo verdim. Yani benim için çok avantajlı bir alışveriş oldu. Gümrüğe takılırmı diye endişem vardı ama ürün 3 haftada elime ulaştı. Öncelikle FF140 ile kullanacağım aküyü temin ettim. Henüz tekneye montajını yapıp deneme imkanım olamadı ama sık sık akvaryuımda (derinliği 75 cm) denemeler yapıyorum (lütfen gümleyin) :). Cihazın kullanması çok kolay. Benim güzel discuslarımı da gösteriyor. Ama denizde ne gösterecek tam olarak bilemiyorum. En azından ekranda gördüğüm datalar hakkında yorum yapıp cihazın dilinden anlamaya çalışıyorum şimdilik. Teknem 4.65 fiber ayna kıç. Montaj için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ses dalgalarını yayan kısmdan çıkan dalgalar 10-20 derece tepe açısı olan bir koni şeklinde yayılır.10 derece açının iki ucunun arasındaki mesafe 75 cm uzaklıkta çok azdır.(tahmini olarak 5 cm kadar..)
Yani bu mesafede ses konisinin taban yuvarlağının çapı 5-10 cm civarıdır.
Bu daracık alana sizin diskuslar nasıl sığıyor anlamadım.

İkimizden biri birşeyleri yanlış biliyor ama hangimiz acaba..

Sevgiler..

autan
09.10.10, 17:38
Ses dalgalarını yayan kısmdan çıkan dalgalar 10-20 derece tepe açısı olan bir koni şeklinde yayılır.10 derece açının iki ucunun arasındaki mesafe 75 cm uzaklıkta çok azdır.(tahmini olarak 5 cm kadar..)
Yani bu mesafede ses konisinin taban yuvarlağının çapı 5-10 cm civarıdır.
Bu daracık alana sizin diskuslar nasıl sığıyor anlamadım.

İkimizden biri birşeyleri yanlış biliyor ama hangimiz acaba..

Sevgiler..

Ahmet Bey,
Sinyal vericiyi balıkların üzerine getirdiğim zaman ekrandaki görüntü öncekinden farklı olarak ortada yay şeklinde oluyor. Bu görüntüyü yanlış mı yorumluyorum sizce (sinya verici tam olarak balıkların üzerindeyken).

aygroup
09.10.10, 17:48
Ahmet Bey,
Sinyal vericiyi balıkların üzerine getirdiğim zaman ekrandaki görüntü öncekinden farklı olarak ortada yay şeklinde oluyor. Bu görüntüyü yanlış mı yorumluyorum sizce (sinya verici tam olarak balıkların üzerindeyken).

Sevgili Kardeşim..

Bence sen yanlış değerlendiriyorsun.

Ben bu kadar kısa mesafede asla işe yarar bir görüntü alacağını düşünmüyorum.Bu aletler daha derin mesafeye göre imal edilmiştir diye biliyorum.

Kısa bir süre kullandım.

Zemin yapısını,kaya kum ayrımını, suyun derinliğini suyun ortalama sıcaklığını çok iyi veriyor.

Ama amatör aletler ile balık işi imkansız....

Benim bildiklerim bu doğrultuda.Hata varsa beraber düzeltiriz..

Sevgiler..

KAZIMUGUR
16.10.10, 10:26
Katı ve ya sıvıda titreşimler küresel formda yayılırlar.
Koni değil !!!

Yansımalarıda aynı şekilde geri dönerler.

Transduser ve arkasındaki yazılımlar küresel değerlendirmeyi yapmazlar-yapamazlar.

Tam altınızda , düşey derinlikden geri gelen sinyal ile çapı o kadar olan kürenin 45 derece yanlarda dip bulması olmayacağı için (saçma olurdu) değerlendirilmez.

Gönderilen sinyalin gücü ile geri sinyalin gücü arasındaki oranın efektif değerinin optimum olduğu açı , katologlarda verilen açıdır.
Bu değerler transduserin yapısına ve sinyalin frekansına bağlıdır.
Genelde 22.5-45 derece diye ifade edilen değerler bunlardır.

Özet olarak diyebiliriz ki , küresel sinyallerin efektif olarak değerlendirildikleri açı koni şeklindedir.

Akvaryumda kısa mesafe dolayısıyla çok yansıma olsada yazılım bunu değerlendirebilir ve hataları eleyebilir.
Zaten balık üstüne geldiğinde farklı görüntü , işini doğru yaptığını gösterir.
Automatic scale derinliğe göre skalayı optimum değere getirir ve o derinliğe göre yazılım yorum yapar.
Örneğin 50 metre derinlikde 50 derece yandan gelen sinyal artık anlamsızdır ve dinlemez bile.
Daha doğrusu o derinliğe gidip gelme süresi üzerine az bir tolerans daha ekler(22.5-45 derece gibi , kürenin dip izdüşümü kadar) ve o süreden sonra çevrimi tekrarlar.
Yani derinliğe göre ayarlı sinyal katarını gönderir ve dinlemeye geçer....böylece sürer gider.

Özet : siz kafanızı koni açısına takmayın.
İmam bil.. makina bildiğini gösterecek zaten size.:rolleyes:

skoylu
16.10.10, 12:51
Balık teknenin altından geçerken, bahsettiğin şekilde kubbe gibi bir şekil çizer.

http://www2.lowrance.com/images/Tutorials/Sonar/colrmako.gif

Bu durumda, tekne duracak balık yüzecek, akıntı olmayacak vs. vs. Genelde tekne hareket eder, akıntı bir şeyleri gezdirir. Sonuç olarak o hilal balık değil sudaki poşet olur.

75 cm derinlik bir sonar için çok kısa bir derinlik. Öyleki cihaza zarar vermek bile mümkün.

KAZIMUGUR
17.10.10, 05:49
..75 cm derinlik bir sonar için çok kısa...

75 cm 4.20 fiber için büyük derinlik.
Örneğin 10cm derinlikdeki(transduser den sonra-yazılımdan transduser ve su seviyesi farkı fix lenebilir ) bir batığı göstermezse ben o cihazı tekneye almam !

Cihazın zarar görmesi için her hangi bir sebep yok.:rolleyes:
Derinliğe göre : Sinyal tekrarı-sinyal gücü-dinleme hassasiyeti
otomatik olarak ayarlanır.

Discuslar durumdan şikayetçi değilse oynamaya devam...

Bu arada arkadaşın isteğini unuttum.
Seyyar bir sistem daha bir uygundur.
Küçük tekneler az bir hızda dahi altına hava kabarcığı alır ve bu cihazı yanıltır.
Tüm ekran beneklerle kaplanabilir.
Transduserin biraz daha derinde olması ya da tekne altında olmaması iyidir.
Örneğin , teknenin kıç tarafında , köşelere oldukça yakın , tekne dibinden daha aşağıda bir montaj olabilir.

Yanlarda ise , arkaya yakın sudan 20-30 cm kadar derin ve su dışına kolayca çıkarılabilecek düzenekli bir montaj en iyisidir.
Bir boru ucunda montaj ve borudan su yükselmemesi için bir kaç set iyi olur.
Yüksek hızda zaten bir şey okuyamazsınız ve içeri almanız uygundur .
Buna göre bir düzenek iyi olur.
Teknenin kenarlarında tutacak borular varsa kolay...

Bir uyarı :
Kablonuz asla suda gezmesin !!!
(transdüseri tutan boru gibi bir şey kullanacaksanız , kablo boru içerisinde kalsın - bunu yapmayanların çoook parasını yedim :rolleyes:)

HHulki
17.10.10, 15:53
Babam sonunda bozulan sağlığı ile beni ikna etmeyi başardı ve 20 sene önce kafamı attırıp beni küstürdüğü denize geri döndürmeyi başardı...Şu an kullandığımız Lowrance LCX27-C modeli bir GPS-Sounder var... Kullanılabilir derinlik olarak kullanım kılavuzu 16 değişik aralıkla 5-4000 feet (1,5-1200 Metre)arası kullanım derinliği veriyor... Ancak Çeşme tarafından balığa çıktımızdan 1200 metrelerde nasıl bir sonuç verir açıkçası bilmiyorum
Gördüğüm kadarı ile Fish finderlar genelde balığı ya ikon ya Arch (kavis şeklinde gösteriyor. Lowrance de fish identifier modu ile hem ikon hemde kavis şeklinde görüntü almak mümkün. Pullu balıklara az miktarda kırmızı renkte ekliyerek dip balıklarını farklı gösterme yetisi var... Ayrıca ekranında Fast Track modu tabir edilen Akış yönü başlangıcında bulunan ve ile sabit durumlarda anında dip görüntüsü değişikliklerini gösteren bir ekran bölümü var... Arch olan görünen balıkları burda yatay çizgiler olarak gösteriyor.
Oldukça başarılı bir echo-sounder ve GPS Dipte yumusak ve sert zemini renklerle ayırd adebiliyor....Ancak balık bulucusu kafası karışık bir aparat...
Dediğim gibi Fish id. tanımı ile archları ikona çevirebiliyorsunuz... fish Track modu ile balık olarak algıladığı ve ikonla gösterdiği şeyin derinliğinide ekrana yansıtmak mümkün...
Ancak Balık olarak algıladığı gösterdiği herşey balık olmayabiliyor. Özellikle açık suları bile oldukça pis olan memleketimizde Poşetler, pet şişeler, yüzen büyük deniz bitkileri deniz analarınıda balık olarak görünebiliyor.

Son olarak Alaylarla gösterdiği orta su balıkları irili ufaklı yüzlerce deniz anası çıktı... Ama sanırım bu sorun tüm balık bulucuların ortak sorunu...

Özellikle Avusturalyalı sportif balıkçıların çok kullandığı bir marka
Detaylı bilgi ve modelleri hakkında http://www.lowrance.com/ adresinden bilgi alabilirsiniz.
Türkiye yetlii satıcısı Promar http://www.promar.com.tr/
Umarım bilgiler işinize yarar...

skoylu
17.10.10, 22:56
Babam sonunda bozulan sağlığı ile beni ikna etmeyi başardı ve 20 sene önce kafamı attırıp beni küstürdüğü denize geri döndürmeyi başardı...Şu an kullandığımız Lowrance LCX27-C modeli bir GPS-Sounder var... Kullanılabilir derinlik olarak kullanım kılavuzu 16 değişik aralıkla 5-4000 feet (1,5-1200 Metre)arası kullanım derinliği veriyor... Ancak Çeşme tarafından balığa çıktımızdan 1200 metrelerde nasıl bir sonuç verir açıkçası bilmiyorum
Gördüğüm kadarı ile Fish finderlar genelde balığı ya ikon ya Arch (kavis şeklinde gösteriyor. Lowrance de fish identifier modu ile hem ikon hemde kavis şeklinde görüntü almak mümkün. Pullu balıklara az miktarda kırmızı renkte ekliyerek dip balıklarını farklı gösterme yetisi var... Ayrıca ekranında Fast Track modu tabir edilen Akış yönü başlangıcında bulunan ve ile sabit durumlarda anında dip görüntüsü değişikliklerini gösteren bir ekran bölümü var... Arch olan görünen balıkları burda yatay çizgiler olarak gösteriyor.
Oldukça başarılı bir echo-sounder ve GPS Dipte yumusak ve sert zemini renklerle ayırd adebiliyor....Ancak balık bulucusu kafası karışık bir aparat...
Dediğim gibi Fish id. tanımı ile archları ikona çevirebiliyorsunuz... fish Track modu ile balık olarak algıladığı ve ikonla gösterdiği şeyin derinliğinide ekrana yansıtmak mümkün...
Ancak Balık olarak algıladığı gösterdiği herşey balık olmayabiliyor. Özellikle açık suları bile oldukça pis olan memleketimizde Poşetler, pet şişeler, yüzen büyük deniz bitkileri deniz analarınıda balık olarak görünebiliyor.

Son olarak Alaylarla gösterdiği orta su balıkları irili ufaklı yüzlerce deniz anası çıktı... Ama sanırım bu sorun tüm balık bulucuların ortak sorunu...

Özellikle Avusturalyalı sportif balıkçıların çok kullandığı bir marka
Detaylı bilgi ve modelleri hakkında http://www.lowrance.com/ adresinden bilgi alabilirsiniz.
Türkiye yetlii satıcısı Promar http://www.promar.com.tr/
Umarım bilgiler işinize yarar...

Biraz tecrübe eder, dilinden anlamayı öğrenirseniz, gayet güzel bir alet olarak güle güle kullanırsınız. Şu ana kadar anılmış aletler içinde bundan daha iyisi yok desek yeridir. BU konuda Lowrance'a güvenin derim.

Bir hatırlatma yapayım. Bu seri üretimden kalktı. Fakat desteği sürüyor. Lowrance geçenlerde bunlar için bir kaç yazılım güncellemesi çıkardı. Sanırım sizin modelde onlardan biri. Bir kontrol edip, yazılımını güncellerseniz daha iyi olur.

Lowrance bu işi bilir. Güzel aletleri vardır. Pahalıdır. Bir düşük kalite markası Eagle. Lowrance genelde profesyonel bir tercihtir.

Peki denizanaları? Üzücü olan şey şu. Bu alet deniz değil, göl için optimize edilmiş bir alet. Bu nedenle deniz anası gibi şeyleri karıştırması mümkün. Fakat 35m'deki çinekop sürüsünü dibin taşından kumundan ayırabilecek nadir aletlerden biridir. biraz kullanınca daha iyi anlamaya başlarsınız.

Bu arada bunların makul menzili 900m civarıdır. 1200m için 12+ kW aletler gerekiyor. 900m'ye kadar gayet makul netice versede, en iyi neticeyi 400m ve üzerinde verir.

skoylu
18.10.10, 00:07
75 cm 4.20 fiber için büyük derinlik.
Örneğin 10cm derinlikdeki(transduser den sonra-yazılımdan transduser ve su seviyesi farkı fix lenebilir ) bir batığı göstermezse ben o cihazı tekneye almam !

Cihazın zarar görmesi için her hangi bir sebep yok.:rolleyes:
Derinliğe göre : Sinyal tekrarı-sinyal gücü-dinleme hassasiyeti
otomatik olarak ayarlanır.

Cihazın otomatik ayarı kapatma özelliği de olabilir :( Kapatır ve tam güçle çıkarsanız, ne olacağı belli olmaz. Çoğu cihaz buna dayanır. Ama bazıları dayanmaz. Ve dahası, cidden yüksek güçlü bir cihazsa, çok daha fazlasına da sebep olabilir, sizi çarpabilir ses. Ama arkadaşın cihazı öyle bir cihaz değil.

Piyasadaki belli başlı markalar ve modeller bu gibi bir durumda pek bir şey olmaz. Ama mesela Humminbird RF-15 gibi portatif aletler sorun çıkarabilir.

autan
01.11.10, 13:53
Benim biraz kafam karıştı.

KAZIMUGUR
01.11.10, 15:21
Neden , nedir sorun ?

-----
...bazıları dayanmaz. Ve dahası, cidden yüksek güçlü bir cihazsa, çok daha fazlasına da sebep olabilir, sizi çarpabilir ses...
...Humminbird RF-15 gibi portatif aletler sorun çıkarabilir....

-----
800 up bir makinenin sayfalarından :

Frequency-----Eighter 50 or 200kHz
Output Power-500WRMS (4.000W PP)
Dept range----50kHz:Up to 800m
-----------------200kHz:Up to 350m
Beam with----50kHz:45 degree
-------------200kHz :15 degree
Puls lenght--50kHz:1.0 milisaniye
---------------200kHz:0.25 milisaniye
MaxPingRate--10 ping per second
Power suplay-10-32 Vdc
Power Drain--10/7 Watt
----------------------------

Çok kısa sürelerde , piezoelektrik bir elemanı (kondansatör gibi davranır)sürmek için kullanılan sinyallerin PP(tepeden tepeye) gücü olarak verilen değerlere kafanızı takmayın.
Büyük olması evet güçlü bir cihaz olduğunu gösterir.
Ama çarpar öldürür sürünürsünüz gibi algılamayın , uzaktan yakından alakası yok.
Ne cihazınıza ne de size hiç bir şeycikler olmaz.
Unutup manuelde 1000 metre ayarında , 1 cmc suda çalıştırsanız dahi hiç bir şey olmaz.
Üreticilerin tek isteği " su dışında çalıştırmayın " dır.
Bu transduserin ömrünü kısaltır ( kaliteye bağlı olarak )

skoylu
01.11.10, 16:38
Akvaryumda 1 cm derinlikten yansıyıp size doğru gelen güce bakalım. Koni açısı 45 derece ise, 50cm ötede koni çapı 0.7m gibi olur. Eğer burada cm2 başına 28.4 W'ta daha büyük güç ulaşırsa, kan hücrelerinizin şekli değişir.

http://jjap.jsap.jp/link?JJAP/37/3070/

Frekans düştükçe, bu etki artar.

Ayrıca, yüksek frekanslı seslerin başta termal etkiler olmak üzere çeşitli şekillerde sağlığa zarar verebildikleri bilinir.

http://www.jultrasoundmed.org/cgi/reprint/27/4/503

Yüksek frekanslı seslerin kaynak yapmak için kullanılabilecek kadar güçlü olduklarını unutmayın.

Ayna dediğimiz transducer'in alıcı kısmı kalın ve sağlam yapılırsa, hassasiyeti düşük olur. bu nedenle ince yapılır, ama bu da dayanabileceği belli bir güç limitini ortaya koyar. Çok sığ suda, hassas bir aynanın alıcısının aşırı güç nedeniyle zarar görmesi mümkündür. Fakat mümkün demek, "aman gider ayna, yandı gülüm keten helva" demek değildir.

Peki neden? Zira denizde ve gölde, ses dibe ulaşır, büyük kısmı oradan yansır, denizin/gölün içine yayılır gider, aynaya geri dönmez. Fakat heleki bir akvaryumda, sesin yayılacak yeri çok fazla değildir ve girişim desenlerinin aynaya zarar verecek şekilde bir faz noktasına gelmesi mümkündür. İşte o zaman keten helva yanabilir. Böyle bir olay akvaryumda çok olasıdır, zira her taraf sesi geri yansıtmaktadır. Ama denizde o kadar olası değildir. Denizin dibi cam, ötesi hava değil mesela. Kaya, erişte, kum, yosun, hepsi de sesi yutan şeyler zira, yansıtan değil.

Sığ sularda yüksek güçlü sonarların, dipten yansıyıp yüzeyi aşarak size ulaşan yüksek frekanslı sesler nedeniyle sağlığa bir takım zararları olması mümkündür. Bu temel olarak saatlerce bahse konu etkiye maruz kalacak olmanızdan kaynaklanır.

Tipik 1 kW (RMS) altı cihazlarda bu etkilerin görülmesi pek olası değil. Ama daha yüksek güçlerde bu etkileri akılda tutmakta fayda vardır.

Sağlık için belirlenmiş ölçütler şöyle denebilir. "spatial-peak temporal-average intensity" denen değer, 94 mW/cm2 altında ise, bu size hiç bir şey yapmaz. 720 mW/cm2 ve üzerinde ise, orada durmayın.

Bu değerler, endüstriyel ve tıbbi cihazlar için öngörülmüş olan güvenlik limitleridir.

Kilowatlarca güce sahip bir cihaz 5-6 m mesafede bu seviyeleri kolayca aşabilir. Şansımıza denizde bunu aşmak kolay değildir, ama imkansızda değildir. Daha kötüsü şudur, o sesi duyamazsınız, rahatsızlık hissetmezsiniz, ama o sizi etkiler gider. Sığ, çok sığ derinlik, dipten yansıyan yüksek gücün size doğru gelmesi demektir ki, arzu edilmez. Heleki akvaryum vs. gibi ortamlar, pek te makul değildir.

Peki bundan sonarın sağlığa zararı vardır gibi bir çıkarım mı yaplıması gerekiyor? Bu tür aletleri, yani zararlı seviyede ses üretebilecek güce sahip aletleri üretenler, CFR 820.30 gibi formlarla, cihazlarının insana doğru bu gücü yönlendiremeyeceğini beyan ederler. Burada, dipten yansıma durumu için, IHO'nun 1. derece mesaha sınıfına dair tanımlarına göre, liman içi minimum derinlik olan 3.5m baz alınır.

Yani, bir alet 3.5m derinlikte, asla ve kata size doğru 95 mW/cm2 güç yollayamaz. Ama daha sığsa, şansınıza kalmış. Ne zaman ki bu ses 720mW/cm2'ın üzerine çıkarsa, o zaman bu sağlığa pek iyi gelmez. Bu da 1 kW cihaz için derinliğin 60cm'den sığ olması ile mümkündür. Elbette, dibin %80 yansıtıcı olması ki maksimum taban yapı yansıtıcılığıdır, koşuluna göre.

Evet, 1 cm suda bile bir şey olmayabilir. Büyük ihtimalle olmaz. Ama yüksek güçlü bir aletse, 60cm'den sığda tehlike menzili içindesiniz demektir. Bu, yoldan karşıya geçmeye benzer, illa bir TIR gelip çarpmaz malum; ama çarpılanda oluyor gene malum. Sığ yerde iken çok azda olsa tehdit altında olduğunuzu unutmayın.

Haaa, birde konuyu buraya taşıyan mesaj söz konusu. Sonar cihazları 75 cm'lik akvaryum için değil, açık alan için üretilir. Odanızda radyonun sesini açın. Gümbür gümbür değil mi? Birde açık alana çıkın bakalım, ses çıkıyor mu aletten? Akvaryum bir rezonans odası görevi görür. Ses akvaryum içinde kalır, kolay kolay yayılamaz. Asıl sorun buradadır. Denizdeki 75 cm'lik derinlikte gezmekte değil. Açık alanda dağılıp gidecek olan ses, akvaryumda dağılamaz ve risk yükselir.

Özet geçmek gerekirse. Sonar cihazlarını, bilhassa yüksek güçlü sonar cihazlarını akvaryumda denemek pek makul değildir. Cihaza ve size zarar verme ihtimali vardır. İhtimal olması ise olacak demek değildir, sadece potansiyeli ifade eder.

Sığ, çok sığ sularda, yüksek güçlü sonarların sağlığa zararlı seviyede güç çıkarması mümkündür. Gücü düşürmek akıllıca bir davranış olur (mümkünse). Ama gene "mümkün" demek, olacak demek değildir tabi ki...

KAZIMUGUR
01.11.10, 19:08
Gücenmez isen aşağıdaki satırları oku.
Yoksa baştan özür dilerim.
Teknik konulara meraklı olduğunu sanarak biraz açıklamada bulunmak istiyorum.

-------
Bir sonar vericisi sürekli yayın yapmaz.
(Denizaltı gibi extremler hariç)
Çok kısa süreli gönderme yapıp dinlemeye geçerler.
Bir önceki mesajda yaklaşık fikir verebilecek değerler var.
PP=peek to peek = tepeden tepeye değerleri ifade eder.
500-1000-5000 Watt diye belirtilen değerler çok kısa sürelerde transduserin iki paralel yüzeyindeki iletken levhalara uygulanan gücün (elektroniklerin ürettiği gerilim*akım) değeridir.
Transduserin yaydığı titreşimlerin gücü değil !
Elektronik devrenin ürettiği gücün ancak %20 kadarı transduser tarafından aktif titreşim enerjisine çevrilebilir.
500Watt gibi değerler üretilmiş olsaydı , kabaca :
12Volt ile çalışan bir alet hiç kayıpsız 500Wat güç verebiliyorsa kaynağından 500Watt çekiyor demektir.
500/12=~41Amper akım çekerdi.
:rolleyes:

Transdüserler ince yapılmaz !
Yayınlayabileceği güç hacmi ile doğru orantılıdır.
Ufak oyuncaklardakiler 20mm çap * 15mm yükseklik gibi silindirlerdir.
1000metrelik cihazlardaki ortalama 30-50mm çap 20-40mm yükseklikdeki silindir şeklindedir.
3000 metrelik bir cihazın transduserinin içerisini gördüm , 60*40mm gibi idi.

Akvaryumun içerisindeki suda yayılan titreşimler cama ulaştığında aynen hatta daha hızlı (Su 1480 m/sn. Cam 5200 m/sn Hava 340m/sn ) yol alırlar ve dış ortamdaki havaya aynen iletirler yani transduser suyu , su camı , cam havayı titretir yani enerji harcar.
Kısaca enerji hapis olmaz.
Olsaydı yıllardır bir kavonoz içerisinde saatlerce onarım yaptığımda en az bir kere olsun kabını parçalamalıydı.

Akvaryum rezonans odası gibi değildir !
Dalgalar ve girişim ayrı bir forum konusu olabilir.

ahmet1833
01.11.10, 22:39
Sevgili Cenk

Bende Garmin 400c almayı düşünüyorum,burada ince nokta aynanın dual frekans mı olması gerekiyor?Alırken nelere dikkat etmem gerekiyor?Bende 770tlye anlaştım,bugün kaporasını yollayacaktım ama burada yazılanlar kafamı karıştırdı biraz,eğer 100-200mt arasını bu cihazla göremeyeceksem neden bu kadar para vereyim..ilginize şimdiden teşekkür ederim...

Saygılarımla

skoylu
01.11.10, 23:48
Uzunca yazmıştım, ama elektrikler kesildi :confused:

Öncelikle şu transducer'lara bakalım. Diyorsun ki, 20-40 mm yükseklik. Alçakmış bunlar aslında daha. Neden?

Bir transducer temel olarak 3 parçadan oluşur. Ortada asıl kristal yer alır. Kalınlığı 6mm kadardır en fazla. Hoş, bu kullanılan malzemeye göre değişir. Ortalaması 2-3 mm civarıdır. Kaliteli modellerde 1.5 mm kadar bir taban 4-5mm kadar bir sürü dikme yer alır. Herneyse, bunlar biraz detay.

Kristalin arkasında, "backing" denen ses yutucu materyal bulunur. Kristalin ön tarafından çıkan ses + iken, öbür tarafından çıkan ses - olacaktır. Eğer backing olmazsa, bu sesler birbirini götürür. Backing, arkadaki sesi emer ve böylece sesin birbirini sönümlemesini önler. BU etkiyi, bir araba hoparlörünü elinize alıp deneyebilirsiniz. Hoparlörün her iki ynaıda açıkken pek az ses çıkar. Ama yerine takılıp arkadaki ters fazlı ses bloke edilince hoparlör gümbür gümbür oluverir.

Kristalin önünde ise, odaklama rezonatörü bulunur. Burada genelde boru veya pul şeklinde bir materyaldir. Koni açısını belirler. Fakat bu kadar değildir marifeti, akustik empedansı vs. uydurma gibi görevleri de vardır.

Transducer denen eleman işte bu 3 temel bileşenden oluşur. ama işi gören asıl parça piezo kristaldir. Gerçi piezoelektrik olmayan transducerlerde var ama, prensip temelde aynıdır.

İşte o gördüğün 20 - 40mm yükseklik, bu üç bileşenin toplamıdır. Kristal kalınlığı transducer kalınlığının küçük bir kısmıdır.

Gelelim güç meselesine. Tıbbi araştırmalar, temel olarak çok yüksek frekanslı tıbbi araçların etkilerine yönelik. Fakat bu araştırmalar yüksek frekanslı seslerin her durumda sağlık için bir takım etkileri olduğunu gösteriyor.

http://www.hpa.org.uk/web/HPAwebFile/HPAweb_C/1265028759369

Ha, palsler halindeki sesin (ultrasound), sürekli sesten daha fazla biyolojik hasara sebep olduğunu gösteren, fareler üzerinde yapılmış testler filanda var. Bu da, palsler halindeki sesin daha sakıncalı olduğuna işaret ediyor.

Sonra cihazlarının pratik kullanımda bu etkilere sebep olması pek mümkün değil. Ancak çok sığ suda, dipten geri yansıyan ses bir soru işareti oluşturuyor. Tipik sığlıklardaki dip formu genelde sesi yutacaktır, ama bazı yapılar sesi şiddetle yansıtabilirde.

Peki ne kadar yansıtır? Güç seviyesi nedir?

Ses basıncı ile ses gücü arası bağıntı şöyle bir şey:

http://upload.wikimedia.org/math/a/a/4/aa466d31cd8851cfa2f7d216528c6e8e.png

Burada, Pref, 20 uPa'ya tekabül eden referans değeri, Prms ise ses gücüdür.

Tipik bir transducer'in mesela ITC-3003D'nin 116 kHz'de ses basıncı, 1m'de 180 dB/uPa/1V gibidir. Bu değer, 150-190 dB arası oynar.

Eğer eşitliği açar ve 150dB'in ne kadar (10 üzeri 19 eder, yani 10'un yanında 19 tane sıfır. "u" yani mikronun 6 sıfırını atarsan, elinde 10'dan sonra 13 sıfırlı bir rakam olur.) güce tekabül ettiğini çıkarırsan, sesin gücünün ne olduğu kolayca görülür.

Bir kamyon motorunun 90 dB/uPa ses çıkardığını düşünürsek, durum biraz daha netleşir. 90 dB/uPa demek, 10'un arkasında sadece 9 sıfır var demektir.

Gerçi böyle uzun uzun matematik kasmaya pek gerek yok. Formüller tartışmaya gebedir her daim. En kolayı şu. Bir kaç gün önceden haber ver. Bizim orada UME var:

http://www.ume.tubitak.gov.tr/lablar/menu_lablar.php?f=210

Lab. görevlisi arkadaşlardan rica edeyim. Lab. müsaitse, beraber test edelim. Onların ölçüm aletleri, havuzları filan var, bende de boy boy sonar. Bizim daha önce yapıp kendi gözlerimizle gördüğümüz güç seviyelerini birde kendi gözlerinle gör. Gebze'ye gelip TÜBİTAK nerede deyince, herkes bilir. MAM kampüsünün kapısına gelince UEAKE'den dahili 1674, direkt 6481674'ten beni ararsın, gelir alırım seni. Gider bakarız güzelce.

Hani göz görmeyince gönül katlanırmış ya. Kulak duymayınca o sesi, insan anlamıyor. Ancak ses seviyesi ölçen aletler gösterince, vay canına demektende kendini alamıyor.

Neyse, tekrar belirteyim. Balık bulucuların tipik kullanımda sağlık vs. adına hiç bir sakıncası yoktur. Ama yüksek güçlü aletlerin, sığ yerlerde kullanımı, belki bir ihtimal, o da belki binde bir ihtimal sakınca doğurabilir.

Sonuç olarak, benim kanaatim, balık bulucuları, hele güçlü olanları akvaryumda test etmeyin. Ötesi içinde kaygılanmayın.

ahmet1833
02.11.10, 20:10
Uzunca yazmıştım, ama elektrikler kesildi :confused:

Öncelikle şu transducer'lara bakalım. Diyorsun ki, 20-40 mm yükseklik. Alçakmış bunlar aslında daha. Neden?

Bir transducer temel olarak 3 parçadan oluşur. Ortada asıl kristal yer alır. Kalınlığı 6mm kadardır en fazla. Hoş, bu kullanılan malzemeye göre değişir. Ortalaması 2-3 mm civarıdır. Kaliteli modellerde 1.5 mm kadar bir taban 4-5mm kadar bir sürü dikme yer alır. Herneyse, bunlar biraz detay.

Kristalin arkasında, "backing" denen ses yutucu materyal bulunur. Kristalin ön tarafından çıkan ses + iken, öbür tarafından çıkan ses - olacaktır. Eğer backing olmazsa, bu sesler birbirini götürür. Backing, arkadaki sesi emer ve böylece sesin birbirini sönümlemesini önler. BU etkiyi, bir araba hoparlörünü elinize alıp deneyebilirsiniz. Hoparlörün her iki ynaıda açıkken pek az ses çıkar. Ama yerine takılıp arkadaki ters fazlı ses bloke edilince hoparlör gümbür gümbür oluverir.

Kristalin önünde ise, odaklama rezonatörü bulunur. Burada genelde boru veya pul şeklinde bir materyaldir. Koni açısını belirler. Fakat bu kadar değildir marifeti, akustik empedansı vs. uydurma gibi görevleri de vardır.

Transducer denen eleman işte bu 3 temel bileşenden oluşur. ama işi gören asıl parça piezo kristaldir. Gerçi piezoelektrik olmayan transducerlerde var ama, prensip temelde aynıdır.

İşte o gördüğün 20 - 40mm yükseklik, bu üç bileşenin toplamıdır. Kristal kalınlığı transducer kalınlığının küçük bir kısmıdır.

Gelelim güç meselesine. Tıbbi araştırmalar, temel olarak çok yüksek frekanslı tıbbi araçların etkilerine yönelik. Fakat bu araştırmalar yüksek frekanslı seslerin her durumda sağlık için bir takım etkileri olduğunu gösteriyor.

http://www.hpa.org.uk/web/HPAwebFile/HPAweb_C/1265028759369

Ha, palsler halindeki sesin (ultrasound), sürekli sesten daha fazla biyolojik hasara sebep olduğunu gösteren, fareler üzerinde yapılmış testler filanda var. Bu da, palsler halindeki sesin daha sakıncalı olduğuna işaret ediyor.

Sonra cihazlarının pratik kullanımda bu etkilere sebep olması pek mümkün değil. Ancak çok sığ suda, dipten geri yansıyan ses bir soru işareti oluşturuyor. Tipik sığlıklardaki dip formu genelde sesi yutacaktır, ama bazı yapılar sesi şiddetle yansıtabilirde.

Peki ne kadar yansıtır? Güç seviyesi nedir?

Ses basıncı ile ses gücü arası bağıntı şöyle bir şey:

http://upload.wikimedia.org/math/a/a/4/aa466d31cd8851cfa2f7d216528c6e8e.png

Burada, Pref, 20 uPa'ya tekabül eden referans değeri, Prms ise ses gücüdür.

Tipik bir transducer'in mesela ITC-3003D'nin 116 kHz'de ses basıncı, 1m'de 180 dB/uPa/1V gibidir. Bu değer, 150-190 dB arası oynar.

Eğer eşitliği açar ve 150dB'in ne kadar (10 üzeri 19 eder, yani 10'un yanında 19 tane sıfır. "u" yani mikronun 6 sıfırını atarsan, elinde 10'dan sonra 13 sıfırlı bir rakam olur.) güce tekabül ettiğini çıkarırsan, sesin gücünün ne olduğu kolayca görülür.

Bir kamyon motorunun 90 dB/uPa ses çıkardığını düşünürsek, durum biraz daha netleşir. 90 dB/uPa demek, 10'un arkasında sadece 9 sıfır var demektir.

Gerçi böyle uzun uzun matematik kasmaya pek gerek yok. Formüller tartışmaya gebedir her daim. En kolayı şu. Bir kaç gün önceden haber ver. Bizim orada UME var:

http://www.ume.tubitak.gov.tr/lablar/menu_lablar.php?f=210

Lab. görevlisi arkadaşlardan rica edeyim. Lab. müsaitse, beraber test edelim. Onların ölçüm aletleri, havuzları filan var, bende de boy boy sonar. Bizim daha önce yapıp kendi gözlerimizle gördüğümüz güç seviyelerini birde kendi gözlerinle gör. Gebze'ye gelip TÜBİTAK nerede deyince, herkes bilir. MAM kampüsünün kapısına gelince UEAKE'den dahili 1674, direkt 6481674'ten beni ararsın, gelir alırım seni. Gider bakarız güzelce.

Hani göz görmeyince gönül katlanırmış ya. Kulak duymayınca o sesi, insan anlamıyor. Ancak ses seviyesi ölçen aletler gösterince, vay canına demektende kendini alamıyor.

Neyse, tekrar belirteyim. Balık bulucuların tipik kullanımda sağlık vs. adına hiç bir sakıncası yoktur. Ama yüksek güçlü aletlerin, sığ yerlerde kullanımı, belki bir ihtimal, o da belki binde bir ihtimal sakınca doğurabilir.

Sonuç olarak, benim kanaatim, balık bulucuları, hele güçlü olanları akvaryumda test etmeyin. Ötesi içinde kaygılanmayın.

Abi,bu değerli bilgiler için teşekkürler ama şu akvaryum olayından dolayı konu baya bi dağıldı,sizden ricam 400mtreye Jig için dip yapısını ve biraz da balık gösterecek düzgün bi cihaz önerilerinizi sizden bekliyoruz,çünkü insanların kafası çok karıştı doğal olarak benimde,alınacak cihaz yaklaşık 1000tl civarında olunca bizleri biraz kasıyor,bunun için direk marka ve model verebilirseniz bizde buna göre hedef belirleyebiliriz,hatta 3-5 kişi toplanabilir daha indirimli alabiliriz...

Saygılarımla

skoylu
02.11.10, 23:04
1000 TL civarında fiyatlı ve o derinliğe erebilecek, size de alın dedikten sonra yastığa başıma huzurla koyabileceğim bir alet maalesef yok.

400m derinliğe erişebilmek için, 48 kHz'de en az 12 bin Watt gibi bir çıkış gücü lazım. Bu güç pek kolay bulunmaz o fiyata. Bu rakam civarında 4000W çıkışlı aletler mevcut ki onların etkili menzili 100m, max menzili ise 300-350m civarında olur.

Tavsiyem, çok çok daha ucuz fiyatlara, 12 kHz gibi frekanslı sounder'lar filan var. Bunlar sadece derinlik bulur, gösterir. Eğer uygun fiyatlı bulursanız, bunlardan bir tane alın. Bir tane sıradan bir balık bulucu. Derin su için sounder kullanın.

KAZIMUGUR
03.11.10, 03:50
Garmin-Furuno-Eagle-Simrad-Raymarine-HumminBird-Lowrance
Bunlar markalar.
Bu anahtar kelimeleri internette arayın ve sayfaları gezin.
TR sayfalarıda var.
Market olarak TR marketler var.
WestMarine-Marintek...

300-500 metreleri görebilirsiniz , dip yaoısı hakkında fikir edinebilirsiniz,büyük sürüleri seçebilirsiniz ama tek balık görebilirim diye ummayın.
Ancak çok kilo dolarlı cihazlarla...

http://www.marintek.com.tr/marintekdeniz/?catId=4&p=1

http://www.garmin.com.tr/index.php?page=kategori_1&kat=76

http://www.simrad-yachting.com/Store-locator/Distributors/Turkey/

Genel olarak , transduser çoklu frekanslara uyumlu olsun.
Cihaz çift frekansda çalışabilsin ve tabii derinlik skalası büyük olsun.
GPS ve sonar bir arada pratiktir ama bence yumurtaların hepsi aynı sepette olmamalı.

------------

@skoylu arkadaşım , maalesef bilgilerin yanlış.
Kırılma , kablo hatası , su alma gibi sebeplerle en az 100 adet irili ufaklı transduser açtım-onardım.
Bunların içerisinde 5000 metrelik cihazlarınkilerde var.
En az 200 adet yeni makine montajı yapmışımdır.
Bir tekinde bile senin anlattığın yapıyı görmedim.
Tek-monoblok silindir ve plastik dış kap içerisinde epoxi dolgu.
İstisnasız hepsi böyle.
Belkide bizim buralara sizin teknoloji henüz ulaşamadı.
Uzun yıllar gördümkü markalar çok çeşitli ama transduserler 1-2 tane.
Pahalı ve tanınmış cihazlarınki hep airmar .
http://www.airmartechnology.com/airmar2005/ex20/RMProducts/ElectCat.asp?ProdID=110&Man=All&PageNo=510

Bunlardan da açtığım oldu .
Uzun yıllardır kullandığım ve ısrarla önerdiğim (parası olana tabii)Simrad hep bunları kullanır.
http://www.nonstopyacht.com/static/browse/session/Product/View/SMR&2DEQ&2D32CLR.htm

1990 öncesi lambalarla sonrası power mosfetlerle bir çok ultrasounda kaynak makinesi imal ettim.
Evet bunlarda tehlikeli boyutta ışıma olur.
Lastik balans-torna balans cihazları ile de uğraştım.
Bunların tarnsduserleri neredeyse aynıdır ve hepside dediğim gibidir.
Yine uzun yıllar kaset ve cd-dvd üretimi yaptım.(şimdi yalan oldular)
Tıbbı cihazlardan böbrek taşı kırıcılar yapmadım onarmadım ama bunları inceleme fırsatım oldu ve onlarda bahsettiğinize azıcık benzer yönlendirici yapılar var.
Ali Ağa hurdalıklarından aldığımız denizlatıdan söküldü denilen bir cihazı inceleme fırsatı bulamadım.
Satıcı yönlendirme sistemi var demişti...
Özet olarak diyebilirim ki,homemade ses sitemlerinin tweeter leri ile echosounder transduserlerinin tek benzerliği piezo kelimesidir.

Cenk Bayraktar
24.11.10, 10:31
Garmin-Furuno-Eagle-Simrad-Raymarine-HumminBird-Lowrance
Bunlar markalar.
Bu anahtar kelimeleri internette arayın ve sayfaları gezin.
TR sayfalarıda var.
Market olarak TR marketler var.
WestMarine-Marintek...

300-500 metreleri görebilirsiniz , dip yaoısı hakkında fikir edinebilirsiniz,büyük sürüleri seçebilirsiniz ama tek balık görebilirim diye ummayın.
Ancak çok kilo dolarlı cihazlarla...

http://www.marintek.com.tr/marintekdeniz/?catId=4&p=1

http://www.garmin.com.tr/index.php?page=kategori_1&kat=76

http://www.simrad-yachting.com/Store-locator/Distributors/Turkey/

Genel olarak , transduser çoklu frekanslara uyumlu olsun.
Cihaz çift frekansda çalışabilsin ve tabii derinlik skalası büyük olsun.
GPS ve sonar bir arada pratiktir ama bence yumurtaların hepsi aynı sepette olmamalı.

------------

@skoylu arkadaşım , maalesef bilgilerin yanlış.
Kırılma , kablo hatası , su alma gibi sebeplerle en az 100 adet irili ufaklı transduser açtım-onardım.
Bunların içerisinde 5000 metrelik cihazlarınkilerde var.
En az 200 adet yeni makine montajı yapmışımdır.
Bir tekinde bile senin anlattığın yapıyı görmedim.
Tek-monoblok silindir ve plastik dış kap içerisinde epoxi dolgu.
İstisnasız hepsi böyle.
Belkide bizim buralara sizin teknoloji henüz ulaşamadı.
Uzun yıllar gördümkü markalar çok çeşitli ama transduserler 1-2 tane.
Pahalı ve tanınmış cihazlarınki hep airmar .
http://www.airmartechnology.com/airmar2005/ex20/RMProducts/ElectCat.asp?ProdID=110&Man=All&PageNo=510

Bunlardan da açtığım oldu .
Uzun yıllardır kullandığım ve ısrarla önerdiğim (parası olana tabii)Simrad hep bunları kullanır.
http://www.nonstopyacht.com/static/browse/session/Product/View/SMR&2DEQ&2D32CLR.htm

1990 öncesi lambalarla sonrası power mosfetlerle bir çok ultrasounda kaynak makinesi imal ettim.
Evet bunlarda tehlikeli boyutta ışıma olur.
Lastik balans-torna balans cihazları ile de uğraştım.
Bunların tarnsduserleri neredeyse aynıdır ve hepside dediğim gibidir.
Yine uzun yıllar kaset ve cd-dvd üretimi yaptım.(şimdi yalan oldular)
Tıbbı cihazlardan böbrek taşı kırıcılar yapmadım onarmadım ama bunları inceleme fırsatım oldu ve onlarda bahsettiğinize azıcık benzer yönlendirici yapılar var.
Ali Ağa hurdalıklarından aldığımız denizlatıdan söküldü denilen bir cihazı inceleme fırsatı bulamadım.
Satıcı yönlendirme sistemi var demişti...
Özet olarak diyebilirim ki,homemade ses sitemlerinin tweeter leri ile echosounder transduserlerinin tek benzerliği piezo kelimesidir.

Simrad markası ve kullanılan modelleri ile ilgili biraz bu modellerin özellikleri ve tecrüblerinizi paylaşa bilir misiniz ?

bu markayı ilk defa duydum , kullanan bir arkadaşımızdan düşünce ve tecrüblerini öğrenmek isteriz.

Saygılar.

KAZIMUGUR
24.11.10, 12:31
Parayı cebime koydum ve hummınbırd 3d almak için girdiğim mağazada incelediğim belgede , bu özelliğin ancak 20 metreya kadar çalıştığını öğrenince vazgeçtim.
Yacht dergilerinde gördüğüm simrad özellikleri müthişti.
Tabii fiyatlarıda.
Ama ne gam patron sağlam.
O zamanlar EQ30 modeli vardı siyah-beyaz.
1300 dolar , trsd dahil.
İstanbul Kadıköy de Promar diye bir yerden aldım.
Adam kayıt yaparken tekne boyunu sordu ,4.20 deyince şaşırdı.
Ne oldu satmak yasakmı fiberlere deyince , yoo bunlar profesyonel şeyler ilk siz ....
1994 de..
Sonraları EQ32 renkli EQ33 renkli özel ekranlı modelleri çıktı , bir çok arkadaşıma aldık.
Ben hala EQ30 ile devam.
Renklilerde özel ekran , üzerine güneş düşse dahi renkler hala belirgin ve canlıdır.
Bunlar daha çok yatchlarda kullanılan şeyler.
Kalite olanlarda genelde hep simrad ürünleri var.
Birde çok ileri balıkçı teknelerinde .
400.000 dolarlık üniteler var.
Genelde artık echosounder + gps(chart poltter)+su üstü radar kombine oluyor.
EQ serisinden sonra CE serilerini çıkardı.
Daha sonrada NX serileri.
EQ ve CE ler hala mağazalarda bulunabiliyor.
Yurtdışı mesela eBay de zaman zaman satılır.
Bu şekilde alım yapacaksanız transduser ile beraber satılanları almaya dikkat edin derim.
Transduseri pek de ucuz değildir.200-400 dolar civarı...

Bu tip cihazlar gelişmiş yazılımlarla donanmıştır.
Ucuz cihazlarda taklidi yazılımlar olsada bunlar kadar başarılı değiller.
Mesela ekoları balık şeklinde gösterme modunda balıklar hep aynı yöne gider .:D
Ve tabii ki bir o kadar gelişmiş "duygusal" yönleri var.
Mesela EQ32 kullanım kılavuzu sadece simrad değil genel sonar ekran ve ayar bilgileride sunar.
İndirip incelemenizi öneririm.

http://www.busse-yachtshop.de/pdf/simrad-eq33.pdf

Uzun zaman içerisinde görüntü ile aşağıdaki mevcut arasında meleke kazanırsınız.
tabii bazı yanıldığınızda olur.
İzmarit yığın halinde gözükürken mercan daha az noktalarla gözükür.
Bu yüzden Melleç de 2 saat tartıştık.
İzmarit
hayır burada olmaz
izmarit işte böyle mercanmı olur
.
.
2 saat sonra havanın az kıpırdamasıyla fırdöndüye bile saldıran mercanları görünce baya morarmıştım.
Yerden 5 metre ye kadar yığın halinde geniş bir alanda mercan...

Yazılımlar özeldir , ekran parazitleri temizleme(gereksiz ekolar), dip yapısı inceleme , white line (dip ile hareketli şeyleri ayıan hat) gibi bir çok özellik ayarlanabilir.
Önceleri karışık gelsede manuellerindeki şekiller gayet anlaşılırdır ve kolayca adapte olursunuz.
Ve yıllarca aynı ayarla devam...

Bu dediklerim sadece simrad için değil gelişmiş modeldeki tüm markalar içindir.

Kalite bir sonarla (aslında echosounder daha doğru bir tanım) balık avlamak zevktir.
Bu zevk önceleri , çok balık yakalamanın vahşi zevki gibi algılasada , zamanla anlaşılırki, aşağıda olan gizli saklı şeyleri ekranla tahmin eder ve gerçekleştiğinde sır çözme gibi garip bir şeyin ne kadar çekici olduğunu çözmüş , muzaffer komutan gibi tanımı zor şeyler görürsünüz.

Mesela eskiden balık yakaladığımız yerlerde sabah erken saatlerde yerken sonradan keser balık.
Bekle meltem çıksında filan muhabbetleri.
Sonarla az gezince görülürki sürü yer değiştirmiş ondan yemez.
Bul sürüyü at üstüne bak nasıl yiyor.
Kolyos gece avlanır , yak lüxü toplansın aterina , indir kaldır çapariyi.
Hele birde yüzledimiydi fırdöndü elinden geçmez bile.
Ama gündüz kırk yılda bir.
Yok canım hikaye .
Demirli ya da akıntıda avlanırken birden orta sularda sürü .
Sinyali zamanla tanırsın.
Salla o derinliğe çapariyi bir iki indir kaldır çek bekleme üzüm salkımı gibi kolyos.
İner çıkar harketli balık , at dibe çek yukarı ile olacak şey değil ama tam derinliğe indirirsen kesin boş yok.
Balık dönüşü kovanıza bakanlar şaşırır.
Hımm kesin balıkcıdan aldılar ne arasın gündüz bu kadar kolyos hımmm....
Yanaşırsın tanıdık teknelere
nabar agam
eyilik
nasıl varmı bir şey
yoookkk yaaa bekliyoz işte
Halbuki ekran öyle demez , oltanın üstünde balık var ama göreceksin diye bekletir ortalarda bir yerde.
İşte tam muhabbet.
Az beriye at demiri , salla oltaları başla çekmeye
(yöresel şive)
atuvuu çekivuu
beklesin kek.
çekemezde yalanı belli olcak
amma ballısınız haa ayakları
ve 3-5 dakika sonra zevkin dorukları
çek agam çek bayatladı balık oltanda
yapma be agam onuda gösteriyormu...:D

Örnekköyde çok efsanelerim vardı zamanında.:rolleyes:

İşte böyle sonar muhabbetleri.

İyisi iyidir.
Tekrar ediyorum , balık bahane muhabbet şahane.

Aşağıda linkler var şöyle bir dolaşın,resimleri inceleyin.
Markalara dikkat edin neler var gibisinden.
Çok zor tavsiyede bulunmak.
200TL den 5000TL ye ...

Yacht malzemeleri satan yerlerde daha geniş ürün çeşidi bulabilirsiniz.

Aslında 2. sayfada bazı bilgiler eklenmişti.
Sağ olsun moderatör arkadaşlar linkleri resimlere dönüştürmüşlerdi.

http://www.simrad-yachting.com/Products/Navigation-Fishfinding/

http://www.turtlemarine.com/simradeq33.html

http://www.simrad-yachting.com/Products/Discontinued-Products/Navigation-Ekkolod/

http://www.nauticexpo.com/boat-manufacturer/sounder-2762.html?gclid=CN70sPiGuaUCFQXxbwod4H2Y_g

Bazı linkleri forum düzeni bozduğu için direk ekleyemedim.

http://www.simrad.com/www/01/nokbg0240.nsf/AllWeb/BFA3198A5241F063C12576CA005604A2?Open********

http://www.simrad.com/www/01/nokbg0240.nsf/AllWeb/5F190A0F6BF198CEC12570AD0070FCCA?Open********
Olmuyor yıldızlar işi bozuyor

Cenk Bayraktar
24.11.10, 13:08
Tşkler verdiğiniz örnekleme ve bilgiler için , peki bu simrad modellerinde portable modelli var mıdır ? taşınabilir olanları var mıdır ?

KAZIMUGUR
24.11.10, 13:43
Hepside taşınabilir.
Hem konsola gömme hemde ayaklık aksesuarları var.
Gayet sağlam aliminyum gövde ve ön panel plastik , su geçirmez ekran + tuş takımı var.
Daha öncede belirttim, arada kaybolmuş olablir.
Transdüserin yeri çok önemlidir.
Dururken sorun yok ama yol alıyorsanız önemlidir.
Genelde küçük teknelerle balığa çıkıyoruz.
Hızları yüksektir ve kolayca kayarak yüzmeye gecer.
Bu durumda nerede olursa olsun su ile teması kalmaz,mutlaka önden kızaklama ile hava yastığı olur.
Elektronik larak sorun değil ama ekranda hiç bir bilgi alamazsınız .
Ben delrinden bir yuva ve 20mm krom borudan bir sap yaptım , kabloyu bu borudan geçirdimki suyu görmesin titrşip bozulmasın.
Sonra bu boruyu kayığın küpeştesine kıstıracak bir aparat yaptım ki söküp takabileyim.
Sonra bu aparatı az değiştirip kolayca çevrilerek sudan kayık içine ya da tekrar suya devirecek şekle getirdim.
Edindiğim tecrübelere göre yüksek hızlı yer değiştirmelerde böyle yapıyorum.
Ama yalancı çekmek gibi işlerde suda kalıyor tabii.
Bunun için en uygun yer iskele kıç taraf .
Suya 20-30 cm girmesi yeterli.
Her şeye rağmen parazitik noktalar görülebilir ama gerçek değerler hemen kendini belli eder.
Dip bilgisi en kötü şartta bile vardır.
Tek tük dip balığı böyle durumda pek ayırt edilemez.
Seyrek mercan ve barbunlar atlanabilir.
Ama büyük sürüler hemen fark edilir.
Demirli ya da akıntıda iseniz gayet net görüntü alırsınız.

Ekran bilgisi sadece anlıktır ve resim gibi değildir.
En sağdan başlar her yeni bilgi ile bir sola kayar.
Kısa sürede tam ekran dolduğu için resim gibi gözükür.
Yani ping atar dinler ekrana düşey çizgi olarak yansıtır...
Duruyorsanız dip hep düz gözükür çok meyilli bir yamaçda olsa.
Yavaşda olsa tarıyorsanız mesela giderek derinleşen bir yeri görürsünüz...

cemliman
24.11.10, 15:18
Ben Garmin 120 kullanıyorum ve sadece derinliğe bakıyorum, dipteki balıkları göstermiyor, yüzey ve orta suda bulunan tüm balıkları gösteriyor, benim hedef avım olan Mercanlar, karagözler ve diğer dipte gezen balıkları göstermiyor,
KazımUgur Beyin Hummerbird ile ilgili yazdığını okuyunca, http://www.balikbul.com/product_info.php?cPath=17_26&products_id=130 sayfasındaki bilgilere tekrar baktım, 40 kulaca kadar 3 boyutlu olduğunu gördüm,

Derinliği (taşları) öğrenmek için çok fazla para vermeye gerek yok diye düşünüyorum.

Saygılarımla

KAZIMUGUR
24.11.10, 15:47
Çok eskilerde birde Hondex (honda nın) 120 metrelik bir sonarını kullanmıştım.
120 metreye kadar mükemmeldi.
Sigara paketi kadar siyah-beyaz bir ekrandı ama çok işimizi gördü zamanında.
60 metrelere kadar dipteki bir karışlık paşa pantolonlarını rahatça gösteriyordu.
Mercan ve amca oğullarının zaten hiç şansı yoktu.

Lakin 400-500 metrelerde oltaya takılmış 1 metrelik balık bile görülmez.
Ancak üst sınıf sonarlar hariç.
Böyle derinliklerde ancak dip yapısı , kayalar , şekilleri hakkında fikriniz olur.
Balık sembolü koyan cihazlar eğlence kaynağıdır.
Bir çok markada balık sembolü yerine pixel seçeneği vardır ve bu alıştığınızda daha çok bilgi sunar.

gecetozar
04.12.10, 12:27
bodrumda gündoğan , gümüşlük önlerinde mercan, karagöz, sinagrit, lambuka vb. avlıyoruz. gittiğimiz derinlikler 45-70 m arası oluyor genelde, 100 m yi pek geçtiğimiz yok, zaten yunan adalarına çıkarız herhalde biraz daha yürüsek..

bu durumda 180 m ye kadar tarayan bi ff işimi görmezmi, 500 m falan okudum forumda , bana fantaziymiş gibi geldi.. sonuçta taşı bulsak yetmezmi. balığı oltanın ucunda görsek daha iyi olmazmı.:)

balıkçınınbiri
04.12.10, 13:09
uçmuşunuz hocam siz :) oku oku oku kafa oldu bi milyon. her şeyde garanti olmasın balıkçının birazda umudu olsun. ya bulupta tutarsam diye. :D bilgiler için teşekkürler.

alibaba
24.12.10, 01:42
Merhaba Skoylu

Merhaba forumlar da takip ettiğim kadarı ile bu konuda bilgilisiniz... Biz de şu anda Garmin 400C var... Sizce en iyi balık bulucu hangisi ? Yeni bir tane almayı düşünüyoruz Lowrance da Structure Scan denen yeni bir sistem var...

Teşekkürler,

turgutlu45
24.12.10, 02:37
Merhaba Skoylu

Merhaba forumlar da takip ettiğim kadarı ile bu konuda bilgilisiniz... Biz de şu anda Garmin 400C var... Sizce en iyi balık bulucu hangisi ? Yeni bir tane almayı düşünüyoruz Lowrance da Structure Scan denen yeni bir sistem var...

Teşekkürler,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz,imza ayarlarınızı yapıp kendinize bir tanışma konusu açarsanız Serdar abi (Skoylu)size bu konuda severek yardımcı olacaktır,hiç olmazsa kime yardımcı olduğunu bilmeye hakkı vardır sanırım,tekrar hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar dilerim:)

Cenk Bayraktar
12.01.11, 12:18
Yeni tavsiyeler yeni yorumlar için tşkler , konuşmaya , paylaşmaya devam edelim , konu nerdeyse balık bulucular ile ilgili bir çok bilgiyi barındırmaya başladı :)

neey
26.01.11, 01:58
selam arkadaşlar..
serdar köylü ve kazım uğur arkadaşlarımızın yazılarını zevkle okudum.. anlamaya çalıştım ama.. kafam tamamen karıştı... senede 10 - 15 gün antalyada 3,60 şişme bot + 5 hp motorla yapacağım avda kullanmak için fishfinder alacaktım... öncelikle humminbird 170 ile 180 arasında kararsızdım.. daha iyi olur diye daha sonra yine humminbird 325 ile 728 arasında kararsız kalmıştım.. zaten daha pahalısı bot için haram... ancak sizlerin yazılarını okuduktan sonra kafam tamamen karıştı... şuan ne almam gerektiğini kestiremiyorum.. bu konularda yardımcı olmanızı istiyorum..
ayrıca kafama takılan diğer bir konuda besleme.. dediğim gibi botta olacağımdan motorun aküsü yok.. taşıma kolaylığı nedeniyle 12 volt 7 amper kuru aküler var. bununla besleyebilirmiyim.. aküyü bir kere şarz edince cihazı kaç saat çalıştırabilirim.. bu konuda da yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum....

neey
27.01.11, 01:05
demek cevap vermek istemiyorsunuz ha...............

Can - ANTALYA
22.03.11, 03:05
Katlanır tabanlı, zodiac tipi 380 şişme bota takılabilecek 200 metreyi gösterebilecek balık bulucu arıyorum. Botun arkasında 9.8 kıçtan takma motor var, algılayıcı cihazı krom bir boru ile motorun yanından mı indirip sabitlemem gerekecek? Algılayıcı, motorun hemen yanında olacak bu bir sorun mudur? Tek düz ve dik zemin motorun takıldığı kıç aynası. (Balık bulucu için ayırdığım maksimum bütçe: 450 TL)

lakerda
22.03.11, 10:35
Merhaba Skoylu

Teşekkürler,

structurescan işi dip yapısının analiz edildiği bir sistem ve farketmişsinizdir balık bulucu sistemden daha pahalı bir yapı.ayrıca o işi yapacak transducer ın fiyatıda ciddi miktarlar.

yunanistanda bu işi yapan yatlara electronik satan bir denizciyle uzunca sohbet ettik. hatta simrad'ın 20 metrede resmen karakalem resim çalışması gibi görüntü verdiğini gördüm. otların eğimini balığın boyunu yönünü duruşu herşeyi. resmen bir resim. ancak o sistemi benim 4.20 tekneye kursak teknen batar dedi adam. öyle bi sistem. neyse sohbetin ilerisinde ısrarla FRUNO önerdi ama genede tekneye büyük gelir diyerek.

Sonra evinin bahçesinde 4 tane teknesi olan bir adalıyla görüştüm imrozlu aslen. humminbird ve garmin ölüleri raflardaydı evinde. o da ısrarla lowrance önerdi. kendisi kullanıyor ve çok memnun. 20 mil gibi bir hızda 180 m de dip yapısını görebildiğini söyledi. tecrübem olmadığı için anlattıklarını doğru kabul ediyorum. yani şu an için bütçeye göre her şey mümkün.

Cenk Bayraktar
23.03.11, 16:40
İnceden inceye benimde en çok beğendiğim cihaz Lowrance mark 5x ti , hala onu almayı düşünüyorum ama bu konu o kadar detaylı ki , ne var ne yok burda tartışalım dedikçe dahada içine düşüyorsunuz , en güzeli gözünüzü kapayıp bir tane alın tecrübe edin detayları sonra araştırın :)

odondiyatros
24.03.11, 01:24
o kadar derin ve teknik konulara dalınmış ki oku oku bir şey anlamadım desem yeridir.aslında çok basit bir balık bulucu alacagız alırken neye dikkat edlim hangi özelligi ne işe yarar bize ne fayda saglar bu kadar basit

lakerda
24.03.11, 10:35
İnceden inceye benimde en çok beğendiğim cihaz Lowrance mark 5x ti , hala onu almayı düşünüyorum ama bu konu o kadar detaylı ki , ne var ne yok burda tartışalım dedikçe dahada içine düşüyorsunuz , en güzeli gözünüzü kapayıp bir tane alın tecrübe edin detayları sonra araştırın :)

benimde vardığım sonuç da bu. ne kadar para verebilirsin bu cihaza karar vermek lazım. sonra gidip o paraya bi cihaz almalı. zaten paraya göre bütün modeller aşağı yukarı aynı. yani 500 tl vereceğin cihazlar arasında neredeyse fark yok ama 500 ile 1000 arasında var. renkli olacağına daha yüksek kaliteli siyah beyaz daha iyi gibi görünüyo bana aynı paraya.

OCEANBORN
01.04.11, 15:52
Yaklaşık 10 15 gun içinde katlanır taban bot ve motor almayı düşünüyorum.Genelikle mercan vs gibi derin su balıklarıyla bir işim yok.Daha önce yine bot motor üzerinde hummınbırd marka yüksek model ve oldukca yuksek fiyata aldığımız bir balık bulucuyu her nedense (muhtemelen cahilliğimizden) kullanamadık.Ne derinlik nede balık konusunda en kötüsüde dip yapısı konusunda kesinlikle hayal kırıklığı yaşadık.Şimdilerde jigging ve zıpkınla balık avı için kulanacağım bir fishfinder almak istiyorum.Bu noktada derinlik, su ısısı, dip yapısı, dip balıklarını ayırdetme ve genel olarak balık gösterme gibi özelliklerini 150 200 mtlere kadar tam anlamıyla kullanabilen bir alet olmalı. Tam anlamıyla bir bilgim olmamakla birlikte Furuno markasının öne cıktığını görüyorum.Sitedeki ve misafir olarak siteyi takip eden arkadaşlarında bilgi sahibi olması açısından furuno ls 4100 modeli hakkında bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.Bu marka ve model dışında da önerileriniz var ise nedenleri ile net olarak marka ve modelleri kıyaslıyalım.Şimdiden teşekkür ederim
saygılar rast gele

sami sökeli
01.04.11, 17:45
Arkadaşlar en iyi diye birşey yok bu gün için aldıgın en iyi alet kısa bir süre sonra en iyisi olmaktan çıkar Ar-Ge lerin işi bu konuyu bu kadar açmaktansa amatör olarak kullanılacak yani tekne ve botta kullanılacak en iyi işleve sahip en uygun fiatlı aleti merak ediyoruz bu baglamda kullanan arkadaşların konuya katılmaları daha net fikir de verecektir şöyle ki ben şu markanın şu modelini kullanıyorum fakat şimdi alacak olsam yine bunu alırdım veya şu markanın şu modelini alırdım şu,şu nedenlerden dolayı gibi yoksa siz trol ve gırgırların kullandıgı sonarlarımı merak ediyorsunuz.

y.sedat
01.04.11, 21:44
Arkadaşlar en iyi diye birşey yok bu gün için aldıgın en iyi alet kısa bir süre sonra en iyisi olmaktan çıkar Ar-Ge lerin işi bu konuyu bu kadar açmaktansa amatör olarak kullanılacak yani tekne ve botta kullanılacak en iyi işleve sahip en uygun fiatlı aleti merak ediyoruz bu baglamda kullanan arkadaşların konuya katılmaları daha net fikir de verecektir şöyle ki ben şu markanın şu modelini kullanıyorum fakat şimdi alacak olsam yine bunu alırdım veya şu markanın şu modelini alırdım şu,şu nedenlerden dolayı gibi yoksa siz trol ve gırgırların kullandıgı sonarlarımı merak ediyorsunuz.

+1

cenkgul1976
04.04.11, 14:23
ne alırsanız alın türkiyeden almayın çok pahalı amerikan sitelerine bakın 3 de 1 fiyatına neredeyse :D 780 liralık balık bulucuyu 285 tl ye aldım :eek:

Cenk Bayraktar
04.04.11, 14:27
ne alırsanız alın türkiyeden almayın çok pahalı amerikan sitelerine bakın 3 de 1 fiyatına neredeyse :D 780 liralık balık bulucuyu 285 tl ye aldım :eek:

Hangi marka ? :cool:

sami sökeli
04.04.11, 15:35
Cenkgull976 işin bam teli burada fakat ben Türkiye'den almayın düşüncene katılmıyorum bu gibi platformlar dogruyu bulmak içindir sen ben bizler dogru bildiklerimizi açıklarsak insanlar bir çok şeyi ögrenecektir,olta,düzen,takım neyi nerede kullanmalı gibi gerekli alet,edavat takım ve fiat kıyaslaması sonuçta malzeme satıcılarını da etik yönden olması gereken mecraya dogru döneceklerdir malzeme satanların bu sitelerde yazılanlardan haberi yokmu zannediyorsun var fakat hiç kimse sorgulama yapmıyor örnegin hangi marka makina alayım diye soran olursa çogunlugun cevabı shımano oluyor adamlarda uçuyor arz talep dengesi .Aynı marka ürün farklı yerlerde farklı fiata satılıyor. Malzeme alırken araştıralım fiat farkı olursa satıcıya şurada şu fiata sizde niye böyle diye soralım bilmeyenleri de uyaralım.

cenkgul1976
05.04.11, 11:27
ben humminbrid 570 modelini getirttim cenk kardeşim ( bu arada türkiye fiyatı 650-690 a kadar düşmüş :) ) sami bey humminbrid modelinin bildiğim kadarıyla türkiye distribütörü zaten yok ben garminle humminbrid modeli arasında kararsızdım ancak yaptıgım ufak yollu arastırmalarda sağlamlık ve performans olarak daha üstün geldiği için humminbrid i tercih ettim burdaki satıcılar benim aldığım fiyatlara zaten vermiyorlar pazarlık etmeyi çok denedim ama indirim yapmadılar bende inat ettim zaten bu cihazı türkiyeden alsam garantisi olmayacak diyerek onlar nasıl getirttiyse bende getirtirim diyerek yola cıktım ve başardım ben biraz cimriyimdir birşeyi degerinden cok düşük bulmadan asla almam bir iki örnek daha vermem gerekirse SHIMANO BEAST MASTER VERTICAL JIG BX 1,83 MT kamışımı 170 tl ye ve 4,30 boyundaki daha 2-3 kere suya indirilmiş olan sıfır ayarındaki fiber teknemi römorkuyla birlikte 1,400 e aldım eee malum devir ekonomi devri bişeyi alırken kazanıcaksın :rolleyes: :D :D :D

Cenk Bayraktar
05.04.11, 11:30
ben humminbrid 570 modelini getirttim cenk kardeşim ( bu arada türkiye fiyatı 650-690 a kadar düşmüş :) ) sami bey humminbrid modelinin bildiğim kadarıyla türkiye distribütörü zaten yok ben garminle humminbrid modeli arasında kararsızdım ancak yaptıgım ufak yollu arastırmalarda sağlamlık ve performans olarak daha üstün geldiği için humminbrid i tercih ettim burdaki satıcılar benim aldığım fiyatlara zaten vermiyorlar pazarlık etmeyi çok denedim ama indirim yapmadılar bende inat ettim zaten bu cihazı türkiyeden alsam garantisi olmayacak diyerek onlar nasıl getirttiyse bende getirtirim diyerek yola cıktım ve başardım ben biraz cimriyimdir birşeyi degerinden cok düşük bulmadan asla almam bir iki örnek daha vermem gerekirse SHIMANO BEAST MASTER VERTICAL JIG BX 1,83 MT kamışımı 170 tl ye ve 4,30 boyundaki daha 2-3 kere suya indirilmiş olan sıfır ayarındaki fiber teknemi römorkuyla birlikte 1,400 e aldım eee malum devir ekonomi devri bişeyi alırken kazanıcaksın :rolleyes: :D :D :D

Tşkler Güle güle kullanın :)

lakerda
05.04.11, 15:20
sipariş verdik bakalım gelirse bizde bir lowrance hds 5 sahibi olacağız yakında ;)

OCEANBORN
06.04.11, 10:01
Hayırlı olsun Ozan Bey. Darısı başımıza :D .

byk
06.04.11, 12:48
Merhaba Arkadaşım bu platformun üyesiyim, fakat bu işin ticaretini yaptığım için yorumdan uzak duruyorum. Bazı yorumlar çok mantıklı ve özel bir şekilde doğru yazılmış,Fakat bu işi yeni öğrenmek isteyen arkadaşların anlıyacağı dilde değil. Cevap alamadığın hds5x konusunda bilgi vereyim.
Ben Marmarada hds-8+sturucturescan kullanıyorum.hds5x sadece balık bulucudur.
Frekansları 200+83+50khzdir Transducer'i dual frekans alırsan 200+50 çalıştırmak zorundasın, tek single frekans Transducer alırsan 200+83 çalışır.Dual frekansta 200khz 40 derece 50khz 90 derece açar. single ise 200khz 60 derece 83khz 120 derece açar.watt gücü uçtan uca 30000w. Fakat bu transducerlerle 1500 m. derinlikleri göremezsin bunun için 1kw.bronz transducer alman gerekir.açıları 200khz 15 derce 50 khz 21 derecedir yukarıdaki aynaların açıları ve transducer watt gücü düşük olduğu için sinyal ve güç kaybına uğrarlar.Zaten cihaza uyumlu aynaları cihazın balıkçılık modundan cihaza kaydedersin cihaz bu ayna güncellemelerini tanır. 100m.den sonra 50 khz de çalışmak zorundasın sebebini kazım arkadaşımız yukarıda anlatmış. ama dual trasducerler 50 khz'de 150-200m.ye kadar sonuç verdiği oluyor.Cihaz Türkçe menü ayrıca sonradan satın alarak yan ve dik görüntüleme modülü takabiliyorsun.(sturucture scan 800+455khz) cihaz dual frekans plastik transducerlerda orta su balıklarını bütün cihazlardan daha iyi okuyabiliyor.Dikkat: bu cihaz farklı geliştirilmiş bir teknolojiye sahiptir.(Broadbandsounder)ve HDS=high defination system. Ayrıca gps'li modelleri extra anten gerektirmeden kamara içinde dahi sağlıklı ve normal çalışabiliyor.

cenkgul1976
06.04.11, 12:54
ozan bey nereden sipariş verdiniz ve kaca maal oluyor ?

lakerda
06.04.11, 14:33
ozan bey nereden sipariş verdiniz ve kaca maal oluyor ?

Abd den 800 usd civarında. postada sorun olabilir diye ordaki bir arkadaşın adrese göndertiyorum. oradan da bu gün oraya giden ve yakında dönecek olan bir arkadaşım alıp gelecek.

cenkgul1976
06.04.11, 14:58
sen en garanti yolu seçmişssin hayırlı olsun :D

lakerda
06.04.11, 15:00
sen en garanti yolu seçmişssin hayırlı olsun :D

sağol. gelirse bakalım. heyecanla bekliyorum. :D cihaz gelecek diye balığa bile gidemiyom onu denemeye uzak yol giderim diye. :D

cenkgul1976
06.04.11, 15:07
şuan fish finderin yokmu ?

TIGER
06.04.11, 15:33
Sevgili Cenk

Geç bunları genç.Geç bunları hatta geçiceksiniz bunları. yok dip derinlik şu kadar yok fiyat bu kadar yok bumu iyi şumu iyi. ALIN SİZE
en baba balık BULUCU ve balık TUTUCU. alın ,alın alın ve rahat edin balık garanti.
--------------
ORHAN BABA
%100 yerli ürünü.

cenkgul1976
06.04.11, 16:55
:cool: İYİDE AYDIN BEY ORHAN BEY DE BALIK BULUCU KULLANIYOR YANİ BALIĞIN KOKUSUNU TAKİBEDEREK BULMUYOR EVET TECRUBE HER NEKADAR İŞİN TEMELİNİ OLUŞTURSADA TEKNOLOJİSİZ OLMUYOR :D :D :D :D

OCEANBORN
07.04.11, 09:56
Büyük ihtimalle birkaçgün içinde FURUNO fcv 620 sahibi oluyorum :D . Sürekli araştırıyorum ve bu cihaz hakkında hiçbir kötü kelime duymadım. Bu cihazla ilgili bilgi ve deneyimi olanlar varsa öğrenmek isterim.saygılar

lakerda
07.04.11, 16:14
şuan fish finderin yokmu ?

soru banaysa yok

lakerda
07.04.11, 16:17
Büyük ihtimalle birkaçgün içinde FURUNO fcv 620 sahibi oluyorum :D . Sürekli araştırıyorum ve bu cihaz hakkında hiçbir kötü kelime duymadım. Bu cihazla ilgili bilgi ve deneyimi olanlar varsa öğrenmek isterim.saygılar

10 numara. kullananlada satanlada uzun uzun konuştum. teknede gördüm. menüleri gördüm fruno ve lowrance başka bir güzel. ben lowrance ı seçtim. derinlik için

y.sedat
07.04.11, 21:20
ozan bey sizin balık bulucu 1000 metreye kadar balığı gösteriyormu yoksa yer şeklinimi gösteryor malum siz çıkınca 1000 metrelere çıkıyorsunuz..

N@mık
07.04.11, 21:22
ozan bey sizin balık bulucu 1000 metreye kadar balığı gösteriyormu yoksa yer şeklinimi gösteryor malum siz çıkınca 1000 metrelere çıkıyorsunuz..

Ozan organik balık bulucu kullanıyor şu anda:cool: ve 2000 mt ye kadar ıskalamaz:cool:

y.sedat
07.04.11, 21:28
yani ısrarla tercih yapıyor oysa ff ler belli ne yaptığı:9

lakerda
08.04.11, 08:53

bizde balık bulucu yok şimdilik. ama gelende 400-500 m civarında dip yapısını vereceğini düşünüyorum. zaten balığı göstermesede olur ben dibi gördükten sonra. şimdilik macellan haritada belirlediğimiz noktalara GPS yoluyla gidiyoruz.

lakerda
08.04.11, 08:55
Ozan organik balık bulucu kullanıyor şu anda:cool: ve 2000 mt ye kadar ıskalamaz:cool:

organik balık bulucumun işleri yoğun. sözde ayda bir çıkacaktı. 5 aydır gidemiyoz balığa :D

lakerda
08.04.11, 09:08
yani ısrarla tercih yapıyor oysa ff ler belli ne yaptığı:9

param kıymetli ve istediğim belli olduğundan nerdeyse 1.5 senedir her fırsatta bunu satanlarlada kullananlarlada konuşmaya çalışıyorum. en son yunanistanda garminide- humminbird üde-lowrance da kullanan bir arkadaşla bir öğleden sonra bunu konuştum. o anlattı ben dinledim. ben sordum o anlattı. ne olur ne olmaz diye.
balık bulucudan 1000 metrede balık fotoğrafı çekmesini beklemiyorum. dip yapısını görmek yeterli benim için. oda 500 m ye ulaşsa yeter. her ne kadar 1500 m desede ben 500 m ye fit olurum ama ondan bile şüphelerim var. çünkü o maksimumlara çok kalite transducerlar la inebiliyorsun. onların fiyatı da neredeyse ff fiyatı. demek istediğiniz şeyleri bende biliyorum. ama mesela garminin ucuz modellerinin oyuncak olduğunu da biliyorum o bakımdan marka söyledim. yoksa komisyon karşılığı iş bağlıyor değilim;)

y.sedat
08.04.11, 10:06
iş bağladığınızı kastetmedim zaten:)elinde garminin ucuz modeli olanlar üzülür dedim .(bende yok onuda belirteyim);)

ozangur
08.04.11, 10:46
param kıymetli ve istediğim belli olduğundan nerdeyse 1.5 senedir her fırsatta bunu satanlarlada kullananlarlada konuşmaya çalışıyorum. en son yunanistanda garminide- humminbird üde-lowrance da kullanan bir arkadaşla bir öğleden sonra bunu konuştum. o anlattı ben dinledim. ben sordum o anlattı. ne olur ne olmaz diye.
balık bulucudan 1000 metrede balık fotoğrafı çekmesini beklemiyorum. dip yapısını görmek yeterli benim için. oda 500 m ye ulaşsa yeter. her ne kadar 1500 m desede ben 500 m ye fit olurum ama ondan bile şüphelerim var. çünkü o maksimumlara çok kalite transducerlar la inebiliyorsun. onların fiyatı da neredeyse ff fiyatı. demek istediğiniz şeyleri bende biliyorum. ama mesela garminin ucuz modellerinin oyuncak olduğunu da biliyorum o bakımdan marka söyledim. yoksa komisyon karşılığı iş bağlıyor değilim;)

Merhabalar. Bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim. Ben de uzun zamandır araştırma içindeyim. 4.30 Quicksilver botumda kullanmak üzere bir ff arıyorum. Hem jig hem de mercan, karagöz gibi küçük balık avlarında kullanacağım. Benim de bir kaç sorum olucaktı. Sorularım burdaki üstadlara anlamsız gelebilir, gerçekten bu konuyu aşmış abilerimiz var kendilerinden özür diliyorum eğer gereksiz sorular soruyorsam ;)

Sadece ff yeterli midir, bulduğumuz bir kayalığı ya da merayı GPS'de işaretleyememek pek hoş olmasa gerek. Acaba Combo modeller tutulmuyor mu, genelde hep sadece ff olan modeller üzerinde tartışılıyor çünkü. Bir de sanırım Combo modellerde Navionics gibi haritalar yüklü oluyor, bu haritalar mera bulmaya yardımcı olmuyor mu? Son olarak renkli ff'lere gerek var mıdır, siyah beyaz olması göz ardı edilebilecek bir özellik midir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

lakerda
08.04.11, 12:03
Merhabalar. Bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim. Ben de uzun zamandır araştırma içindeyim. 4.30 Quicksilver botumda kullanmak üzere bir ff arıyorum. Hem jig hem de mercan, karagöz gibi küçük balık avlarında kullanacağım. Benim de bir kaç sorum olucaktı. Sorularım burdaki üstadlara anlamsız gelebilir, gerçekten bu konuyu aşmış abilerimiz var kendilerinden özür diliyorum eğer gereksiz sorular soruyorsam ;)

Sadece ff yeterli midir, bulduğumuz bir kayalığı ya da merayı GPS'de işaretleyememek pek hoş olmasa gerek. Acaba Combo modeller tutulmuyor mu, genelde hep sadece ff olan modeller üzerinde tartışılıyor çünkü. Bir de sanırım Combo modellerde Navionics gibi haritalar yüklü oluyor, bu haritalar mera bulmaya yardımcı olmuyor mu? Son olarak renkli ff'lere gerek var mıdır, siyah beyaz olması göz ardı edilebilecek bir özellik midir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1- renkli modeller mevcut. ancak aynı paraya siyahbeyaz ve daha güçlü modellerden edinmek akıllıca olabilir bütçe bakımından sıkıntı varsa
2- combo modeller daha pahalı olduğundan forumlarda konuşulan modeller sadece ff. ancak mesela benim beğendiğim ve sipariş verdiğim model combo.
3- haritalara extra paralar vermeden ulaşılabilinenleri genelde kıyı haritaları. mesela derinlik işinide göreyim derseniz para vermek gerekebilir. ancak her amaç için harita mevcut bu alanda.
4- bence ff dan önce gps olmalıdır. (combo alınmayacaksa)

TIGER
08.04.11, 12:05
:cool: İYİDE AYDIN BEY ORHAN BEY DE BALIK BULUCU KULLANIYOR YANİ BALIĞIN KOKUSUNU TAKİBEDEREK BULMUYOR EVET TECRUBE HER NEKADAR İŞİN TEMELİNİ OLUŞTURSADA TEKNOLOJİSİZ OLMUYOR :D :D :D :D

--
Fark edermi bizde yerli üretim çok vesselam.

alın ,alın yetişip alın.
%100 yüz yerli
Vedat abimiz .buyrun burdan yakın.

ozangur
08.04.11, 12:08

1- renkli modeller mevcut. ancak aynı paraya siyahbeyaz ve daha güçlü modellerden edinmek akıllıca olabilir bütçe bakımından sıkıntı varsa
2- combo modeller daha pahalı olduğundan forumlarda konuşulan modeller sadece ff. ancak mesela benim beğendiğim ve sipariş verdiğim model combo.
3- haritalara extra paralar vermeden ulaşılabilinenleri genelde kıyı haritaları. mesela derinlik işinide göreyim derseniz para vermek gerekebilir. ancak her amaç için harita mevcut bu alanda.
4- bence ff dan önce gps olmalıdır. (combo alınmayacaksa)

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Iphone ya da benzeri marka ve GPS özelliği bulunan akıllı telefonlar işimizi görür mü? Malum bu telefonların GPS özellikleri de son derece gelişmiş durumda. Google sağolsun :)

lakerda
08.04.11, 12:10
iş bağladığınızı kastetmedim zaten:)elinde garminin ucuz modeli olanlar üzülür dedim .(bende yok onuda belirteyim);)

yunanistanda ziyaret ettiğim adamın evinde raflarda garminin değişik modelleri vardı. teknede kullanıp söktüğü. mesela o işe başlarken ekonomik davranayım diye 3 sefer alma makinayı dedi. hatta istersen al götür garmini ama senin işine yaramaz dedi. hareketliyken dibi okumakta pek zorlanmayan bir makina olmalı dedim. o da tecrübelerini anlattı. bende orda konuştuğum teknede ve dükkanda gördüğüm modellerin bana anlatılan yönlerini söylemeye çalışıyorum. ne aldığımızı bilelim diye. çünkü orada kullanılan pek çok amrka ülkemize ya girmedi ya yeni. ama orlarda neredeyse bedava olan modelelre burda bi sürü para istiyorlar.
yani her ff ff değil. iyi bakmak bütçeye uygun olanı almak lazım. mesela renkli bir A markası ff alacağıma aynı paraya hatta daha ucuza siyah beyaz yüksek çözünürlüklü B markasının ff ini almak daha tatmin edici sonuçlar verecek. bunu küçük çaplı uluslararası bir araştırmayla bulmak mümkün.
yani amacım bilerek duyarak alalım. keşke duysaydım demiyelim. en azından adını bilelim modeli bilelim farkı bilelim alırken. bize balık boyunu fotoğrafını vermeyeceğini bilelim. yani hayal kırıklığı yaşamayalım diye

champions162
08.04.11, 12:29
Sevdiğim birdostum garmin300c hediye etti.Bursa'da (Mudanya gemlik kapaklı) işimi görür mü? Cihaz hakkında görüşlerinizi alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler.

ozangur
08.04.11, 13:32
Merhaba Arkadaşım bu platformun üyesiyim, fakat bu işin ticaretini yaptığım için yorumdan uzak duruyorum. Bazı yorumlar çok mantıklı ve özel bir şekilde doğru yazılmış,Fakat bu işi yeni öğrenmek isteyen arkadaşların anlıyacağı dilde değil. Cevap alamadığın hds5x konusunda bilgi vereyim.
Ben Marmarada hds-8+sturucturescan kullanıyorum.hds5x sadece balık bulucudur.
Frekansları 200+83+50khzdir Transducer'i dual frekans alırsan 200+50 çalıştırmak zorundasın, tek single frekans Transducer alırsan 200+83 çalışır.Dual frekansta 200khz 40 derece 50khz 90 derece açar. single ise 200khz 60 derece 83khz 120 derece açar.watt gücü uçtan uca 30000w. Fakat bu transducerlerle 1500 m. derinlikleri göremezsin bunun için 1kw.bronz transducer alman gerekir.açıları 200khz 15 derce 50 khz 21 derecedir yukarıdaki aynaların açıları ve transducer watt gücü düşük olduğu için sinyal ve güç kaybına uğrarlar.Zaten cihaza uyumlu aynaları cihazın balıkçılık modundan cihaza kaydedersin cihaz bu ayna güncellemelerini tanır. 100m.den sonra 50 khz de çalışmak zorundasın sebebini kazım arkadaşımız yukarıda anlatmış. ama dual trasducerler 50 khz'de 150-200m.ye kadar sonuç verdiği oluyor.Cihaz Türkçe menü ayrıca sonradan satın alarak yan ve dik görüntüleme modülü takabiliyorsun.(sturucture scan 800+455khz) cihaz dual frekans plastik transducerlerda orta su balıklarını bütün cihazlardan daha iyi okuyabiliyor.Dikkat: bu cihaz farklı geliştirilmiş bir teknolojiye sahiptir.(Broadbandsounder)ve HDS=high defination system. Ayrıca gps'li modelleri extra anten gerektirmeden kamara içinde dahi sağlıklı ve normal çalışabiliyor.

Merhaba, bu işin ticaretini yaptığınızı ifade etmişsiniz ve sanırım Kocaeli'ndesiniz. Eğer özelden mesaj atabilirseniz sizinle irtibata geçmek isterim, ben de eşimin memleketi olması nedeniyle hafta sonları İzmitte oluyorum. Teşekkürler.

Bozok
08.04.11, 13:43
birinci sayfadan orta sayfalara doğru kafam iyice karıştı ve 1500 oldu. :eek::eek:

Son sayfalara doğru geldikce ve özellikle Ozan'ın yazdıklarını okuyunca ff konusu kafamda biraz daha netleşti. :)

Teşekkür ederim Ozan :cool:

lakerda
08.04.11, 14:11
Cevaplar için çok teşekkür ederim. Iphone ya da benzeri marka ve GPS özelliği bulunan akıllı telefonlar işimizi görür mü? Malum bu telefonların GPS özellikleri de son derece gelişmiş durumda. Google sağolsun :)

gps gps dir. ama bazı modeller örneğin 36.989 gibi bir koordinat verir. ama standartta 36.456 gibi bişeydir.çünkü sistem 60 üzerinden çalışıyor. eğer koordinat aldığınız cihaz (tel-gps-combo model) .789 gibi rakamlar veriyorsa aynı noktayı o cihazdan başka bir sistem kullanan cihazla bulamazsın. ya da harita koordinatlarını yüklediğinde bulamazsın. buna dikkat et gerisi kolay. yani iki farklı kodu kullanan 2 farklı makina aynı noktanın koordinatını farklı verebilir. örneğin ben ve bir arkadaşım aynı noktada işaretledik onun makinanın aldığı kodu benimkine yükledim 86km öteyi gösterdi. ama googledan aldığımı yükleyince 400 m güneyine düşüyor. gibi kullandıkça alışılacak şeyler var.

lakerda
08.04.11, 14:12
birinci sayfadan orta sayfalara doğru kafam iyice karıştı ve 1500 oldu. :eek::eek:

Son sayfalara doğru geldikce ve özellikle Ozan'ın yazdıklarını okuyunca ff konusu kafamda biraz daha netleşti. :)

Teşekkür ederim Ozan :cool:

önemli değil. :D benim kafada gide gele gide gele en sonunda bu fruno ve lowrance ı kullanan biriyle konuşmadan alamyacağım dedim. taa yunanistanda çıktı karşıma. aslında tekne büyük olsa 8 m gibi parada çok olsa 10000 usd gibi ne modeller var ama. imkan işte.

ozangur
08.04.11, 14:32
gps gps dir. ama bazı modeller örneğin 36.989 gibi bir koordinat verir. ama standartta 36.456 gibi bişeydir.çünkü sistem 60 üzerinden çalışıyor. eğer koordinat aldığınız cihaz (tel-gps-combo model) .789 gibi rakamlar veriyorsa aynı noktayı o cihazdan başka bir sistem kullanan cihazla bulamazsın. ya da harita koordinatlarını yüklediğinde bulamazsın. buna dikkat et gerisi kolay. yani iki farklı kodu kullanan 2 farklı makina aynı noktanın koordinatını farklı verebilir. örneğin ben ve bir arkadaşım aynı noktada işaretledik onun makinanın aldığı kodu benimkine yükledim 86km öteyi gösterdi. ama googledan aldığımı yükleyince 400 m güneyine düşüyor. gibi kullandıkça alışılacak şeyler var.

Süper bilgiler, çok teşekkür ederim.

neco-1
08.04.11, 16:45
Dediğiniz gibi balık bulucuda ekranda görülen balık grafiklerine aldanmamak, cihazı daha çok dip zemin yapısını anlamak ve topukları bulmak için kullanmak lazım. hassasiyeti arttırılmış cihazlarda oltanızın ucundaki kurşunu bile size balık olarak gösterebilir. Ben ahşap teknemde GARMİN 298/C balık bulucu ve haritalı gps kullanıyorum. Gözü tekne omurgasınına yakın,teknenin ortalarına gelecek şekilde tekneyi delerek ahşap bir koruyucu içine gömerek monte ettim. Gözün dış yüzünü senede bir defa temizlemek yetiyor. Bölünmüş ekranda hem teknenin konumunu hemde dibi görmek mümkün.

kusadali
10.04.11, 02:00
Bu fishfinderlar konusunda çok çok uzun bir araştırmadan sonra siparişini verdiğim cihazın bilgilerini paylaşmak istedim sizlerle. Benim sizlere tavsiyem eğer biraz paraya kıymayı düşünüyorsanız kesinlikle o veya bu şekilde cihazınızı yurt dışından temin ettirmeniz.
markabulucu.com diye yenibir site var, Türkiye'den almayı düşündüğünüz cihazın çok çok çok üst modelini Türkiye'deki çok çok alt modelinin fiyatından daha ucuza Amerika'dan getirtebiliyorsunuz. Satışlarda gittigidiyor, yada ebay.com gibi güvenilir siteler üzerinden yapılmakta. Ben Garmin 160C getirttim, cihazdan cok memnunum.

Maksimum derinlik 274 metre
Çalışma Açısı 14o/ 45o
Çıkış Gücü 150 W RMS - 1200 W (peak to peak)
See-Thru teknolojisi var
Çift Frekans var
Ultrasroll™ var
Ekran Boyutu 8.1 cm x 8.1 cm
Ekran Çözünürlüğü 128 x 128 pixel
Frekans 50 kHz / 200 kHz
Hız Sensörü yok
Sıcaklık Sensörü var
Sığ su ve derinlik alarmı var
Su geçirmezlik IPX7 ( 1 metre suda 30 dakika dayanıklılık )

cemşid
10.04.11, 13:19

değerli bilgilerinizin teşekkür ederim, bende haritaların koordinatlarını telefonuma giremiyordum 60 üzerinden çalıştığı için ve girebildiğim koordinatlarla da istediğim yeri bulamıyordum, benim telefonumda işaretli bir derinliğin koordinatları haritada başka koordinant gösteriyordu, şimdi benim merak ettiğim şu; derinlik haritalarında bir yeri telefonumla bulmak için ne yapmam gerekiyor ya da derinlik haritalarının yüklü olduğu denizcilerin kullandığı navigasyon laetlerinden mi almam gerekiyor? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

ozangur
10.04.11, 14:29
Bu fishfinderlar konusunda çok çok uzun bir araştırmadan sonra siparişini verdiğim cihazın bilgilerini paylaşmak istedim sizlerle. Benim sizlere tavsiyem eğer biraz paraya kıymayı düşünüyorsanız kesinlikle o veya bu şekilde cihazınızı yurt dışından temin ettirmeniz.
markabulucu.com diye yenibir site var, Türkiye'den almayı düşündüğünüz cihazın çok çok çok üst modelini Türkiye'deki çok çok alt modelinin fiyatından daha ucuza Amerika'dan getirtebiliyorsunuz. Satışlarda gittigidiyor, yada ebay.com gibi güvenilir siteler üzerinden yapılmakta. Ben Garmin 160C getirttim, cihazdan cok memnunum.

Maksimum derinlik 274 metre
Çalışma Açısı 14o/ 45o
Çıkış Gücü 150 W RMS - 1200 W (peak to peak)
See-Thru teknolojisi var
Çift Frekans var
Ultrasroll™ var
Ekran Boyutu 8.1 cm x 8.1 cm
Ekran Çözünürlüğü 128 x 128 pixel
Frekans 50 kHz / 200 kHz
Hız Sensörü yok
Sıcaklık Sensörü var
Sığ su ve derinlik alarmı var
Su geçirmezlik IPX7 ( 1 metre suda 30 dakika dayanıklılık )

merhaba, bu siteye erişemedim sanırım henüz yeni yapılan bir site. tam adını yazabilirseniz sevinirim. kuşadasına selamlar.

Cenk Bayraktar
11.04.11, 09:15
Bu konuyu bir güncelleyelim , bu hafta da güzel bilgiler gelicek diye tahmin ediyorum :)

cemşid
11.04.11, 12:20
Bu konuyu bir güncelleyelim , bu hafta da güzel bilgiler gelicek diye tahmin ediyorum :)

inşallah, sabırsızlıkla bekliyoruz...

lakerda
11.04.11, 14:17
değerli bilgilerinizin teşekkür ederim, bende haritaların koordinatlarını telefonuma giremiyordum 60 üzerinden çalıştığı için ve girebildiğim koordinatlarla da istediğim yeri bulamıyordum, benim telefonumda işaretli bir derinliğin koordinatları haritada başka koordinant gösteriyordu, şimdi benim merak ettiğim şu; derinlik haritalarında bir yeri telefonumla bulmak için ne yapmam gerekiyor ya da derinlik haritalarının yüklü olduğu denizcilerin kullandığı navigasyon laetlerinden mi almam gerekiyor? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

haritacılık kodlarını kullanan bir gps olmalı. en kolayı bu. bazı firmalar özellikle navigasyon işi yapanlar yazılımda bir ayarlamayla işi içinden çıkılmaz hale getiriyorlar. bu bakımdan basit gps cihazları harita uyumu bakımından daha iyi. mesela magellan GPS ve magellan derinlik haritası kullanıyosanız koordinatta bir problem olmuyo. uyumlu harita ve gpsleri kullanmak iyi olur bence.

cemşid
11.04.11, 20:55
haritacılık kodlarını kullanan bir gps olmalı. en kolayı bu. bazı firmalar özellikle navigasyon işi yapanlar yazılımda bir ayarlamayla işi içinden çıkılmaz hale getiriyorlar. bu bakımdan basit gps cihazları harita uyumu bakımından daha iyi. mesela magellan GPS ve magellan derinlik haritası kullanıyosanız koordinatta bir problem olmuyo. uyumlu harita ve gpsleri kullanmak iyi olur bence.

çok teşekkür ederim, anlaşılan bize yine masraf görünüyor...

byk
12.04.11, 11:39
lvaryemez@gmail.com

byk
12.04.11, 11:40
Merhaba, bu işin ticaretini yaptığınızı ifade etmişsiniz ve sanırım Kocaeli'ndesiniz. Eğer özelden mesaj atabilirseniz sizinle irtibata geçmek isterim, ben de eşimin memleketi olması nedeniyle hafta sonları İzmitte oluyorum. Teşekkürler.
lvaryemez@gmail.com

OCEANBORN
15.04.11, 13:44
Balık bulucular konusundaki en önemli hususlardan biriside sanırım montaj şekli. Aynaya ya da livara nasıl monte edildiğini bilenler paylaşırsa hatta resimler yada çizimlerle bunları anlatırsa çok değerli bilgiler elde edeceğimizi ve ihtiyacı olanların yararlanacağı güzel bir kaynak oluşturacağımızı düşünüyorum.
Saygılar, Rastgele

lakerda
15.04.11, 16:20
Balık bulucular konusundaki en önemli hususlardan biriside sanırım montaj şekli. Aynaya ya da livara nasıl monte edildiğini bilenler paylaşırsa hatta resimler yada çizimlerle bunları anlatırsa çok değerli bilgiler elde edeceğimizi ve ihtiyacı olanların yararlanacağı güzel bir kaynak oluşturacağımızı düşünüyorum.
Saygılar, Rastgele

en iyi yerin motorun hemen önü olduğunu söylediler. önde olursa hava kabarcıklarından etkileniyormuş.

ozangur
19.04.11, 10:01
en iyi yerin motorun hemen önü olduğunu söylediler. önde olursa hava kabarcıklarından etkileniyormuş.

Başka bir platformda bu konuda açılan bir başlık var ve çok güzel anlatılıyor bu montaj işi. Ama burda paylaşmam doğru olur mu bilmiyorum. Bazen hoş bakılmıyor bu durumlara o yüzden onay verilirse linkini paylaşmak isterim.

Cenk Bayraktar
22.04.11, 23:59
Başka bir platformda bu konuda açılan bir başlık var ve çok güzel anlatılıyor bu montaj işi. Ama burda paylaşmam doğru olur mu bilmiyorum. Bazen hoş bakılmıyor bu durumlara o yüzden onay verilirse linkini paylaşmak isterim.

O paylaşımı yapanda iyi bir arkadaşımız , konunun ehli birisidir dostum :)

OCEANBORN
23.04.11, 11:14
Biz cihazı motorun sağ tarafına olabildiğince uzağa monte ettik.Ancak motorun ykseklik ayarıyla ilgili bir mil var arkadaş onunla önceden oynadığı ve bizde aç kurtlar gibi denize saldırdığımız için 2. gunun sonunda denizden cıkarken bu yukseklik ayarı aklımıza geldi de düzelttik.Önceden motor cok fazla su sıcratıyordu.Cihaz furuno fcv 620. kullanmaya yeni başladık ve kullanmayı hiç bilmememize ramen oldukca iyi sonuc aldığımızı düşünüyorum.Güvenilir bir cihaz olduğunu herkes söylüyor zaten.Avımızı 1 adet 3kg lagos ile tamamladık ve çocuklar gibi sevindik :) .Cihazı evde demo modunda çalıştırıyorum ,Demodayken de sizin yaptığınız ayarlara cevap veriyor ve sizin cihazı çözmenizi kolaylaştırıyor.Yinede bu konuda hala cok eksik olduğumu söylemeliyim.

ediz
14.05.11, 15:19
selam arkadaşlar benim aldığım cihaz raymarine a50d cihazdan memnunum ancak derin sularda o kadar işe yaramıyor üzerindeki transducer airmar p58 500w eğer bu cihaza 1kw değerinde transducer alırsam derin sularda ayrıntı görebilirmiyim yani balığı veya bir batığı ayırt edebilecek duruma gelecek mi bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim teşekkürler .

Cenk Bayraktar
01.07.11, 13:24
Kaldığımız yerden devam :) , görüş ve öneriler sizleri bekler .

tayyar
01.07.11, 16:01
Slm.bendehummınbırd 323 var.4 defa kullandım tekneyi sattım duruyo.ben memnun kaldım.fiatıda uygun.profesyonel model.renkli degil ama özellikleri çok.renkli olsun diye o kadar fark vermek istemedim.önemli olan dip yapısını göstermesi.320 mtkücük büyük balık ayarı,zum.83.200khz vs her sey var.bence imkanın varsa gps lisini aimanı tavsiye ederim.

Cenk Bayraktar
11.07.11, 09:22
Slm.bendehummınbırd 323 var.4 defa kullandım tekneyi sattım duruyo.ben memnun kaldım.fiatıda uygun.profesyonel model.renkli degil ama özellikleri çok.renkli olsun diye o kadar fark vermek istemedim.önemli olan dip yapısını göstermesi.320 mtkücük büyük balık ayarı,zum.83.200khz vs her sey var.bence imkanın varsa gps lisini aimanı tavsiye ederim.

Öneriniz için teşekkürler , eğer fotoğraflarını çekip tanıtım amaçlı bilgi verirseniz daha faydalı olur düşüncesindeyim.

egm06
20.10.11, 20:52
slm cihazlar hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim

Levrek78
11.11.11, 20:23
Merhaba balikseverler

YEni aldığım ff60 ile balık avları gerçekleştiriyorum. Sizlere sorum radar ekranında balık avlayabilmek için için kötümün ayarlar ne olmalı? Mrkadan bağımsız ayarlar nelerdir?

Ek olarak elinizde daha onceden tecrübe ile elde ettiginiz balık radar görüntüleri varsa paylaşır mısınız? Hangi görüntü nasıl bir balığı ifade eder bir anlamak ve öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler

Cenk Bayraktar
22.12.11, 12:59
slm cihazlar hakkında biraz bilgi verirseniz sevinirim

Merhaba balikseverler

YEni aldığım ff60 ile balık avları gerçekleştiriyorum. Sizlere sorum radar ekranında balık avlayabilmek için için kötümün ayarlar ne olmalı? Mrkadan bağımsız ayarlar nelerdir?

Ek olarak elinizde daha onceden tecrübe ile elde ettiginiz balık radar görüntüleri varsa paylaşır mısınız? Hangi görüntü nasıl bir balığı ifade eder bir anlamak ve öğrenmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler

Günceldir :)

incekumlu07
14.05.12, 09:59
Selam.Balık bulucu alacak arkadaşların öncelikle kullanım alanlarını bilmeleri gerekir.Ben ilk defa 180 m derinliği göstereni aldım.Uzun zaman ihtiyacımı karşıladı.Fakat daha sonra DERİN SU merakı başladı ,yetmedi.Şimdi Garmin 340 C var.570 m derinliği gösterdi.Sanırım bütün ihtiyaca cevap verebilir.Tek eksiği türkçe menü yok.Garmin 400C modelinin türkçe menüsü var biliyorum.Sanırım daha kolay kullanılır.Gerçi bir defa ayarlandığında sürekli kullanılır.Herkese RASTGELE.

yahyamert
14.05.12, 10:28
Merhaba, son model misinalar-ipler-vs. teknolojik donanım bir tarafa olmak üzere; bu tür, balıkları hiçbir ortamda rahat bırakmayacak-şans tanımayacak teknolojik ekipmanı tamamen amatörlüğe ve doğaya aykırı buluyorum....Bilemiyorum benim kişisel görüşüm bu-katılırsınız veya katılmazsınız....Bana tamamen ters....Saygılarımla...

alhamra
14.05.12, 12:12
Merhaba internette gordum cok ilgimi cekti HUMMINBIRD 798CI HD dip yapisini 2 boyutlu algiliyor ve fotograf gibi gosteriyor gozukuyor bilgisi olan varmi nasil bir alet.Fiyati yuksek ama yurtdisindan getirilebilir diye dusunuyorum.

Murat Sağlam
14.05.12, 12:53
Üstadım bu konu için gerçekten çok teşekkür ederim. Altın gibi kıymetli bilgiler geleceği kesin. Bütün sayfaları okuyamadım ama yine de teşekkür etmek istedim. Geçen sen bende bu zamanlar bir balık bulucu almaya niyetlenip benzer bir konu açmıştım ama doğru düzgün bilgi alamamıştım. Tekrar teşekkür ederim.

tuncali
06.06.12, 23:22
ben hisarönü körfezinde avlanıyorum derinlik en fazla 80-90 metre ne önerirsiniz

lakerda
07.06.12, 18:38
sonunda yıllardır planlarını yaptığı lowrance HDS 5 gen 2 ile buluştum. denizle buluşması için bir kaç hafta işleri yoluna koymayı bekliyor. harika olacağını düşünüyorum. yurtdışı kullanıcılarıyla yaptığım yüzyüze görüşmelerde memnun olmayanını görmedim. bakalım bizim durum ne olacak

ataman
10.11.12, 11:51
Selemlar yeni furuno 627 ve lowrance hds 5 gen2 arasında karar veremiyorum siz bu cihazı denediyseniz görüşlerinizi alabilirmiyim.Hangisini tavsiye edersiniz birde sanırım 50/200 hz ve 83/200 hz seçenekleri var lowrance'ın tam olarak cihazın adınıda yazarsanız bizde daha sağlıklı kararlar vermiş oluruz kalın sağlıcakla

Bozok
13.11.12, 12:50
sonunda yıllardır planlarını yaptığı lowrance HDS 5 gen 2 ile buluştum. denizle buluşması için bir kaç hafta işleri yoluna koymayı bekliyor. harika olacağını düşünüyorum. yurtdışı kullanıcılarıyla yaptığım yüzyüze görüşmelerde memnun olmayanını görmedim. bakalım bizim durum ne olacak

Ozan, sonuçtan haberder eder misin? :)

Bozok
15.11.12, 16:49
Ozan, sonuçtan haberder eder misin? :)

Güncel :rolleyes:

ayhanaydin
19.11.12, 13:25
Konuda bilgili ve tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum, maksimum avlanma derinliği 120-130 metre. (Çandarlı/İZMİR) E-buy fiyatlarına baktım, lowrance elite-5x, furuno LS 6100 veya LS 4100 modelleri ulaşabileceğim ürünler. BAhsettiğim derinlikte bu cihazlar ne ölçüde yararlı olur? Bir cevap verirseniz sevinirim. Öncelikli hedef jig. Herkese selamlar...

tarık akil
29.11.12, 17:11

MERHABALAR,,sevgili arkadaşlar eco 300 c garmin balık bulucu aldım .yarın teslim edilecek kısmetse. 5.30 mt fiber teknem var 9.9 kıçtan takma motor ile birlikte. hafta sonu montaj yapmak istiyorum. aynayı nasıl ve hangi kısma takmayı tavsiye edersiniz.(bir paylaşımda livar içine konmanın sıcaklık haricinde performans düşürmediği söyleniyor. katılırmısınız.?bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.. güzel günler diliyorum...

filfaik
29.11.12, 23:45
Evet doğrudur livar içinde sıcaklık hariç performans düşüklküğü olmuyor. Aynayı teknede direk tek kat yüzeyli polyesterede epoksi yapıştırıcı ilede yapıştırabilirsin.Sabit kalmasını istiyorsan tabii

tarık akil
30.11.12, 11:00
Evet doğrudur livar içinde sıcaklık hariç performans düşüklküğü olmuyor. Aynayı teknede direk tek kat yüzeyli polyesterede epoksi yapıştırıcı ilede yapıştırabilirsin.Sabit kalmasını istiyorsan tabii
çok teşekkür ederim bilgilerinize son sorum tek kat fiber ya baş altında ya kıç altında var. seyir halinde köpüklerin engellemesini sağlamak için hangi taraf olmalı... ayrıca hem yapıştırmak hemde sabit kalmasını istediğimi düşünürsek ayna buyutunda oyulacak 2 cm kalınlıgındaki bir köpüğü fibere yapıştırsam,ardından aynayı köpüğe sıkıştırsam performans kaybedermiyim.( zira fiberden yaklaşık 2 cm yukarda kalacak ayna) tekrar teşekkürler..

filfaik
30.11.12, 20:35
çok teşekkür ederim bilgilerinize son sorum tek kat fiber ya baş altında ya kıç altında var. seyir halinde köpüklerin engellemesini sağlamak için hangi taraf olmalı... ayrıca hem yapıştırmak hemde sabit kalmasını istediğimi düşünürsek ayna buyutunda oyulacak 2 cm kalınlıgındaki bir köpüğü fibere yapıştırsam,ardından aynayı köpüğe sıkıştırsam performans kaybedermiyim.( zira fiberden yaklaşık 2 cm yukarda kalacak ayna) tekrar teşekkürler..

Kesin kural şu;

Ayna ile fiber arasında hiç boşluk olmayacak ayna fibere yapışacak.Teknenin kıç tarafına bağlarsan daha verimli olur.Aynanın sığabileceği bir pvc boru al altını teknenin tabanına göre tesviye et ayna deniz dibine parelel olacak şekilde boru ile aynayı bantla içine epoksi yada polyester i dök ayna yarım cm polyestere girsin donunca işlem tamamdır.
Kolay gelsin

Vedat Abayoğlu
30.11.12, 20:44
Merhaba internette gordum cok ilgimi cekti HUMMINBIRD 798CI HD dip yapisini 2 boyutlu algiliyor ve fotograf gibi gosteriyor gozukuyor bilgisi olan varmi nasil bir alet.Fiyati yuksek ama yurtdisindan getirilebilir diye dusunuyorum.

Bende bu modele kafa yormaktayım şu an.Kullanan varsa önerilerini bende beklemekteyim.

Sevgiler

tarık akil
04.12.12, 14:24
Kesin kural şu;

Ayna ile fiber arasında hiç boşluk olmayacak ayna fibere yapışacak.Teknenin kıç tarafına bağlarsan daha verimli olur.Aynanın sığabileceği bir pvc boru al altını teknenin tabanına göre tesviye et ayna deniz dibine parelel olacak şekilde boru ile aynayı bantla içine epoksi yada polyester i dök ayna yarım cm polyestere girsin donunca işlem tamamdır.
Kolay gelsin
çok teşekkür ederim hafta sonu aynen montajlıyorum..tekrar teşekkürler,,,

bülent33
22.12.12, 12:42
www.bekmarine.com sitemizden her türlü profosyonel balık bulucularını bulabilirsiniz.