PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ülkemizde Ticari Balıkçılık


ArateuS
17.12.09, 18:37
Denizlerle çevrili olan Türkiye coğrafyasında büyük bir önem arz eden balıkçılık sektörü, gerek balığın avlanmasından taki soframıza gelene kadar geçen bir çok merhaleden ve evreden oluşur. Bu evrelerde en büyük faktör ise balıkçılığın doğru zamanda ve doğru türler ile yapılıp ekolojik sistemin ve dengenin bozulmasını sağlamadan gerçekleştirmek tüm balık avcılığı yapan balıkçılık sektörü mensupları tarafından gerçekleştirilir. Zamanı gelmeden avlanan bir deniz ürünü nasıl balık türlerinin geleceğini tehdit ediyorsa zamanı gelipte avlanmayan bir deniz ürünüde aynı tehlikeyi taşır. Bu başlık altında balıkçılık sektörü hakkındaki tüm konuları paylaşabileceğimiz bir platform oluşturmak istedim.

Başlık altında tanıtmaya başlamak istediğim konulardan biri ise bu balıkların yakalanmasını sağlayan ihtisal vasıtaları yani balıkçı tekneleri ve tipleridir. Gelin hep birlikte balıkçı teknelerini tanıyalım.

Balık avcılığı yapan tekneleri gruplara bölersek;

1-) Dipten sürtme ağ ile avlanma yapan tekneler.
2-) Çevirme ağ ile balık avlayan tekneler.
3-) Serpme ağ ile balık avlayan küçük çaptaki balıkçı tekneleri/kayıkları.

1-) Dipten sürtme ağ ile avlanma yapan tekneler (Trol tekneleri): Ülkemizde genellikle Karadeniz'in bazı kesimleri Ege'nin tamamı ve Akdeniz'in bir bölümünde trol tekneleri ile trol avcılığı yapılır. Trol avcılığı bir tekne ile yapıldığı gibi her iki tekneni aynı trol ağını aynı süratte çekmesi ilede yapılabilir. Torba ağın bir ucu bir teknede diğer ucu ise diğer tekneye bağlanarak tarama işlemi gerçekleştirilir. Trolcülük dip su trolü ve orta su trolü olarak iki kısıma ayırılır. Kardeniz'in bazı kesimlerinde orta su trolü yapılır. Trol avcılığı genelde dip balıkları ve çeşitli dipte yaşayan deniz ürünlerini avlamak için yapılır. Her balıkçı teknesi dizayn olarak ve ağ atma biçimi olarak farklı olduğu gibi trol tekneleride bazı bakımlardan diğer tekne gruplarından ayrılır. Trol ağları genelde deniz dibini tarayarak balık avladığı için deniz ürünlerinin avlanma mevsimi gelmedikçe trol ile balık avcılığı sezonu belirli periyodlarla bakanlık tarafından belirlenir.

Trol ağları

http://www.picturelines.com/images/vhxwpu6axuoeyq0cf1rj.jpg (http://www.picturelines.com/)

Yukarıdaki resimdede görüldüğü gibi torba ve büzme ağ şeklinden ibarettir. Torbanın en üstünde mantar yaka denilen suyun dibinde ağ ağzının açık kalmasını sağlayan mantar parçalar ve hemen altındada aynı simetride ağın dibe batmasını ve dibi sürmesini sağlayan kurşun yaka denilen bir kısım mevcuttur. Bu ağ resimde Bridle denilen ağ kapısı yani kapı dediğimiz altı kızaklı tahta bloklar ile suyun içinde ilerler. Kapıların görevi her trol ağında iki tane mevcut olup, her iki kapıda tekne tarafından çekilen trol ağının denizin içinde devamlı ağzının açık kalabilmesini sağlamak içindir. Kapılar deniz dibine kurşun yakalar gibi temas ederler ve bu temas sonucunda kapılardaki kızaklar vasıtasıyla dipteki çamuru kaldırarak deniz ürününün önünü göremeden direk ağın içine girmesini sağlarlar. Kapılardan trol ağına kadar devam eden halatlar bitkisel veyahut sentetik, Trol ağı kapısının başladığı ek yerinden trol teknesindeki bağlantı bomuna kadar uzanan kısım ise çelik halattır. Yanlızca bomdan trol kapısına kadar gelen çelik halat trol ağının kapısına çelik zincirle bağlanır. Çelik zincirin amacı kapının dört bir yanını destekleyerek kapının devamlı suyun içinde dik durmasını sağlar. Bu şekilde tekne tarafından çekilen trol ağı denizin dibindeki her türlü canlı veyahut herhangi aranan bir nesneyi kolaylıkla ağ içine alıp yukarı çekebilir.

http://www.picturelines.com/images/6mvm5f52s49ccxr6t6z.jpg (http://www.picturelines.com/)

Yukarıdaki şekilde bir trol teknesi görmekteyiz. Kapılardan boma kadar uzanan çelik halatlar teknenin her iki yanına açılmış direklerden ırgat mataforası motoruna bağlanır. En üstteki ana direk ve matafora sistemi ise trol ağının mantar yaka denilen en üst kısmına bağlıdır ve trol ağı çekilirken ağın büzülmesini ve yakalanan deniz ürünün ağ içinde hapis olmasını sağlar. Trol avcılı ile ilgili bir kaç resim aşağıda belirtilmiştir.

Trol ağının tekne tarafından nasıl çekildiğini belirten şematik bir resim.

http://www.picturelines.com/images/k7c5xnt6tyrdjybm97b.jpg (http://www.picturelines.com/)

Trol ağı ve dipte sürten kurşun yaka.

http://www.picturelines.com/images/bj4rvw0g9qaze3eadoo2.jpg (http://www.picturelines.com/)

Trol ağı ve trol teknesi.

http://www.picturelines.com/images/icrgmw94xa5smg4viq.jpg (http://www.picturelines.com/)

2-) Çevirme ağ ile balık avlayan tekneler (Gırgır tekneleri): Gırgır avcılığı hemen hemen her denizimizde bilhassa çok alışık olduğumuz Karadenizde yapılır. Gırgırlar genellikle Karadenizimiz ile özdeşmiştir. Gırgır tekneleri trol teknelerinin aksine balık avcılığı yaparken sabit dururlar. Trol tekneleri ise aksine devamlı trol ağını deniz dibine sürterek gitmeleri gerektiği için hareket halindedirler. Gırgır teknesinde bulunan sonar dip ekosu cihazı vasıtasıyla denizin altındaki balık sürüsü belirlenir ve hemen gırgır teknesinin üstünde kıç tarafında kayar bir vaziyette bulunan kancabaş adı verilen yardımcı tekne tarafından geminin kıçından başına kadar gırgır ağı serilir. Ağ serildikten sonra kancabaşın çektiği halatın en ucu gırgır teknesindeki en yüksek ve en güçlü direğin tepesinde hook denilen kanca ve matafora tertibatına bağlanır.

http://www.picturelines.com/images/20uszuvg75y9lhapvx5.jpg (http://www.picturelines.com/)

Yukarıdaki şekildede görüldüğü üzere ağın tamamen çepeçevre sarıldığına emin olunduktan sonra kancabaş teknesi gırgır teknesini sabitlemek ve devamlı aynı mevkide kalmasını sağlamak için bir kalın halat vasıtasıyla tekneyi var gücü ile yedekler .

http://www.picturelines.com/images/5k0xuvj5s83u89cvgcai.jpg (http://www.picturelines.com/)

Yedeklemesinin amacı gırgır teknesi gırgır ağını toplarken ağırlığın büyük bir kısmını fiziksel olarak ağa ve ağın içinde bulunan deniz ürününe verdiği için ister istemez gırgır ağı gırgır teknesini kendi üstüne doğru çekmeye çalışır. Aksi yönden ise kancabaş teknesi aynı çekme gerilimini absorbe ederek gırgır teknesinin deniz ürününü gırgır ağıyla rahatlıkla ve güvenli bir biçimde sarmasını sağlar.

http://www.picturelines.com/images/yw60yijdlulgb3snzipt.jpg (http://www.picturelines.com/)

Gırgır tekneleri trol teknelerinden daha büyük olduğu için hemen hemen balığın olduğu her denizi, kıyıları ve kanunlarla belirtilmiş olan her yeri gezerek balık avcılığı yapabilir. Gırgır ağının toplanmasından sonra ağın en son kısmında biriken deniz ürünü ağ kepçeleri vasıtasıyla teknenin güvertesine alınır. Gece yapılan gırgır avcılığında ise balık sürüsü belirlenen yerde gırgır teknesi durur ve geminin kıçından inen kancabaş teknesi ağı sermeden evvel ağın tam orta yerine ışıkçı teknesi denilen balığın ışıkta toplanmasını sağlayan yardımcı tekne vasıtasıyla balık avcılığına devam edilir.


Gene ülkemiz ve dünya denizlerinde kullanılan bir çok balık yakalama ağları mevcut olup bunlardan bir kaçının resimini sizlerle paylaşayım

Çerçeveli trol ağı.

http://www.picturelines.com/images/ijcaofmvb9dkekx7mqb.jpg (http://www.picturelines.com/)

Ülkemizde çok sık kullanılan kapılı trol ağı


http://www.picturelines.com/images/vcwoecba7w7lolf4tkv.jpg (http://www.picturelines.com/)

Bilhassa Karadenizde kullanılan kapısız iki tekneyle çekilen trol ağı.

http://www.picturelines.com/images/cseiji038fni0jt7e3ek.jpg (http://www.picturelines.com/)

Birazda serpme ağı balıkçılığı yani gırgır avcılığı konusunda bir kaç detaylı bilgiyi siz değerli denizsever arkadaşlarımla paylaşmak istedim;
Balıkçı teknesi marifetiyle serilmiş bir gırgır balık ağı.

http://www.picturelines.com/images/kz96x41vur6hg93esw6q.jpg (http://www.picturelines.com/)

Gırgır teknesi ava başlamadan önce avlanacağı alanı sonar cihazından balık sürüsünü takip ederek bulur ve aşağıda resimde belirtilen aşamaları gerçekleştirerek avlanma işlemine başlar;

http://www.picturelines.com/images/ajmo31tgyr9iq2q9322.jpg (http://www.picturelines.com/)

Kancabaş yardımı ile (yardımcı bot) gırgır ağı salınıyor.

http://www.picturelines.com/images/3qe5qx4kjmqx63myj4n.jpg (http://www.picturelines.com/)

Kancabaş (yardımcı bot) yerinde sabit dururken ana tekne sürünün etrafında ağ dökerek çembere alıyor.

http://www.picturelines.com/images/qib9ft7pso1ixh67tsx.jpg (http://www.picturelines.com/)

Ağın altı büzülüp teknenin bordasına alınıyor, bot ana teknenin ağın içine sürüklenmemesi için yardımcı oluyor.

http://www.picturelines.com/images/1remlj9bwtw6iw09a46p.jpg (http://www.picturelines.com/)


Ağdaki balıklar balık pompasıyla tekneye alınıyor.

http://www.picturelines.com/images/7ubua8rksq41e6o8mrg4.jpg (http://www.picturelines.com/)

Not: Gırgır ağlarıyla daha çok hamsi, sardalya, istavrit, çinekop, uskumru, kolyoz, palamut ve ton balığı gibi sürü oluşturan balıklar avlanır. Bu ağların gözlerine balık saplanmaması için ağ gözleri çok küçük tutulur, bu nedenle seçiciliği yoktur. Yunuslardan su kuşlarına, dip balıklarından diğer balıkların küçük bireylerine kadar pek çok canlı gırgır avcılığında telef olur. Ülkemiz balıkçılığının %80 inden fazlası gırgır ağlarıyla yapılır. Dünyada ise tam tersine trolün oranı yüksektir. Avlanan balıkların büyük bölümü de balık unu yağı sanayinde değerlendirilir.

Kaynak :wowturkey.com
:ca-seafood.ucdavis.edu
Konu ile alakalı yazılar tarafımdan basitleştirilmiştir..


Sevgilerimle

Uğur Arpacı
17.12.09, 18:41
Paylaşım için teşekkürler.
Öğrendiğimiz iyi oldu valla.:)

Belki bizlerde uygularız ilerisi için ne yapacağımız bellimi.:)

tardu
17.12.09, 19:15
Değerli bilgiler için teşekkürler.

echoes
17.12.09, 19:23
Hep merak etmişimdir.Verdiğiniz bilgiler sayesinde fikir sahibi oldum.Teşekkürler..

filfaik
17.12.09, 19:30
Sevgili Tamer
Bu tür profesyonel avcılığı bilmeyen dostlarımız için çok iyi bir konu açmışsın.
Balık neslinin devamı için geçen konularda adı sık sık geçen bu tür avcılıkta konuları dostlarımıza daha rahat anlatabileceğiz.
Bu tür avcılık kurallara uyarsa vede reisleri adam gibi adamsa hiç mesele yok.Ama reisleri yamyamsa vah gele balık vah gele yavru balık vah gele çevre

Şule
17.12.09, 20:02
kapılı trol ağı denizlerimizin sonunu getiren ağ:mad:dipte ne var ne yok talan ediyor ,dağıtıyor:(:mad:

TIGER
17.12.09, 20:23
Ee.. kısaca bunalrın hiçbirni istemiyorum desem ayıp olurmu ;) şaka bir yana aydınlatığın için sağol,da hiç olmasada fena olmazdı hani. :rolleyes:

ArateuS
17.12.09, 23:18
Paylaşım için teşekkürler.
Öğrendiğimiz iyi oldu valla.:)

Belki bizlerde uygularız ilerisi için ne yapacağımız bellimi.:)

Teşekkürler Uğur , hayatta karşımıza ne çıkacak bilmiyoruzki:)
Bakmışsın bir gün ..

Sevgiler

babis
18.12.09, 01:04
arkadasim süper bilgiler ellerinize vede emeginize saglik

ilkerorenli
18.12.09, 01:19
bilgiler için teşekkürler levent abi

ArateuS
18.12.09, 14:44
Değerli bilgiler için teşekkürler.

Eyvallah Hakan , sevgilerimle

ArateuS
18.12.09, 14:45
Hep merak etmişimdir.Verdiğiniz bilgiler sayesinde fikir sahibi oldum.Teşekkürler..

Rice eder ,saygılarımı sunarım Murat bey ..

ArateuS
18.12.09, 14:50
Sevgili Tamer
Bu tür profesyonel avcılığı bilmeyen dostlarımız için çok iyi bir konu açmışsın.
Balık neslinin devamı için geçen konularda adı sık sık geçen bu tür avcılıkta konuları dostlarımıza daha rahat anlatabileceğiz.
Bu tür avcılık kurallara uyarsa vede reisleri adam gibi adamsa hiç mesele yok.Ama reisleri yamyamsa vah gele balık vah gele yavru balık vah gele çevre

Haklısın Faik abi, bu açtığım konudaki anlatımlar olması gereken nizam ve şekillerde tekniklerin uygulama ve kullanım şekli , lakin hertürlü kural dışı uygulamayada açık bir durumda sunmakta ..ki ülkemizde bu durum inan had safhaya ulaşmış durumda .
Yani yaptırımların az geldiği ve nemalanmaların fazla olduğu bu durumda ne desek , ne yapsak inanki insan bir türlü işin içinden çıkamıyor.

Sevgi ve Saygılarımla

ArateuS
18.12.09, 14:56
kapılı trol ağı denizlerimizin sonunu getiren ağ:mad:dipte ne var ne yok talan ediyor ,dağıtıyor:(:mad:

Haklısın ,hemde çok haklısın Şule , Bu sistem ve avlanma tekniği ülkemizde olduğu kadar dünyada'da baş belası olmuş durumda .Yurt dışındaki sitelere biraz göz atma imkanı buldumda herkes bu işten oldukça şikayetçi ve hemen hemen her ülkede şiddetle yasaklanmış durumda . Greenpeace sürekli oralarda konuyu gündemde tutmakta zaten ,, lakin gel gelelim bizim ülkemizde günü kurtarmak adına yapılan faliyet ve avlar engellenemez hatta müdahale edilemez duruma gelmiştir.
Keşke bunları konuşmakla kalmayıp birşeyler yapabilsek ama mafyalaşmış sektör karşısında devletin bile müdahale etmez ve umursamaz tavrını gördükçe karamsar duygulardan çıkmanın zor olduğunu düşünmekteyim .

Hayırlısı diyelim Sevgi ve Saygılar

ArateuS
18.12.09, 14:57
Ee.. kısaca bunalrın hiçbirni istemiyorum desem ayıp olurmu ;) şaka bir yana aydınlatığın için sağol,da hiç olmasada fena olmazdı hani. :rolleyes:

Bende istemiyorum valla Aydın bey :) sevgiler

ozy
18.12.09, 16:36
Tebrikler Tamer ticari balıkçılık hakkındaki özelliklede balığın yakalanma şeklini resimlerle destekleyerek bilgilendirdiğin için. Rasgele

tekavüt
18.12.09, 16:42
Değerli çalışmanız bu konu da merak edilenleri çok güzel yansıtıyor,emeğine sağlık.
Selamlar,sevgiler...

ArateuS
18.12.09, 16:46
arkadasim süper bilgiler ellerinize vede emeginize saglik

Teşekkürler , sevgiler

ArateuS
18.12.09, 16:47
bilgiler için teşekkürler TAMER abi

Teşekkürler İlkericiğim , sevgiler kardeşim

ArateuS
18.12.09, 16:50
Tebrikler Tamer ticari balıkçılık hakkındaki özelliklede balığın yakalanma şeklini resimlerle destekleyerek bilgilendirdiğin için. Rasgele

Rica ederim Ozan Bey, sevgiler,saygılar

ArateuS
18.12.09, 16:55
Değerli çalışmanız bu konu da merak edilenleri çok güzel yansıtıyor,emeğine sağlık.
Selamlar,sevgiler...

Güzel düşünceleriniz için teşekkür edrim Faik abi, sevgiler